Kredi Notunda Riskli Rakamlar

düşük kredi notu

Düşük kredi notu nedir? Bu puanı nasıl öğrenebiliriz. Bu puanı nasıl yükseltebiliriz. Düşük kredi notu ile kredi çekilir mi tüm bu soruların cevabı yazımızda. Umarız faydalı olmuşuzdur. Buyurun başlayalım.

 

 

 

KREDİ NOTUNDA RİSKLİ RAKAMLAR

 

Kredi Notu Nedir?

Bireylerin finansal geçmişlerinin ortak bir kuruluşta değerlendirilerek analiz edilmesi sonucunda verilen puanlama sistemi notuna kredi notu denir.

Bizim ülkemizde kredi notları 900 ile 1900 arasında belirlenmektedir. Kredi notları 900 puanın altında ise düşük kredi notu kategorisine girmektedir ve bu bireyin kredi, kredi kartı gibi avantajlardan yararlanması son derece zor bir durumdur. Yani kredi notu ne kadar yüksek ise o kadar güvenli demektir ve hem krediden hem de kredi kartı gibi avantajlardan yararlanmaları çok daha kolaydır.

Kredi Notunu Öğrenmek İçin Ne Yapmalıdır?

Daha önceleri sadece finansal kurum ve kuruluşların ulaşabildiği bu bilgiler artık KKB’nin sağladığı imkanla, findeks.com adresinden üyelik formu doldurarak kredi kartı notlarını öğrenmeleri mümkün olmaktadır. Yani artık herkes findeks.com aracılığı ile kredi notunu öğrenebilmektedir.

Kredi Notunda Riskli Rakamlar Nelerdir?

  • 0- 500 Puan; Kredi notu bu puanlar arasında olan kişilerin kredi ya da kredi kartı alabilmeleri imkansız denecek kadar zayıf bir ihtimaldir.
  • 500- 800 Puan; Bu puanlara sahip olan kişiler de riskli grup olarak adlandırılan kişilerdir. Bu aralıkta puana sahip olan kişilerin de kredi ya da kredi kartı almaları oldukça zordur. Ancak kefil göstererek ya da teminat vererek farklı bankalardan kedi ya da kredi kartı almaları mümkün olabilmektedir.
  • 800- 1100 Puan; Kredi notları bu puanlar arasında olan kişiler az riskli olarak değerlendirilen kişiler grubunda görülmektedir. Kredi miktarı sınırlı tutularak ya da kredi kartı limiti sınırlı tutularak bu kişilere kredi ya da kredi kartı talebinde bulunmaları durumunda kredi verilmektedir.
  • 1100- 1400 Puan; Kredi notları bu puanlar arasında olan kişiler sorunsuz olarak görülmektedir ve normal grup olarak adlandırılırlar. Bu kişiler hiç engele takılmadan istedikleri bankadan rahatlıkla kredi çekebilir, kredi kartı sahibi olabilirler.
  • 1400- 1900 Puan; Bu kişiler en güvenilen müşteri grubudur. Hiçbir zaman sorun olmazlar Kredi notu yüksek olan müşterilerini bankalar bu nedenle çok sever ve tercih ederler, hatta bankalar bu müşterilerine daha yüksek limitli kredi ya da kredi kartı imkanları sunmaktadırlar.

Kredi notunu arttırmak için Kredi Notunu Arttırmanın Yolları KKb yükseltme 2020 başlıklı makalemizi inceleyerek siz de kredi notunuzu yükseltip yüksek miktarlarda kredi alabilirsiniz. Kredi notunuz hakkında daha fazla bilgi almak için ekonomi.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close