Kürtajdan Sonra 1 Ay Boyunca Bunları Yapmayın!

Kürtaj yaptırdınız. Fakat kürtaj sonrası da çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle Kürtajdan Sonra 1 Ay Boyunca Bunları Yapmayın! İstenmeyen gebelikten kurtuldunuz ancak sağlığınızda önemli ise yazımızı okumak size yardımcı olabilir.

 

 

 

Kürtajdan Sonra 1 Ay Boyunca Bunları Yapmayın!

 

Kürtaj işlemi gebelik düşüncesi olmadığı halde hamile kalan ya da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle hamileliğine son vermek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Sorunsuz bir kürtaj uygulaması atlatabilmek için mutlaka kürtaj öncesinde ve sonrasında bir dizi önlem almak ve bilinçlenmek gerekir. Çoğu kişi kürtaj işleminden sonraki birkaç haftaya kadar olan sürece dair tedbirler alır. Ancak kürtajdan sonra 1 ay boyunca yapılmaması gereken bazı aktiviteler ve özel durumlar vardır.

 

Kürtajdan Sonra 1 Ay Boyunca Neler Yapılmamalı?

 

Kendinizi Susuz Bırakmayın!

Kürtaj nedeniyle rahiminizde büyük bir değişim başlayacaktır. Bu değişim için 1-3 hafta gibi bir zaman diliminde kanamalarınızın olması ve kasılmalar yaşamanız muhtemel durumlardandır. Hücreleriniz yenilendiği için bu dönemde bol bol besine ve oksijene ihtiyaç duyabilirsiniz. Su içmek ise bu dönem içerisinde ihtiyaç duyduğunuz yenilenmeye yardımcı olacak en önemli detaylardan biridir. Bol bol su tükettiğinizde vücudunuz kendini daha hızlı bir şekilde toparlayacaktır. Ayrıca rahim kasılmalarına bağlı ağrılarınızı da su tüketerek azaltabilirsiniz.

 

Göğüslerinizi Gevşek Bırakmayın!

Kürtaj işleminden sonra bazı kadınlarda göğüslerde hassasiyet ve sarkma gibi durumlar görülebilir. Böyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız kürtajdan sonraki bir aylık dönemde sıkı bir sutyen tercih edebilirsiniz. Göğüs bölgenizde oluşacak hassasiyeti ve ağrıyı büyük ölçüde önlediğiniz gibi hafif de olsa sarkmaların önüne geçebilirsiniz.

 

Kramplarınızı Önemseyin!

Kürtajdan sonraki dönemde vücudunuzun belirli bölgelerinde kramplar oluşabilir. Böyle durumlarda bol bol dinlenmeli ve soda, muz gibi krampları engelleyen besinler tüketebilirsiniz. Ayrıca geçmek bilmeyen kramplar için masajdan faydalanabilirsiniz. Ayaklarınıza, kol ve bacaklarınıza düzenli olarak masaj yaptığınızda kramplar azalacaktır.

 

Yalnız Kalmayın!

Kürtaj işlemi sadece fiziksel olarak gerçekleştirilen bir operasyon değildir. Kürtaj olan kişilerde hem yaşanan olayın verdiği duygusal gerilim hali hem de hamileliğin sonlandırılmasından sonra hormonal olarak oluşan ruhsal değişimler kendini gösterecektir. Kürtajdan sonra yapılmaması gerekenler arasında en önemlisi olan yalnızlık konusunda çeşitli önlemler alın. Arkadaş çevrenizle bağlantılarınızı kesmeyin. Kendinizi eve kapatmayın. Kürtaj operasyonu geçirdiğinizi söyleyebileceğiniz ve sohbet edebileceğiniz kişilerle görüşün.

Dilerseniz bir diğer konu başlığımız olan Kürtaj Sonrası Kanama Ne Zaman Biter? makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.