Kredi Kartı Yapılandırma Nedir? 2020

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir

Sayfa İçeriği

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir? Nasıl yapılır?

Kredi kartı ile harcama yapanların ve yaptıkları harcamaların aylık ödemesini yapamayan kişilerin sıkça sorduğu ve merak ettiği bir sorudur kredi kartı yapılandırma nedir sorusu… Kredi kartı yapılandırma, en basit anlatım ile; kredi kartının toplam borcu üzerinden yapılan ödeme planıdır.

 

Günümüzde, milyonlarca kişi kredi kartı kullanmaktadır. Hatta kredi kartı kullanımı öylesine yaygındır ki, bir bireyin neredeyse her bankadan ayrı ayrı kredi kartları vardır. Durum böyle olunca, kredi kartları ile yapılan harcamalar ay sonu ve ödeme günü geldiğinde kişilere sıkıntı yaşatmaktadır. Her ne kadar, bir kredi kartının maksimum bir limiti olsa da, bankalar kişilerin gelir durumlarına göre kredi kartı limiti tanısa da kredi kartı ödemelerini yapmak ciddi anlamda yük olmaktadır.

 

Kredi kartı yapılandırma nedir diye araştıranların çoğu, kredi kartlarının aylık ödemesini yapamayacağını ön gören ya da yapamayan kişilerdir. Bankalar, kredi kartı borcunu ödemeye niyeti olan fakat imkânsızlıklar ya da ağır koşullar nedeniyle ödemesini gerçekleştiremeyen müşterilerine çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlardan bir tanesi de kredi kartı yapılandırma fırsatıdır.

 

Kredi kartı sahibi olan bir kişinin, ödemesini 60 gün boyunca yapmadığı kartının borcu; ana borç ve borcun günlük faizinden oluşmaktadır. Bu durumda, zaten ağır gelen kart ödemelerine ekstra bir ücret dahil olmaktadır. Kredi kartı yapılandırma ise, borçlu olan banka müşterilerine sadece ana borç üzerinden ödeme yapma imkanı sunmaktadır. Bankalar, 60 gün boyunca yapılmamış olan kart ödemelerinin toplu olarak yapılması karşılığında faiz indirimi yapabileceklerini açıklarlar. Fakat bu yapılandırma işlemi, kart kullanıcısının talebi üzerine gerçekleştirilir.

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir nasıl yapılır
Kredi Kartı Yapılandırma Nedir nasıl yapılır

Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Gerçekleştirilir?

Kredi kartı yapılandırılması, çeşitli yollar ile gerçekleştirilebilmektedir, bu talebin başvuru yöntemi kart kullanıcısının tercihine kalmıştır. Kredi kartı yapılandırma talebinde bulunacak olan kart kullanıcısı dilerse ilgili bankanın şubelerinden birine giderek ya da bankanın çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisi ile görüşerek bu işlemin talebinde bulunabilirler.

Bankalar, kredi kartı yapılandırma talebinde bulunan müşterilerine genel olarak olumlu yaklaşmakta ve uygun seçenekler sunmaktadır. Çünkü bu işlem karşılıklı yararın söz konusu olduğu bir işlemdir. Banka, ödeme planı yapıp, kredi kartının kullanıcısı olan kişiye uygun bir ödeme seçeneği sunarak alacağını tahsil etmekte, mahkeme ve icra işlemleriyle uğraşmamaktadır. Kredi kartı kullanıcısı da aynı şekilde, bu yöntem ile hem yasal takip sürecinin başlamasından kurtulmaktadır.

Bankalar, kredi kartı borcunu 60 gün ödemeyen müşterilerinin bilgilerini kredi borç tavsiyesi birimine iletir. Bu birim borcunu ödemeyen müşteriler için kurulmuş bir birimdir. Bu birim yetkilileri, ödenmeyen borçlarının bilgisini vermek için müşterisini arar. Ya da siz kendiliğinizden, aranmaya gerek kalmadan borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız, bankanın müşteri hizmetleri arar ve risk birimi ile görüşüp borcunuzu yapılandırmak istediğinizi söylersiniz. Bu şekilde banka çalışanlarının yardımı ile de yapılandırma işlemleri gerçekleştirilir.

Kredi Kartı Yapılandırmada Vade Seçenekleri Nedir?

Kredi kartı yapılandırma işlemlerinde, bankaların müşterilerine sunmuş olduğu vade süresi genel olarak 9 ay ile 24 ay arasında, borca göre ve müşterilerin imkanına göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak; eğer kredi kartı borcunuz var ise ve bu borç 2 bin TL’in altında ise, banka 9 ya da 12 vadeli bir ödeme planını sunar. Fakat bu noktada bilinmelidir ki; yapılacak olan bu yapılandırma ile birlikte toplam borç tutarının üzerine bir faiz uygulaması söz konusudur.

Kredi kartı borcu yapılandırmasında, ödenmeyen aylık taksit nedeniyle yapılandırma dışı bırakılmak söz konusu değildir. Fakat her gecikme sonrasını takip eden aya ekstra bir faiz uygulanacağı bilinmelidir.

 

Bu yazıyı beğendiyseniz dilerseniz zamanınız uygunsa Whatsapp Verilerimi Nasıl İndiririm? makalemizi okuyabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap