Kulak Çınlaması Neden Olur ve Sebepleri

kulak çınlaması neden olur tedavisi nasıl

Kulak çınlaması, günümüzde tüm dünya üzerinde en sık rastlanan sağlık sorunları arasında ilk sıralarda gelir. Genç ya da yaşlı pek çok kişinin muzdarip olduğu kulak çınlamasının tedavi edilmediği durumlarda ciddi boyutlara ulaşabileceği bilinmektedir. Peki, her geçen gün daha fazla görülen kulak çınlamasında altta yatan faktörler nelerdir? Çoğu zaman özenli bir bakım ve tedavi süreci gerektiren kulak çınlaması tedavisi nasıl yapılabilir? İşte son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği kulak çınlamasıyla alakalı bilmeniz gereken bütün bilgiler!


Kulak Çınlaması Neden Olur ve Sebepleri

Tıp dilinde Tinnitus olarak bilinen kulak çınlaması, akustik herhangi bir uyaran olmadan kişilerin bir ses algılaması şeklinde açıklanabilir. Söz konusu ses, farklı bir tonda, karakterde ya da özellikte olabilmektedir. Bu rahatsızlıkta kulağa gelen ses, rüzgar, ıslık, çan ve uğultu sesi gibi ya da hışırtı, nabız ve makine gürültüsü şeklinde betimlenebilmektedir.

Kulak çınlaması günümüzde başlı başına bir hastalıktan ziyade herhangi bir hastalığın semptomu olarak değerlendirilmekte ve tedavi süreçleri de bu şekilde işlemektedir. İşitsel rahatsızlıklar içerisinde hiç şüphesiz en yaygınlarından birisi olan kulak çınlamasının yeri geldiğinde ruhsal sorunlara da yol açtığı ve yaşam kalitesini ciddi seviyede bozduğu söylenebilir. Bir kez başladığında çoğu zaman birkaç dakika içerisinde kendiliğinden düzelen kulak çınlamasında nadiren de olsa daha uzun sürelerle rahatsızlık hissinin devam ettiği de dile getirilebilir.

Kulaklarda duyulan ince ve tiz bir ses ile karakterize olan kulak çınlamasında yalnızca hastaların bu sesleri duydukları bilinir. Kulak çınlaması neden olur ve sebepleri nelerdir diyenlere de bu rahatsızlığın en yaygın sebeplerinin aşağıdaki gibi olduğu söylenebilir:

 • Kulaklarda biriken kir
 • Uzun bir süre boyunca çok yüksek seviyede sese maruz kalma
 • Kulağa yabancı bir cisim kaçması
 • Kulak zarlarında delinme
 • Orta kulak iltihabı
 • İç kulakta bulunan hücrelerin zarar görmeleri
 • Orta kulak içerisinde sıvı birikimi
 • Orta kulakta yer alan kemiklerin eklem yerlerinde sertleşme meydana gelmesi
 • İşitme kaybı
 • Alerji
 • Tansiyonda meydana gelen değişiklikler
 • Meniere adı verilen kulak içi tansiyonundaki değişimler
 • Şeker hastalığı
 • Kansızlık
 • Menopoz
 • Baş ve boyun kısımlarında yaşanan travmalar
 • Hormonal değişimler
 • Anevrizma adı ile bilinen damar genişlemeleri
 • Tiroid
 • İşitme sinirlerine yerleşen tümörler
 • Hatalı ilaç kullanımı
 • Metabolik rahatsızlıklar
 • Nörolojik rahatsızlıklar
 • Psikiyatrik hastalıklar

Görüldüğü üzere kulak çınlaması neden olur ve sebepleri nelerdir sorusuna birçok yanıtın verilebileceği söylenebilir. Peki, bu kadar değişken nedenlerle meydana gelebilen kulak çınlamasının çeşitleri nelerdir? Bu soruya yanıt olarak kulak çınlamasının genellikle sol kulak çınlaması, sağ kulak çınlaması ve sürekli kulak çınlaması olarak üç farklı grupta incelendiği dile getirilebilir.

Sol Kulak Çınlaması

Üstte belirtilen sebepler neticesinde meydana gelebilen sol kulak çınlaması, birçok kişinin muzdarip olduğu rahatsızlıklar arasında gelmektedir. Sol kulakta meydana gelen tiz bir ses eşliğinde kendini belli eden sol kulak çınlaması yüzünden hastaların günlük yaşamları bir hayli etkilenebilmektedir.Sağ Kulak Çınlaması

Sol kulak çınlamasına benzer şekilde meydana gelen sağ kulak çınlaması da yine birçok nedenden ötürü oluşabilmektedir. Kulağa alınan bir darbe ya da iltihaplanma gibi durumlarda kendini belli eden sağ kulak çınlamasında tedavi için mutlaka bir uzman desteği almak gereklidir.

Sürekli Kulak Çınlaması

Sağ ve sol kulak çınlaması, genellikle aniden ortaya çıkan ve birkaç dakika sonra kaybolan semptomlar olarak nitelendirilmektedir. Ancak kulak çınlamasında üçüncü tür olan sürekli kulak çınlaması ise hiç bitmeyen bir döngüde devam etmesi ile hastaların büyük sıkıntılar yaşamalarına sebebiyet vermektedir. Aralıksız devam eden ve kulakta tiz bir sesin duyulmasına neden olan sürekli kulak çınlaması probleminde çoğu zaman hastaların uyku dahi uyuyamadıkları bilinmektedir. Bu nedenle sürekli kulak çınlaması sorunuyla mücadele etmek ve tedavi olmak isteyen hastalara durumun daha da ağırlaşmaması adına ivedi bir şekilde profesyonel yardım almaları önerilmektedir.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak çınlaması süreklilik kazandığında ve artık kişilerin hayatını iyiden iyiye etkilemeye başladığında hiçbir şekilde vakit kaybetmeden bu alanda hizmet veren bir kulak burun boğaz doktoruna gidilmelidir. Kulak çınlaması nasıl geçer sorusuna en iyi yanıtı verebilecek olan uzmanların önereceği tedavi yöntemleri ile söz konusu rahatsızlığın kalıcı şekilde iyileştirilebileceği söylenebilir.

Farklı pek çok sebebi olabilen kulak çınlamasında net bir tanıtının koyulabilmesi için uzmanlar tarafından duruma göre çeşitli tetkikler yapılabilmektedir. Sürekli olarak devam eden kulak çınlamasında ilk olarak hastaların öyküleri ve muayene bulgularına dikkat edilmektedir. Bu aşamada yapılacak olan MR ve işitme testleri gibi radyolojik testler ile ABR, yani beyin organının sapı uyarılan potansiyellerinin ölçümü, bu rahatsızlığa en doğru teşhisi koyabilmek adına büyük önem arz etmektedir. Bahsi geçen bütün taramaların bitmesinden sonra ise kulak çınlamasına sebebiyet veren asıl hastalık tespit edilebilir ve akabinde kulak çınlaması tedavisi sürecine başlanabilir.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Bugün birçok kişi, internet ortamında kulak çınlaması tedavisi nasıl olur diyerek çeşitli araştırmalara gitmektedir. Bu soruya yanıt olarak geleneksel tedavi süreçlerinde kulak çınlaması tedavisinin sınırlı kalmasına rağmen son yıllarda gelişen yepyeni tedaviler ve tıp alanındaki yenilikler ile artık çok daha verimli sonuçlar alındığı söylenebilir. Geçmiş yıllarda birçok doktorun ”Bununla yaşamaya kendini alıştır” diyerek hastalar üzerine korku ve umutsuzluk saldığı kulak çınlaması günümüzde ise tedavi edilmesi mümkün hastalıklar arasına girmiştir. Peki, o halde kulak çınlaması yani bilinen ismi ile Tinnitus tedavisi için geçmişten bugüne kullanılan en yaygın bilimsel yöntemler nelerdir? İşte merak edenler için kulak çınlamasına çare olan en popüler tedavi yöntemleri!

Geleneksel İlaç Tedavisi

Geçmiş yıllarda pek çok KBB doktorunun öncelik verdiği ilaç tedavisi, gelişen teknoloji ve modern tıbbın ilerlemesinden sonra son zamanlarda karşımıza pek çıkmamaktadır. Kulak çınlaması tedavisi için ilaç kullanımı konusundaki bilimsel çalışmalar hız kesmeden devam etse bile hali hazırda kullanılan ilaçlarda çok bir verim alınmadığı için bu yöntem şu an öncelikli olmamaktadır.

İşitme Cihazları Tedavisi

Hem duyma zorluğu çeken hastalarda duyma problemini çözen hem de kulak çınlaması tedavisi için kullanılabilen işitme cihazları bu özellikleri ile kulak çınlamasında en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. İşitme cihazları genellikle bulundukları ortamdaki sesleri belli bir seviyeye kadar yükselterek kulağa aktarma görevini üstlenmektedir. Böylece Tinnitus hastası olan kişiler seslere odaklanabilmekte ve daha fazla duymaya başlayabilmektedir. Duyunun artması ile hastaların stresi azalabilmekte ve stres de kulak çınlaması ile dolaylı yoldan ilişkide olduğu için kulak çınlaması da stresin gitmesiyle düzelebilmektedir.

Maskeleyici Tedavisi

Kulak çınlaması tedavisi için kullanılan bir başka yöntem de maskeleyicilerdir. İşitme cihazları görüntüsünde olan maskeleyiciler, duyma kaybı bulunmayan kişiler için ideal olabilir. Ses yükseltme özellikleri bulunmayan maskeleyiciler hafif bir uğultu sesi çıkararak hastaların dikkatlerini çınlama sesinden uzaklaştırma görevini üstlenmektedir. Böylece maskeleyiciler bir nevi geçici şekilde sesi baskılayarak kulak çınlaması tedavisinde olumlu sonuç verebilmektedir. Ancak söz konusu yöntem geçici bir çözüm olması sebebiyle son zamanlarda eski popülerliğini kaybetmiştir ve bu yöntemin yerine işitme cihazlarına dahil edilebilen maskeleyiciler gelmiştir.

kulak çınlaması neden olur

Maskeleyici Özelliğe Sahip İşitme Cihazları Tedavisi

Geleneksel işitme cihazlarından farklı bir mantık ile çalışan maskeleyici özellikli işitme cihazları, kulak çınlaması nasıl geçer diyenlere önerilebilecek olan tedavi seçenekleri arasında gelmektedir. Hem kulak çınlaması sorunu yaşayan hem de işitme kaybı olan hastalarda maskeleyici özelliği bulunan işitme cihazları ile etkin bir tedavi süreci uygulanabilmektedir. Bu aşamada maskeleyici özellikli işitme cihazları ile bu özelliği barındırmayan işitme cihazlarının farkının da açık şekilde bilinmesi gerekir. Buna göre maskeleyici özelliği bulunmayan işitme cihazlarının sadece bulunduğu ortamdaki sesleri arttırabileceği dile getirilebilir. Bu nedenle sessiz olan ortamlarda maskeleyici özelliği olmayan işitme cihazlarının herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Buna nazaran maskeleyici entegre edilmiş işitme cihazları ise en sessiz ortamlarda dahi hafif bir ses üretmeleri sayesinde hastaların Tinnitus tedavisi konusunda büyük aşamalar kaydetmelerini ve daha iyi duymalarını sağlamaktadır. Maskeleyici özellikli işitme cihazları takılan hastalarda tedavi sürecinden sonra kulak çınlaması tamamen kaybolabilmektedir.

R – TMS (Repetetif Transkranial Manyetik Stimülasyon) Tedavisi

Kulak çınlaması tedavisi nasıl olur konusunda açıklama yapmaya devam ederken son dönemlerin en bilinen yöntemlerinden birisi olan R – TMS tedavisinden de söz edilebilir. Repetetif Transkraniyel Manyetik Stimülatör olarak adlandırılan R – TMS’de meydana getirilen manyetik alan ile kulak bölgesinin yanı sıra beyindeki hücrelere de bir akım iletilmektedir. Söz konusu akım beyindeki ve kulaktaki hücre bazlı aktivitelerin tekrardan aktif hale gelmesine imkan vermektedir. Kulak çınlaması tedavisi için sık sık tercih edilen Repetetif Transkraniyel Manyetik Stimülatör yönteminde başarı oranı ise hastadan hastaya değişkenlik gösterebilmektedir.
Bugün tüm dünyada kulak çınlaması tedavisi için tercih edilen yöntemler içerisinde son yıllarda en yüksek performansı veren Repetetif Transkraniyel Manyetik Stimülatör tedavisi, birden fazla seans şeklinde hastalara uygulanabilmektedir.

Kulak çınlaması rahatsızlığının süresine, şiddetine ve sebebine göre farklı türlerde uygulanabilen Repetetif Transkraniyel Manyetik Stimülatör tedavisinde ortalama iyileşme sürecinin 20 güne kadar uzayabildiği bilinmektedir.

Her bir seansın 20 ila 35 dakika arasında sürdüğü Repetetif Transkraniyel Manyetik Stimülatör yönteminde hastalara hiçbir narkoz işleminin uygulanmadığı da ek olarak belirtilebilir. Son derece ağrısız bir yöntem olan Repetetif Transkraniyel Manyetik Stimülatör tekniğinde bazı durumlarda seans sonrasında hastalarda hafif de olsa baş ağrısı meydana gelebilmektedir.

Kulak Çınlamasını azaltmak

Kulak çınlaması tedavisi ile ilgili verilen bütün bu bilgilerden sonra bu rahatsızlık ile mücadele eden hastalara  bazı önerilerde de bulunulabilir. Kulak çınlamasını azaltmak için modern tıbbın yanında destekleyici tedavi seçenekleri olarak kullanılabilecek bu yöntemler ile hastalarda olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu bağlamda kulak çınlamasının azalmasına yardımcı olacak önerilerin aşağıdaki gibi oldukları söylenebilir:

 • Yüksek sesli müzik, şiddetli makine gürültüsü ve benzeri seslere maruz kalmaktan uzak durulmalıdır.
 • Tansiyon düzenli aralıklarla ölçülmeli ve kontrol altında tutulmalıdır.
 • Fazla tuz tüketimi dolaşım sistemini bozabileceği için tuz alımı kısıtlanmalıdır.
 • Yemeklere tuz atılmamalı ve aşırı tuzlu yiyeceklerin tüketimi durdurulmalıdır.
 • Sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahip olan kola, sigara ve kahveden uzak durulmalıdır.
 • Her gün düzenli egzersiz yapılarak kan dolaşımının dengede kalması sağlanmalıdır.
 • Yeterince dinlenmeli ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.
 • Stres, gerginlik ve asabiyet yaratan olay ya da kişilerden uzak durulmalıdır.

Son olarak da sesten korkulmaması gerekmektedir. Zira kulak çınlaması her ne kadar rahatsızlık verici bir durum olsa da hastalarda sağırlığa ya da akıl kaybına sebep olmamaktadır.

Bu nedenle bu tür bir sorunla karşılaşan kişilere umutsuzluğa kapılmamaları gerekmekte. Profesyonel destek almaları halinde kısa sürede olumlu neticeler alabilecekleri söylenebilir.

Kulak çınlaması ve tedavileri hakkında bir çok bilgiyi sizlerle paylaştığımızı umuyoruz. Dilerseniz başka bir konumuz olan Duymanızı Güçlendirecek 6 İpucu adlı konumuzu okuyabilir . Yada dilerseniz en yakın KBB uzmanına başvurabilirsiniz.


E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap