Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor ?

kredi notu hesaplama

Kredi notu hesaplama nasıl yapılıyor? KKB  notu nasıl hesaplanıyor? Kredi notu hesabı yapan neresi? KKB notunu nereden öğrenebilirim. Herkes bu dönemde kredi çekmek bir nebzede olsa sorunlarına geçici çözüm arayışı içinde .İnsanlarımız bankaya gittiklerinde kkb notunun düşük olduğunu öğreniyor. Bu notun nasıl hesaplandığını sizler için anlattık.İyi okumalar.

 

 

 

Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor ?

Kredi talebinde bulunan kişilerin kredi notunun yüksek olması bankaların o kişiye olan güvenini artırmaktadır. Tam aksi durumda ise yani kredi notunun düşük olması durumunda, bankalar için bu kişileri riskli olarak algılatacağından kredi vermek istememektedir.

Bütün bankalar için belli ortak kriterler (aylık gelir, meslek, kredi notu, mal varlığı vb.gibi) bulunsa da her bankanın kredi vereceği kişide aradığı bazı farklı kriterler de bulunmaktadır ve bu bankadan bankaya değişebilmektedir. Hatta bazı talepleri geri çeviren bazı bankalar bir süre sonra kredi notunu yükselten aynı kişilere kredi verme kararı da alabilir.

Kredi Notu Hesaplama Sırasında Bankaların Aradığı Kıstaslar;

Gelir Düzeyi;

Aylık ve net olarak ele geçen miktar üzerinden gelirin azami % 35’i hesaplanarak belirlenmektedir. Bazı bankalar sadece kredi talep eden kişinin geliri dışında ailenin diğer fertlerinin de gelirlerini dahil ederek hesaplama yapmaktadır.

Yaş Kriteri;

18 yaşını doldurmayan kişilerin kredi talebi kabul edilmemektedir. Aynı zamanda 65 yaş üzeri kişilere kredi vermeyi de pek tercih etmeyen bankalar için düzenli geliri olan ve kredi geçmişi olumlu olan 18- 65 yaş arası kişilerin kredi notları daha yüksek olduğundan kredi vermeyi tercih ettikleri kişiler bu kişilerdir.

Kariyer;

Kredi talebinde bulunan kişinin düzenli bir mesleği var ise ve gelirleri aksamıyorsa bu durum kredi borçlarının geri ödenmesinde belirleyici bir nokta olduğundan tercih sebebidir.

Mesleki Tecrübe;

Mesleki deneyim ve iş tecrübesi bankalar için önemli bir kriterdir ve bu kişilerin kredi talebi olumlu değerlendirilmektedir.

Eğitim;

Eğitim seviyesi ile kredi notu doğru orantılıdır. Yani eğitim düzeyi yüksek kişilerin kredi notu da yüksektir.

Mülkiyet (Mal Varlığı);

Kredi talep eden kişinin üzerine tapulu evinin olması, arabasının olması da kredi notunu yükselten kriterler arasındadır.

Kredi Geçmişi Ve Geriye Dönük Finans Hareketleri;

Kredi talebinde bulunan kişinin evvelce ödeme zorluğu yaşayıp yaşamadığı, çek- senet kredi ve kredi kartları ile ilgili olarak yasal takip süreci geçirip geçirmediği de son derece önemli olup kriterlerin başında yer almaktadır.

Bu ve benzeri kriterler kredi notu hesaplama yönteminde belli noktalardır.

Eğer kredi notunuzu hesapladıysanız Kredi çekmek için Kredi notu kaç olmalı? makalemizi inceleyerek kredi çekip çekemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Farklı sorularınız için ekonomi.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close