Kürtaj Sonrası Kanama ve Parça Gelmesi Hakkında

kürtaj sonrası kanama ve parça gelmesi

Kürtaj sonrası kanama ve parça gelmesi son derece doğal bir durum ancak bazı zamanlar bu durum tehlikeli bir hal almakta. Bu yüzden bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk. Uzmanlarımız sizin için araştırdı ve yazdılar. Buyurun buradan…

 

 

Kürtaj Sonrası Kanama ve Parça Gelmesi Hakkında

Kürtaj sonrasında kanama, kasılma, kramp ve parça gelmesi gibi durumlar normal kabul edilen belirtiler arasındadır. Hemen hemen her kürtaj işlemi sonrasında kanama durumu oluşur. Bunun temel nedeni rahimde oluşan gebelik kalıntılarının dışarı atılmasıdır. Bazı kadınlarda kürtaj sonrasında kanama miktarı fazla olurken bazılarında ise oldukça az olabilir. Her iki durumda oldukça normaldir. Kürtaj işleminden sonraki 2-3 günlük dönemde kanamaların miktarı fazla olabilir ve sık sık ped ve iç çamaşırı değiştirmek gerekebilir.

 

Kürtaj Sonrası Parça Gelmesi Normal Mi?

Kürtaj sonrasında kanama ile birlikte rahimde bulunan diğer gebelik kalıntıları da atılır. Bunlar kan pıhtısı şeklinde görüldüğünden dolayı çoğu kişi bu durumu tehlikeli bulabilir. Ancak korkulacak herhangi bir durum yoktur. Rahimin kendi yapısını koruması amacıyla içeride kalan parçaları dışarı atması gerekir.

Bazı kürtaj işlemlerinde anne karnındaki ceninin kesici ve sivri aletler ile çıkarılması gerekir. Adeta bir cımbıza benzeyen bu aletler ile gebeliğin sonlandırılması sırasında rahimde bebeğe ait ufak kalıntılar kalabilir. Böyle durumlarda da kanamayla birlikte parça gelebilir. Ayrıca rahim içerisindeki parçalanmalar her zaman kanama şeklinde değil ufak parçalar halinde de gelebilmektedir.

 

Kürtaj Sonrası Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

  • Kürtaj sonrası kanama ve parça gelmesi durumu en fazla 2-3 hafta kadar sürecektir. Hatta bazı kişilerde 1-2 hafta içerisinde kanama kesilebilir. Ancak bazı kişilerde kanama 1-3 hafta aralığında kesilmediği gibi hala yoğun bir şekilde geliyorsa doktora başvurmak gerekir.
  • Kanamanın 2-3 günlük süre geçtiği halde aşırı miktarda gelmesi de tehlikeli bir durumun habercisi olabilmektedir. Bu nedenle doktora başvurmak en doğru çözümdür.
  • Kürtajdan sonra yüksek ateş, kanamada artış ve parça gelmesi gibi durumlarda doktora gidilmelidir. Enfeksiyon riski gibi durumlar olduğundan dolayı bu tarz durumlar normal kabul edilmeyecektir.
  • Kürtajdan sonraki 30 gün içerisinde kanama miktarı gittikçe azalır ve leke şeklinde gelmeye başlayabilir. Ancak 30 gün geçtiği halde kanama son bulmamışsa doktora gidilmelidir.
  • Kürtaj olduktan sonra 1-3 hafta içerisinde kanama ve parça gelmesi gibi durumlar son bulduğu halde kürtajdan sonra 40 gün geçtiği halde adet kanaması olmamışsa doktora başvurmak gerekir.

Dilerseniz bir diğer konu başlığımız olan Kürtaj Sonrası Kanama Ne Zaman Biter? makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap