Kronik Hastalıklar Nerede Yazıyor?

kronik hastalıklar

Sayfa İçeriği

Kronik Hastalıklar Nerede Yazıyor?

Kronik hastalıklar nerede yazıyor? Sorusu kronik hastalıklarla mücadele eden veya mücadele riski bulunan birçok kişi tarafından merak edilen ender sorulardan biridir. Bizlerde sizler için yoğun araştırma faaliyetleri sonucunda kronik hastalıklar ile ilgili belli başlı sorulara ve konulara değindik. Bu yazımızın içeriğinde kronik hastalıkları nelerdir, e- nabız uygulaması, kronik hastalıklar durumunda neler yapabiliriz, kronik hava yolu hastalıkları gibi birçok konuya ve soruya değineceğiz.

 

 

 

Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Kronik hastalıklarda hastalığa dair bulguların ortaya çıkmasıyla farkına varılır ve bu farkına varılmadan önceki zaman dilimine bekleme dönemi denen, aynı zamanda sebebinin birçok nedeni olabileceği gibi tedavisi kesin olmayan uzun süre devam eden hastalıklara kronik hastalıklar denmektedir.

Kronik hastalıklar sürekli olarak tıbbi müdahaleler gerektirir ve aynı zamanda kişinin gündelik yaşamında hareketini ve aktivitesini beli bir sınırda tutar.

En çok görülen kronik hastalıklara baktığımızda:

 • Obezite: Tüm dünyada görülme sıklığı artmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına zemin oluşturur.
 • Kalp ve damar hastalıkları: Kan dolaşımında bulunan yağların yağısındaki moleküllerin damarların çeperlerinde birikmesi sonucu ortaya çıkan yavaş ilerleyen kronik hastalıktır.
 • Eklem iltihabı dene artrit: Eklemlerde şişlik ve hassasiyet eşlik etmektedir. Yaş ilerledikçe artar.
 • Astım gibi kronik solunum hastalıkları: Hava yollarını tıkayan astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı milyonlarca insanı etkilemektedir.
 • Tip 2 şeker hastalığı: Kan şekerinin sürekli olarak yüksek olmasıyla tanınan bir hastalıktır.

Burada görülen tipik hastalıklar kronik hastalıklar arasında en sık görülen hastalıkların başında gelmektedir. Her bir hastalık farklı nedenlerle oluştuğu gibi farklı tedavi yöntemlerine de sahiptir. Kronik hastalıkların her biri belli bir süreç dahilince oluşmuş ve artık kronikleşen bir hal almıştır. Bu yüzdendir ki tedavisi çok üzün sürmekle birlikte kişinin gündelik hayatını da etkileyecektir.

Kronik Hava Yolu Hastalıkları

Kronik hava yolu hastalıkları son yıllarda birçok insanın hayatını aldı ve almaya da devam ediyor. Öyleki kronik hava yolu hastalıkları hala günümüzde de devam eden Corona virüs adı verilen COVID -19 hastalıklarının benzerleri için kullanılan bir terimdir. Bu yüzdendir ki son derece tehlikeli ve aynı zamanda bulaşıcı özellikler göstermektedirler. Bulaşma yolları ise havadır ve nefes alışverişiyle bulaşmaktadır.

Kronik hava yolu hastalıkları şunlardır:

 • Corona Virüs adı verilen COVID -19,
 • MERS – CoV,
 • Kuş Gribi,
 • Cüzzam veya Lepra,
 • El ayak ağız hasalığı,
 • Menenjit,
 • Lejyoner hastalığı,
 • Grip,
 • Tüberküloz,
 • Astım,
 • Pulmoner rehabilitasyon,
 • Kronik müzmin obstrüktif tıkayıcı yani KOAH

Gibi hastalıklar kronik hava yolu hastalıkları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıkların birçoğu zamanında hem ülkemizi hemde Dünya devletlerini tehdit etmiş ve hayatın olağan akışını değiştirmiştir. Ayrıca şu ana kadar birçoğunun kesin tedavi yöntemi bulunmuş olup son ortaya çıkan Corona virüs adı verilen COVID – 19 virüsünün hala net ve kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Ancak gün geçtikçe virüsün özellikleri ve davranışları tespit edilerek tanınmaya başlamıştır. Virüsü tanımak son derece önemlidir. Çünkü bir virüsün davranışlarını ve özelliklerini bilirseniz tedavi yöntemini de tahmin edebilirsiniz.

Kronik Hastalıklar Durumunda Neler Yapabiliriz?

Kronik hastalıklardan herhangi birine yakalandıysanız derhal zaman kaybetmeden ilgili doktora başvurun. Ancak doktora giderken veya işlemlerinizi yaparken hava ile birebir temasınızı kesin ve filtreli maskeler takın. Böylece hastalığın daha çok kişiye ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Bu durum tabi ki hava yoluyla bulaşan hastalıklar için geçerli bir kuraldır.

Hava yoluyla bulaşan hastalıklar haricinde ise hastalığın türüne göre önlemler almalısınız. Bu önlemleri doktorunuzla birlikte alabileceğiniz gibi eğer bilginiz var ise kendinizde alabilirsiniz. Ancak önlem almak hastalıktan kurtulma anlamını taşımamalıdır. Bu önlem hem kendiniz hemde çevrenizdeki insanlar için son derece önemlidir.

Grip iseniz çevrenizdeki insanlara çok çabuk bunu bulaştırabilirsiniz, Corona virüs iseniz henüz tedavisi dahi bulunmamışken aile içindeki tüm bireylere bulaştırabilirsiniz. Unutulmamalı ki her bir kronik rahatsızlık farklı tedavi yöntemlerine sahiptir.

E- Nabız Uygulaması

E- nabız diye bilinin uygulama sağlık kuruluşlarından alınan sağlık verilerini toplayıp kullanıcıların ulaşabileceği bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde çeşitli hastanelerde yaptırdığınız birçok tetkik ve sonuca ulaşabilirsiniz. Geçekten çok başarılı bir uygulama olan e-nabız uygulaması T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmış olup hem mobil hemde masaüstü bilgisayarlarda kullanabilirsiniz.

Önemli bir kronik hastalık olan böbrek yetmezliği nedir? Böbrek yetmezliği olanlar nelere dikkat etmeli ve tedavi süreci nasıldır? Tüm detayları Böbrek yetmezliği nedir?  makalemizde paylaştık. Farklı sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap