Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Kürtaj sonrası ağrı olur mu? Kürtaj sonrası ağrı normal mi?

Kürtaj sonrası ağrı evet kürtaj oldunuz ancak ağrılarınız var ve ne yapmanız gerekiyor doktorunuz söylemedi ama biz sizin için araştırıp yayınladık. kürtaj sonrası ağrı olurmu ? kürtaj sonrası ağrı nedenleri ? kürtaj sonrası ağrı normal mi? tüm bu sorularınıza cevap aşağıda işinize yarayacaktır.

 

 

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Kürtaj istenmeyen gebelik durumlarında ya da gebeliklerde bebeğin anne karnında ölmesi gibi durumlarda başvurulan yöntemlerden biridir. Kürtaj işlemlerinin gerçekleştirilmesinden sonra hastalarda en sık karşılaşılan şikayet kürtaj sonrası ağrıları olmaktadır. Kaçınılmaz olan bu ağrılar kürtajdan sonra normal görülen bir durumdur. Adet sancısına benzer olan kürtajdan sonraki acı durumunun geçmesi için doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bunun dışında kürtaj sonrası ağrıların oluşmaması için gerekli bazı önlemlerin alınması da gerekir.

Vajinal Temizliğe Dikkat Edilmeli

Kürtaj işlemi sonrasında vajinal bölgenin temizliğinin doğru bir şekilde yapılması gerekir. aksi halde vajinal bölgede enfeksiyon gelişme riski bulunur. Enfeksiyonlar ise kürtaj sonrası için çoğu zaman ağrılı, vajinal akıntılı ve kötü kokunun hissedildiği şekilde ortaya çıkmaktadır. Kürtaj nedeniyle bir süre hassas olan vajinal bölge için kimyasal içerikli ürünler kullanılmamalı ve sürekli temiz iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Stresten ve Üzüntüden Uzak Durulmalı

Kürtaj sonrası acı sorunu genellikle psikolojik temelli olabilmektedir. Kürtaj gibi oldukça ağrılı bir süreçten geçmiş olan kişilerin ruh durumları oldukça hassas bir hal alır. Stres yaşayan ve karamsar bir ruh haline kapılan hastalarda ağrılar şiddetli bir şekilde hissedilebilir. En ufak ağrıların bile beyinde büyütüldüğü bu dönemde hastanın mümkün olduğunca psikolojik destek alması gerekir.

Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat Edilmeli!

Kürtaj ağrıları ilk gün oldukça yoğun bir şekilde hissedilebilmektedir. Bu durum ise rahim bölgesine ve karın kısmına yapılan baskıdan kaynaklanmaktadır. Kürtajdan hemen sonra yaşanan bu ağrıların hissedilmesini önlemek adına doktor tarafından reçete edilmiş olan ilaçlar doğru bir şekilde kullanılmalıdır. İlaç kullanımı ihmal edildiğinde genellikle ağrılar yoğunlaşmakta ve kişiyi zorlayacak duruma getirebilmektedir.

Kürtaj Sonrası İlk Gün Aktivitelere Dikkat!

Kürtaj sonrası ağrı görülme durumu genellikle kürtajın ilk günlerinde yaşanır. Kürtajdan hemen sonra hastanın normal hayata dönebileceği ancak ağır işler yapamayacağı söylenir. Bu nedenle kürtaj işlemi yaptıran hastaların ilk üç günlük zaman içerisinde çok ağır işler yapmaması gerekir. Ağrıya neden olabilecek hareketler yapılmaması ve istirahat edilmesi de ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

 

Hangisi fiziksel hastalık nedeni değildir ? adlı yazımızı okumanızı sizin için uygun görüyoruz. Ayrıca ayrıntılı bilgi için lütfen sağlık bakanlığısitesine başvurun.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap