Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılmaktadır?

Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılmaktadır

İstenmeyen bir gebelik yaşıyorsunuz ve internet üzerinden Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılmaktadır? diye aratıyorsunuz. Bizde bu aramanıza karşılık olarak bu yazıyı uzmanlarımız araştırdı ve yazdı. Buyurun buradan başlayalım.

 

 

 

Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılmaktadır?

Kürtaj işlemi bebeğin anne karnında ölmesi ya da istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için kullanılan tıbbi yöntemlerden oluşur. Anne karnında bebeğin ölmesi halinde kürtaj işlemi bebeğin kaç haftalık olduğuna dikkat edilerek uygulanmaktadır. Ancak istenmeyen gebelik durumundaki kürtajlarda devletin koymuş olduğu yasalar geçerlidir. Türkiye’de ise 1983 yılında çıkarılan kanuna göre kürtaj süresi 10 hafta olarak belirtilmiştir. 10 haftadan daha küçük olan gebelikler kürtaj işlemi ile sonlandırılabilmektedir. Bunun dışında 10 haftadan büyük olan gebeliklerde yasal olarak herhangi bir kürtaj işlemi uygulanmamaktadır.

 

Kürtaj Kaç Haftalıkken Yapılabilir?

Türkiye kanunlarına göre anne ve babanın ya da 18 yaşın altında ve bekar olan kişilerin kendi rızaları ile kürtaj işlemi gerçekleştirilmektedir. 10 haftalık ve 10 haftanın altında olan gebelikler kürtaj işlemi ile sonlandırılabilirken istisnai durumlar kanunlarda belirtilmiştir.

 

10 haftalık gebelik süresi ay şeklinde hesaplandığında 2,5 aya karşılık gelir. Yani 2,5 aylık hamile olan biri istenmeyen bir gebelik söz konusu ise kürtaj işlemi yaptırabilir. Gebeliğin riskli olduğu durumlarda ya da henüz 2,5 aya ulaşmadan bebekte sorunların görüldüğü durumlarda kürtaj işlemi uygulanabilmektedir.

 

10 haftadan küçük olan gebeliklerde kürtaj işleminin uzman bir doktor tarafından hastane ya da klinik ortamında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun dışında gebeliğin 10 haftayı geçmiş olmasına ve ailenin çocuk aldırma gibi bir isteği olmamasına rağmen düşük yapma, bebek ölümü gibi durumlara bağlı olarak kürtaj işlemleri uygulanabilir.

 

Kürtaj Ne Zaman Yapılmaz?

Kürtaj uygulamasının hangi zamana kadar olacağı kanunlarda belirtildiği gibi 10 hafta ve daha altında olan zamanları kapsar. Ayrıca kanunlarda 10 hafta+1 gün şeklinde dahi olsa gebeliğin sonlandırılamayacağı da yer almaktadır. Yani 10 haftayı bir gün ve ya iki gün geçen gebeliklerde belirtilen süre sınırı aşıldığından dolayı kürtaj işlemi gerçekleştirilemez. Kürtaj işleminin kaç haftaya ya da kaç aya kadar yapılabileceği ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

 

Yasal olmayan yollardan uygulanan ve 10 haftadan büyük gebeliklerin sonlandırılmasında hayati risk bulunmaktadır. Ayrıca klinik- hastane gibi gerekli ekipmanların bulunduğu ve müdahalenin hemen yapılabileceği yerlerde kürtaj yapılması kadın sağlığı için büyük önem taşır.

 

Dilerseniz bir diğer konu başlığımız olan Kürtaj Sonrası Kanama ve Parça Gelmesi Hakkında makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap