Kredi risk raporu nedir?

kredi risk raporu

Kredi risk raporu nedir? Bu rapor ne işe yarar? KKB raporu nedir nasıl alınır? Hangi firmalar bu puana bakarlar. Hepsi aşağıdaki yazımızda mevcut. Kredi risk raporu ile ilgili tüm aradıklarınız yazımızda.iyi okumalar.

 

 

 

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından düzenlenen Kredi Risk Raporu, kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notunun hesaplanmasında aranan kriterlere uyup uymadığının denetlenmesi ve kredi notu uygun ise kredi çıkartılmasına, kredi notu yetersiz ise yani riskli ise kredi verilmemesi gerektiğine karar vererek düzenlenen rapordur.

Bu raporda gerek kredi, gerekse kredi kartı geri ödemeleri ile ilgili kayıtlar mevcuttur. Yani kredi ve kredi kartı geçmişleri incelenerek bu raporda belirtilmekte dolayısı ile kredi notu yetersiz seviyede olduğuna karar verilmektedir. Geri ödemelerdeki istikrar kredi notunu yükselteceğinden doğru orantılı olarak kredi notu da yükselmektedir. Kısaca risk raporu kredi geçmişine ait olumsuzlukların rapor edilerek kredi notunu düşürdüğü konusunu belirten düzenlemedir diyebiliriz.

Risk Raporu Ne gibi İşlerde Kullanılmaktadır?

Risk raporu sadece kredi çekerken ya da kredi kartı talebinde bulunurken gerekmemektedir. Ticari ilişkilerde, alışverişlerde de referans olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin bir ev alırken, dükkan kiralarken ya da mal alışverişlerinde kredi raporu kişinin ne kadar güvenilir olup olmadığını belirtmesi açısından oldukça önemli bir referanstır. Bankalar nasıl kredi vermeden önce risk raporuna bakarak kredi notuna göre kredi verip vermeme kararı alıyorsa, önemli satış ve alışverişlerde de risk raporu önemlidir. Hatta kefil göstermekten bile daha önce gelir. Yani risk raporu olumlu olan kişinin zaten kefile de ihtiyacı yoktur.

Risk Raporu Çeşitleri Nelerdir?

Dört farklı risk raporu bulunmaktadır.

  • Kredi Limit,risk, Tasfiye olunacak olan Alacaklar Raporu,
  • Çek Raporu,
  • Protestolu Senet Raporu,
  • Negatif Nitelikli Bireysel Krediler Raporu.

Finansal işlemlerde risk raporu almak için bankalara şahsen müracaat edebilir, ayrıca Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine posta ya da e-posta yolu ile müracaat edebilirsiniz. Hangikredi.com adresinden de kredi karşılaştırma ve online kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Risk raporu aslında finansal işlemlerin sigortası gibidir. Risk raporu kişilerin ve kurumların güvenliği açısından da son derece önemlidir.

Bazı şüpheli durumlarda Risk Raporunun sahte olup olmadığı ise www.kkb.com.tr adresinden bakarak kontrol edilebilir. Bu konuda sahteciliğe sebep olan kişi ya da kişiler maddi ceza ile cezalandırılmaktadır.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kredi çekmek için Kredi notu kaç olmalı? makalemizi inceleyerek kredi notu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı sorularınız için ekonomi.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap