Kültür Neden Önemlidir?

kültür neden önemlidir

Kültür Neden Önemlidir? Sorusu kültürel değerler açısından son derece önemlidir. Çünkü bir millet eğer kültürel değerlerini kaybettiyse o milletin tarih sahnesinden çekilmesi veya kaybolması an meselesidir. İşte bu kadar önemli bir değer olarak karşımıza çıkan kültür için sizlere bu yazımızı hazırladık. Bu yazı kapsamında Toplumsal kültür nedir, Kültür Nedir kısaca, Geleneksel kültür nedir, Kültür örnekleri, Hâkim kültür nedir, Kültürel değişim nedir örneklerle açıklama, Kültür Nedir Sosyoloji, Kültür nedir makale kavramları ile ilgili detaylı bir çalışma gerçekleştireceğiz.

Kültür bir toplumun gücünü ve aynı zamanda varlığının sembolüdür. Öyleki yüzyıllar önce yok olan birçok medeniyetin adı hala günümüz söylemleri arasında geçiyorsa bu o kültürün gücünü ve aynı zamanda hala yaşadığını gösterir.

 

 

 

Kültür Üzerine İsrail

İsrail’ i bir yönetmenin sözü vardır. Bu söz şöyledir: Bana bir toplum verin ve bir de sinema ben o kültürü katilde ederim aydında. Bu söz aslında kültürün yönlendirmeye açık olduğunun en açık göstergesidir.

Kültürel Değişim Nedir Örneklerle Açıklama

Dünya üzerinde her dönemde Türk devletleri varlıklarını sürdürmüşlerdir. Öyleki Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuruluş yılı MÖ 209 yılı olduğu göz önüne alınırsa daha yazı yokken dahi Türk devletleri vardı. Öyleki Türk devletleri birçok kıtada hakimiyet kurarak hüküm sürmüşlerdir. Kutuplar, Asya, Anadolu, Avrupa, Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar ve daha nice yerler Türk hakimiyeti yaşandı.

Türklerin bu kadar geniş kitlelere yayılmasının en büyük sebebi kültürleridir. Öyleki yeryüzünün en büyük imparatorluklarından birini kurmuş olan Moğollar dahi Türk kültüründen etkilenip Moğol isimler Türkçeleşip, gündelik hayat Türk hayatına benzemeye başlamıştı.

Moğollar kültürü olmayan ve zayıf kültürlü bir topluluktu. Ancak Uygur Türkleri gibi kültürleri çok gelişmiş olan üstün kültür varlığına sahip bir toplum Moğol hakimiyetine girdiği zaman Moğollar Türkleşmeye başladı. Bir süre sonra da Dünya’ ya hâkim olan Moğol imparatorluğu artık Türkleşmişti. Bu durum dahi kültürün gücünü bizlere göstermeye yetmektedir.

Ortadoğu da Türk Kültürü

Ortadoğu medeniyetleri eski çağlarda çok üstün kültür hazinesi biriktirdiler. Öyleki bu güçlü kültür zamanında Avrupa’ yı dahi etkilemiş olup filozofların ilham kaynağı olmuştur. Ancak Ortadoğu topraklarında Moğol hakimiyeti başladığında Ortadoğu Kültürü’ de tamamen yok oldu. Çünkü yüzyıllar boyunca Dünya’ nın en güçlü kültürel yapısını oluşturmak için kurulan tüm düzeni Moğollar yakıp yıktı. Kütüphaneler yakıldı, aydınlar öldürüldü, düşünürler yok edildi, kültürüne sahip çıkan herkes acımasızca öldürüldü. Sonuç Ortadoğu kültürü tarihin tozlu sayfaları arasında kayboldu.

Ancak Moğolların bu kültür kıyımı sonrasında Türklerin Ortadoğu’ ya gelmesi ile birlikte yepyeni bir kültür başladı. Türk – Arap Kültürü bu kültür Moğolların başına bela oldu ve sonunda da Moğolların sonunu getirdi. Çünkü Türk – Arap Kültürü güçlü bir inanış üzerine kuruluydu. Nasıl ki Türk – Moğol kültürü sentezi sonucunda yepyeni bir kültür ortaya çıkıp bu kültür üzerinden Moğollar Dünya’ ya hâkim olduysa yine Türklerin sentez olduğu Türk – Arap kültürü de Moğolların sonu oldu.

Kültür Çeşitleri Nelerdir?

Kültürün birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu kültürler aynı zamanda bir toplumun kültürel benliğini oluşturur. Halk dilindeki Kültür çeşitleri şöyledir:

  • Din ve inanç kültürü,
  • Dil kültürü,
  • Edebi metinler ve yazı kültürü,
  • Mutfak kültürü,
  • Mimari ve Sanat kültürü,
  • Gelenek ve görenekler,
  • Örf ve adetler

Kültür Neden Önemlidir?

kültür neden önemlidir? Tüm bu tarihi örnekler incelendiğinde kültürün ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Ancak son bir örnek daha vermek istiyorum. Rusya Türk toplumları üzerinden büyük bir kültürel yıkım yaptı. Türk kültürünü yok etmek adına yıllarca savaş verdiler. Türk isimlerini kullanmak suç dahi sayıldı. Çünkü Rusya Türk topluluklarının kültürel benliğini silmek istiyordu.

Kültür Nedir?

Kültür’ ü klasik tanımı ile tanımlamayacağım. Bunun yerine daha iyi anlaşılması için bir canlandırma yapmak istiyorum.

Düşünün, sabah uyandınız ve hiçbir şey hatırlamıyorsunuz. Anneniz kim, Babanız kim, Nerede doğdun, Adın ne, Soyadın ne, Evli misin, Çocukların var mı, Okuyor musun, Çalışıyor musun? gibi bir çok şeyi hatırlamıyorsun. Kısacası artık kendini tanımıyorsun.

Sonra daha önce girmediğin biri gelip sana merhaba Xantiomus nasılsın? Diye sorduğunda siz yepyeni bir benlik yükleyemez mi?

Bu tanımadığınız kişi evet seni tanıyorum. Sen katil birisin, Anneni, Babanı, Çocuklarını ve eşini öldürdün. O yüzden yalnızsın. Bu hayatta tutunacak hiçbir şeyin yok. Sana ait tek bir şey dahi yok. Söylemleri yaptığında ve sizde buna inandığınızda aslında çok zengin bir insan dahi olsanız hiçbir şeyiniz olmadığını bilirdiniz. İşte kültürel yoksunlukta tamda bunu anlatmaktadır.

Bir toplum kültürünü unutursa işte bu şekilde elindeki her şey alınır ve kendisini yalnız hissedip ölüp gider. Bu yüzdendir ki dede korkut hikayeleri yüzyıllardır Türklerin kültüründe ağızdan ağıza dolaşır.

Kaç çeşit kültür vardır?Kaç Tane Kültür Vardır? başlıklı makalemiz ile kaç çeşit kültür olduğunu öğrenebilirsiniz. Kültürler ile alakalı diğer sorularınız için ktb.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap