Kürtaj Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Kürtaj Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Kürtaj ( istenmeyen gebeliğin sonlandırılması) sonrası bilmeniz gerekenler nedir ne yapıp ne yapmamalısınız sizler için uzmanlarımız araştırdı ve yazdı. Umarız faydalı olur. Buyurun başlayalım..

 

 

Kürtaj Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Farklı nedenlerden dolayı gebeliğin sonlandırılması anlamına gelen kürtaj genel olarak kısa sürede uygulanabilen işlemlerden oluşur. Türkiye’de kürtaj uygulaması için yasal süre 10 haftadır. 10 hafta ve altı olan gebelikler kürtaj yöntemi ile sonlandırılabilir. Kürtaj işlemi öncesinde gerekli prosedürleri yerine getirmek önemli olduğu gibi kürtaj sonrasında da bazı konulara dikkat etmek gerekir. Eğer kürtaj yaptırmayı düşünüyorsanız kürtaj sonrası bilmeniz gerekenler hakkında doktorunuzdan ya da hemşirenizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalı?

  • Kürtaj sonrasında ağrılarınız olacağından dolayı doktorunuz tarafından verilen ağrı kesicileri kullanmanız gerekir. Adet sancısına benzeyen hatta bazı kişilerde bu ağrının adet sancısından daha yoğun olduğu bir döneme gireceksiniz. Bu süre içerisinde rahat olmak için mutlaka ağrı kesici kullanmalısınız.
  • Kürtaj işlemlerinin hemen hemen tamamında enfeksiyon kapma riski bulunur. Bu nedenle yine doktorunuz tarafından verilmiş olan antibiyotik türü ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Enfeksiyonun ilerlemesi halinde daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.
  • Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler arasında cinsel hayat düzeni de bulunur. Bu dönem içerisinde vücudunuzu dinlendirmeli ve partnerinizle 1-2 haftalık süre içerisinde cinsel hayatınıza ara vermelisiniz. Bazı özel durumlarda cinsel ilişkiden 2-3 hafta kadar uzak durmak gerekebilir. Bu nedenle doktorunuzun bu konudaki açıklamalarını dikkate almalısınız.
  • Kürtaj sonrası dönemde sık sık kanamalarınız olabilir ya da kanama durumu oldukça az görülebilir. İlk günler çok fazla kanamanızın olmasını normal karşılamalısınız. Ancak 2-3 günden sonra kanamanızda azalma olmuyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Bazı kişilerde kanama oldukça az olabilir. Böyle bir durum kürtaj sonrası normal olan durumlardandır.
  • Kürtaj işleminin üzerinden 40 gün geçtiği halde adet kanamanız olmamışsa doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Kürtaj sonrası dönemde 1-2 hafta ya da bazı kişiler için doktor tavsiyesi ile 2-3 haftalık dönem boyunca havuz, deniz, küvette duş gibi aktivitelerden uzak durmak gerekir. Bu dönemde enfeksiyon riski olduğundan dolayı ayakta duş almaya dikkat edilmelidir.

 

Kürtaj Sonrası Doktor Kontrolü

Kürtajdan 1 hafta sonrasında doktor kontrolünün yapılması rahim sağlığı açısından önemlidir. Kürtaj işlemlerinden sonra rahimdeki toparlanmanın görülebilmesi, içerde parça kalıp kalmadığını kontrol etmek ve enfeksiyon oluşup oluşmadığına bakmak için mutlaka ultrason muayenesine gidilmelidir.

Dilerseniz bir başka başlığımız olan Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılmaktadır? makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap