Kürtaj Sonrası Kanama Neden Oluşur?

Kürtaj Sonrası kanama neden olur? Kürtaj Sonrası kanama sebepleri

Kürtaj sonrası kanama neden olur? Kürtajdan sonra kanamam oldu neden olur sorularının cevabını sizler için araştırıp yayınladık. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması sonrasında oluşan kanamaların sebebi nedir ?

Kürtaj Sonrası Kanama Neden Oluşur?

Kürtaj işlemi sonrasında kişilerde görülen kanama durumu normaldir. Kürtajdan sonraki 2-3 günlük süreç içerisinde kanama yoğunluğu fazla olabilir. İlerleyen günlerde kanama miktarında azalma meydana gelecektir. Kürtaj sonrasında rahimdeki doku yıkılışına bağlı olarak gelişen kanama 1-2 hafta boyunca devam edebilmektedir.

Çoğu zaman adet kanaması ile aynı görülen kürtaj kanaması aslında adet kanamasından farklı olarak gelişir. Adet döneminde follop tüplerinden rahime bırakılan yumurtanın rahimde yeterli olgunluk oluşmamasına bağlı olarak tutunamadığı için kanama yapma durumu oluşur. Kürtajda ise rahimin kendini toparlayabilmesi için dokuların atılması şeklinde bir kanama oluşabilir.

Kürtaj Sonrası Kanama Nedenleri

Düşük Yapma

Düşük yapma durumuna bağlı olarak uygulanan kürtaj işlemi sonrasında kanama durumu görülür. Düşük sonrası kürtaj işleminden sonra aynen doğum yapmış bir anne gibi rahimdeki yıkımlar kanama yoluyla dışarı atılacaktır.

Adet kanamasından farklı olarak kürtajdan sonraki kanamalarda renk ve yoğunluk farkı oluşacaktır. Ayrıca zamanlama farkının da oluştuğu bu kanamalarda zaman zaman yoğun kanamalar görüldüğü gibi bazı dönemlerde ise kanama azlığı oluşabilir. Rahimin iç yüzeyinin parçalandığı bu dönemde doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır ve vajinal temizliğe dikkat edilmelidir.

Tıbbi Kürtaj

İstenmeyen gebelik durumlarında genellikle tıbbi kürtaj yöntemine başvurulmaktadır. Böyle bir durumda ise ilaç kullanımı ile kürtaj yaptırılması halinde rahimde kalan parçalar kanama ile dışarı atılacaktır. Ayrıca rahim yüzeyinde hamilelik nedeniyle oluşan tabakada yıkılarak kanama yapacaktır.

Cerrahi Kürtaj

Rahimin cerrahi yöntemlerle boşaltılması sonrasında kanama oluşabilir. Rahime uygulanan baskı ve rahimdeki ceninin rahimden ayrılmasına bağlı olarak görülen kanama adet kanamasından farklıdır. Ayrıca rahimin toparlanmaya başlaması için iç bir yıkım yaşaması da kanamaya neden olur.

Kürtaj Kanamasına Karşı Neler Yapılmalıdır?

  • Kürtaj sonrası kanama durumuna karşı dikkatli olunmalı ve 2 haftadan uzun süren kanamalarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Kanama miktarınız ilk günler fazla olabilir ancak ilerleyen günlerde azalma olmadığı ve miktarın arttığı durumlarda doktora başvurmalısınız.
  • Kürtaj sonrası kanama 2-3 hafta içerisinde miktar olarak azaldığı gibi renk olarak da koyu bir hal alacaktır. Hafif lekelenme şeklinde gelecek olan kanamalar kişiyi korkutmamalıdır. Bu tür lekelenme şeklindeki kanamalar normaldir.
  • Ağır kaldırma ve ani hareketler yapma durumunda kanama miktarı artabilir.

ayrıca aynı konuda farklı bir yazımız olan Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Beklenmeyen bir etki görürseniz lütfen Sağlık bakanlığının sitesine başvurabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap