Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi nasıl yapılır

Kürtaj işlemi nasıl yapılır? ayrıntılı olarak nasıl görebilirim. İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri ve aşamaları nelerdir. Sizler için araştırdık. İyi okumalar dileriz.

 

 

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır? Detaylar Burada!

 

Kürtaj, gebelik sonlandırma yöntemlerine genel olarak verilen isimdir. Kürtaj işlemi tıbbi yani ilaçlar yardımı ile ya da cerrahi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Hastanelerde ve kliniklerde gerçekleştirilen bu işlem gerekli ekipman ve uzman desteği olmadan gerçekleştirilemez. Türkiye kanunlarına göre kürtaj işlemi 10 hafta ve altı olan gebeliklerde gerçekleştirilmektedir.

 

Kürtaj Aşamaları Nelerdir?

 1. Kürtaj yaptırmak için devlet hastanesi ya da özel hastaneler arasından herhangi biri seçilir.
 2. Kürtaj işlemi için karar verilen doktordan öncelikle ön muayene hizmeti alınmalıdır. Bu muayenenin amacı gebeliğin kaç hafta olduğunu öğrenmek ve gebeliğin gidişatını kontrol etmektir.
 3. 10 hafta ve daha küçük olan gebeliklerde doktor ile birlikte kürtaj uygulamaları hakkında görüşülebilir. Kişilerin kürtaj olma konusunda net kararlar vermesinin ardından iki farklı yöntemden biri seçilmelidir:

 

 • Tıbbi kürtaj
 • Cerrahi kürtaj

Tıbbi Kürtaj Nedir? Nasıl Olur?

Tıbbi kürtaj gebeliğin ilaçlarla sonlandırılması anlamına gelen işlemdir. Kürtaj işlemlerinde gebeliğin ufak olması ve annenin herhangi bir sağlık sorunu olmaması halinde bu yöntem tercih edilebilmektedir. Yapay düşük olarak da adlandırılan tıbbi kürtajda 2 ya da 3 ilaç bir arada kullanılabilmektedir.

 

 • Tıbbi kürtaja karar verilmesi halinde genellikle 2’li ilaç kombinasyonu seçilir. İlk ilaç doktor tarafından gebeye verilir. Bu ilaç bebek gelişimini durduran özel bir ilaçtır. Aradan 24- 48 saat gibi bir süre geçtikten sonra ikinci bir ilaç verilecektir. Bu ilaç ise rahim duvarının yapısını değiştirerek ceninin tutunmasını önleyecektir. İkinci ilacın ardından ise düşük gerçekleşir.
 • Kanama, kramp, ağrı gibi belirtileri vardır.

Cerrahi Kürtaj Nedir? Nasıl Olur?

Cerrahi kürtaj, ilaçlı kürtaj işleminden farklı olarak ceninin anne rahminden çeşitli aletlerle alınması işleminden oluşmaktadır. Genellikle 4 farklı yöntemin kullanıldığı cerrahi kürtajda şu aşamalar vardır:

 

 • Gebe özel bir alana oturtulur. Rahim ağzının açılması gereken bu işlemde gebeye lokal ya da genel anestezi işlemi uygulanır.
 • Rahim ağzına yerleştirilen özel bir alet ile rahim ağzı açılır.
 • Eğer vakumlu kürtaj denenecekse rahim ağzı çok açılmadan vakum aparatı yerleştirilir ve nazik bir emişle cenin çıkarılır.
 • Gebeliğin büyük olması halinde rahim ağzına foseps isimli aletler yerleştirilerek rahim ağzı geniş bir şekilde açılır ve kesici uçlu aletler yardımı ile cenin çıkarılır.
 • Gebelik rahim ağzının açılması ile sonlandırılabilecek boyutta değilse aynen sezaryen doğumda olduğu gibi karın bölgesinden bir kesi açılarak gebelik sonlandırılabilir. Bu yöntem genelde gebeliğin 2. trimester ya da 3. trimester zamanında uygulanmaktadır.

 

 

Dilerseniz bir başka makalemiz olan İstenmeyen Gebelik Sonlandırma Yöntemleri adlı makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap