Kürtaj Nasıl Yapılır? Videolar Görüntüler İzleyin!

kürtaj nasıl yapılır

Evet sitenin başlığında ki gibi konumuz Kürtaj nasıl yapılır? Videolar ve görüntüleri nereden izleyebilirim. Bu konuda yardımcı olmak için bu yazıyı hazırladık. Sizlere bir nebze yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 

Kürtaj Nasıl Yapılır? Videolar Görüntüler İzleyin!

 

Kürtaj gebeliğin sonlandırılması için uygulanan tıbbi müdahaleleri kapsar. İlaçla kürtaj işlemi yapılabildiği gibi cerrahi işlemlerle de kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Gebenin isteğine ve hamileliğin kaçıncı haftada olduğuna bağlı olarak seçilecek yöntemlere göre kürtaj uygulamasına başlanacaktır.

 

Tıbbi Kürtaj (İlaçlı Kürtaj) Nasıl Yapılır?

Genellikle 4-9 haftalık gebeliklerde uygulanabilen tıbbi kürtaj işlemi, rahimde kasılmalara neden olan ilaçlar ile yapılmaktadır. İlaçlar gebeliğin son adet zamanının ilk adet gününden başlayarak hesaplanan hamilelik süresine göre kullanılır. Tıbbi kürtaj nasıl yapılır merak edenler için doktorların kullanmış olduğu 3 farklı ilaç vardır.

  • Mifepriston: Hamilelik sürecinde gebeliğin ilerlemesini sağlayan progesteron hormonuna etki eden bu ilaç ağızdan alınır. Tek başına etkili olmadığı durumlarda farklı ilaçlar ile kullanılması gerekir.
  • Misoprostol: Ağız içerisinde emilerek ya da vajinal yolla alınabilen bu ilaç rahimde kasılmalar oluşmasını sağlar. Genelde mifepriston ile birlikte kullanılır. İki ilacı birlikte kullanan kadınların %97’si düşük yaparak gebeliğini sonlandırmış olur.
  • Metotreksat: Kas dokuya enjekte edilerek kullanılan bu ilaç genellikle diğer ilaçlara alerjisi olan kişiler için tercih edilir. Ektopik gebeliklerin düşük halini almasında kullanılmaktadır.

Tıbbi kürtajda ilaçlar doktor kontrolünde ve belirli günlerde kullanılmalıdır. Kanama, kasılma, kramp, ağrı, sancı gibi durumlar geliştiren tıbbi kürtajda ilaçların etkilerine bağlı olarak aşırı kanama görülebilir. Bu yüzden hastanede gerçekleştirilmesi daha uygundur. Ayrıca kürtaj sonrası enfeksiyon riski olduğundan dolayı antibiyotik kullanılmalıdır.

 

Cerrahi Kürtaj Nasıl Yapılır?

Cerrahi kürtaj rahim ağzı aracılığı ile cenin halinde olan dokuyu çıkarmak için kullanılan yöntemlere verilen genel isimdir. Tıbbi kürtajın tercih edilemediği durumlarda ya da tıbbi kürtaj sonrası rahimde parça kalması halinde bu yöntem tercih edilir.

 

Manuel Vakumlama

 

Adet dönemi dikkate alınarak gebelik süresinin hesaplanmasının ardından eğer gebelik 1-3 haftalık ise manuel vakumlama ile kürtaj yapılabilir. Rahim ağzına yerleştirilen bir tüp ve rahimdeki döllenmiş yumurtayı çekmek için kullanılan bir şırınga ile kürtaj gerçekleştirilir.

 

Vakumlama

 

Gebeliğin 10. haftaya kadar olduğu süre içerisinde tercih edilebilecek bir yöntemdir. Rahim ağzına yerleştirilen bir tüp ve bu tüpe uygulanacak pompalama ile rahimdeki cenin çekilmiş olur.

 

Dilatasyon ve Küretaj

 

Erken dönem gebeliklerde rahim ağzının hafif bir şekilde açılması ve rahimde bulunan ceninin keskin kenarlı aletlerle çıkarılması işlemidir. Genellikle bu işlemden sonra rahimde parça kalma ihtimaline karşı vakumlama da yapılmaktadır.

 

Genişletme ve Kürtaj

 

Gebeliğin ilerlemiş dönemlerinde serviks yani rahim ağzının çeşitli aletler yardımı ile mümkün olduğunca genişletilmesi ile gerçekleştirilir. Daha sonra vakumlama ya da küretaj ile işlem sonlandırılır. Diğer kürtaj çeşitlerine göre daha uzun sürebilmektedir.

 

Abdominal Histerotomi

 

Hamileliğin ilerlemiş olan dönemlerinde fetüsün anne karnında açılacak bir keşiden çıkarılması işlemidir. Genellikle ilerleyen gebeliklerde bebeğin ölümü ile sonlanmasından dolayı gerçekleştirilir. Genel anestezi kullanılır.

Dilerseniz bir başka makalemiz olan Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır? adlı makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap