Kürtaj Sonrası Kanama Ne Zaman Biter?

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Zaman Biter

Kürtaj sonrası kanama ne zaman biter. Konumuz kısaca bu . Kürtaj oldunuz uzman bir doktora ama Kürtajdan sonra kanamanın ne zaman biteceğini sormadınız yada doktorunuz size söylemedi sizlerde internet üzerinden araştırmaya başladınız. Kürtajdan sonra kanama yaşanması hakkında bir araştırma yaptık ve sizin için yayınladık. Buyurun başlayalım..

 

 

 

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Zaman Biter?

Kürtaj tıbbi yöntemlerle gebeliğin sonlandırılması işlemlerine verilen addır. Kürtaj işlemlerinde gebeliğin sonlanmasından kaynaklı olarak rahimde kanamalar ve kasılmalar olur. Gebelik için hazırlık yapmış olan rahim yeniden eski düzenine dönebilmek amacıyla önce bir yıkım yaşar. Bu yıkım ise kanama olarak içerideki hamilelik kalıntıların dışarı atılması olarak görülebilir. Nasıl ki doğumdan sonra rahimdeki gebelik kalıntılarının dışarı atıldığı bir lohusalık kanaması yaşanıyorsa kürtaj sonrası kanaması da yaşanan normal bir durumdur.

 

Tıbbi Kürtaj Sonrası Kanama

İlaçla müdahale edilen gebeliklere tıbbi kürtaj adı verilir. Tıbbi kürtaj işleminde genellikle iki farklı ilaç kullanılmaktadır. İlaçlardan biri gebeliğin ilerlemesini durdurmakla görevliyken diğeri ise kasılmalar yardımı ile ceninin rahimden atılmasını sağlar. Rahimde kasılmalara neden olan ilaç gebeliğin kalıntılarını rahimden atmaya çalıştığından dolayı kanamaya neden olmaktadır. İstendik düşük olarak da bilinen tıbbi kürtaj işleminde ceninin düşmesi ve rahimdeki kalıntıların temizlenmesi için ilk 1 haftalık süre boyunca kanamalar yoğun olabilmektedir.

 

Zamanla azalan kanama 2-3 hafta sonrasında koyu bir renk almaya başlar ve lekelenme şeklinde görülür. Adet kanaması ile hemen hemen aynı olan bu kanamalarda kan pıhtıları görülebilir ve hafif sancılar yaşanabilir.

 

Cerrahi Kürtaj Sonrası Kanama

Cerrahi kürtaj işleminde vajinal bölgeden rahim içerisine ya da rahim ağzına kadar çeşitli aletler yerleştirilir. Bu aletler ile cenin rahimden çıkarılır. Rahimde kalan gebelik kalıntıları ise cerrahi kürtaj işlemi sonrasında kasılmalar yardımı ile dışarı atılır. Tıbbi kürtajdaki belirtilerle benzerlikleri olan cerrahi kürtajda kanamalar adet dönemindeki kanamalar gibidir. 1-2 hafta gibi bir sürede kanama son bulabilir. Ancak bazı kadınlarda kanamalar daha da uzun sürebilir.

 

Kürtaj Sonrası Kanama Kaç Gün Sürer?

Kürtaj sonrası kanama durumu genellikle 1-2 haftalık dönemde ortadan kalkmaktadır. Kürtaj sonrası ilk günler yoğun ve kırmızımsı kanamalar daha sık olurken 2. haftaya gelindiğinde kanama rengi ve miktarı azalmaktadır. Koyu kahverengimsi bir renk ile gelen kanamalar yerini bir süre sonra lekelenmelere bırakır. Kürtaj işlemi sonrası oluşan kanamalar kadınların %92’lik kısmında 1-2 hafta sürerken çok az bir kısmında gelecek adet dönemi tarihine kadar sürebilmektedir.

Dilerseniz bir diğer konu başlığımız olan Kürtajdan Sonra 1 Ay Boyunca Bunları Yapmayın! makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap