Lupus (Kelebek Hastalığı) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Lupus Nedir? Kelebek Hastalığı Belirtileri Nelerdir? SLE Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Lupus nedir? Lupus belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorular son zamanlarda sıkça sorulmaya başlandı. İlgili hastalığın son birkaç sene içerisinde artması ve insanları endişelendirmesi de bu soruların fazlalığındaki en önemli nedenlerden bir tanesi.

Lupus, diğer adlarıyla SLE hastalığı ve kelebek hastalığı, çok uzun zamandır insanlıkta var olan romatizmal bir problem. Tam adı Sistemik Lupus Eritematozus olan problemin halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinmesindeki en büyük neden, tıpkı bir kelebeğin kanatları gibi yüzde bazı kızarıklıklar bırakıyor olması.

Lupus hastalığının son birkaç sene içerisinde şiddetle arttığı da uzmanlar tarafından belirtilmekte. Araştırmacılara ve tıpçılara göre bu artışın temel nedeni insan genetiğini kökten etkileyebilecek olan çevresel faktörlerin her geçen gün bağışıklık sistemi ile hastalığı daha fazla tetiklemesi olarak yorumlanıyor. Gelin Lupus nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir yakından göz atalım.

Lupus Nedir?

Tam adıyla Sistemik Lupus Eritematozus SLE hastalığı, kısa adıyla Lupus, halk arasındaki adıyla da kelebek hastalığı olarak bilinen bu durumun asıl sebebi vücut içi hücre reaksiyonlarının birbiriyle uyumlu çalışamamasından kaynaklanmaktadır. Yani vücudunuzdaki hücreler, bir diğer hücreleri yabancı olarak tanımlayarak onları defetmeye çalışırlar. Otoimmün adı altında tanımlanan bu hastalıkta, kişinin bağışıklık sistemi kendi hücrelerini düşman olarak algılar.

Bu durum haliyle fizyolojinizde ve psikolojinizde ciddi tepkilere yol açar. Bu tepkilerden en çok bilineniyse yüzde ortaya çıkan kızarıklıklardır, burun ve çevresinde başlayan bu kızarıklıklar uzaktan bakılınca tıpkı bir kelebeğin kanatları gibi görünürler.

Kollajen adıyla bilinen önemli bir maddeye saldıran bağışıklık sisteminin özünde tamamen savunma yapmak için bu işlemi gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Lupus Belirtileri Nelerdir?

Lupus, yani kelebek hastalığı her vücutta farklı tepkilerle ortaya çıkmaktadır. Bahsi geçen hastalık yüzde oluşan kızarıklıkların dışında güneşe maruz kalınca ciltte yanma, kilo kaybı, göğüs ağrısı, halsizlik ve saç dökülmesi gibi sonuçlara da neden olur.

Özellikle ileri kelebek hastalığında damarlarda iltihaplanma, böbrek tutulumu, akciğer dokusunda zarar, eklem sorunları ve benzeri birçok içsel problemler de ortaya çıkabilir. Konu ile ilgili olarak uzmanlar tarafından verilen genel liste şu şekildedir;

 • Halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi.
 • Cilt değişimleri, kızarıklık, güneşe maruz kalınca yaşanan yanma.
 • Eklemlerde ciddi ağrı.
 • Kas tutulumu, böbrek tutulumu gibi ödem problemleri.
 • Sindirim sisteminde migren ve benzeri sorunlar.
 • Epilepsi.
 • Göğüs ağrısı, akciğer zedelenmesi.
 • Kas, akciğer, karaciğer ve damalarda iltihaplanmalar.
 • Yüksek şiddetli saç dökülmesi.
 • Yüksek şiddetli karın ağrısı.
 • Tırnaklarda beyazlık, morluk ve kanama.
 • Dalak ve karaciğerde büyüme.
 • Ağızda çıkan iltihaplı yaralar.
Lupus Nedir? Kelebek Hastalığı Belirtileri Nelerdir? SLE Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Lupus Nedir? Kelebek Hastalığı Belirtileri Nelerdir? SLE Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kelebek Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Kelebek hastalığının sadece profesyonel hekimler tarafınca yapılan testler sonucu belirlenebileceğini söyleyelim. Yani üstte bahsettiğimiz belirtilerin herhangi birini yaşıyorsanız panik haline girmenize gerek yok, farklı bir hastalıkla da karşı karşıya olabilirsiniz, muhakkak hekiminize danışarak durumunuzu detaylıca öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

SLE hastalığının tanısı çeşitli kan testleri, böbrek testleri, akciğer testleri, hücre testleri yapılarak ciddi bir checkup sonucu konulur. Bu sonuçları yorumlayan uzman hekimler kelebek hastalığı ile karşı karşıya olup olmadığınızı rahatlıkla tespit edeceklerdir.

Lupus Nasıl Ortaya Çıkar?

Bahsi geçen hastalığın ciddi bir genetik problem olduğu düşünülmektedir. SLE hastalığı olarak da bilinen bu durumun ırki olarak kişiden kişiye geçebileceğini söyleyen uzmanlar, çevresel faktörlerle de tetiklenebileceğini belirtiyor. Yani çeşitli ultraviyole ışınları, hormonlar, hastalıklar, radyasyon ve benzeri durumlar SLE hastalığına neden olabilir.

Bu bağlamda SLE hastalığının tam ve kesin nedeni şu anki modern tıpla beraber hiçbir şekilde tespit edilememektedir.

SLE Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

SLE hastalığının tedavisi oldukça uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Hastalığın ilerleyiş biçimi ve halihazırda kat ettiği yola göre değişen bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. SLE hastalığı tedavilerinde kişilere genellikle düzenli bir hayat yaşamaları, kimyasal maddelerden uzak durmaları, güneşe çıkmamaları gibi telkinlerde bulunulur.

Tamamen uzman hekimlerin kontrolünde gerçekleştirilmesi gereken SLE hastalığı tedavisi bazı durumlarda kortizon kullanımını bile şart kılabilir. SLE hastalığı tedavisi için uzman hekimleri dinlemenizi, onların direktiflerine uymanızı öneriyoruz.

Bu yazımızla birlikte SLE hastalığı, Lupus, diğer bir adıyla kelebek hastalığı ile ilgili bilgileri vermeye çalıştık. Daha fazlası için bizi takipte kalmaya devam edebilir ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı‘nın resmi internet sitesine göz atabilirsiniz, herkese sağlıklı günler diliyoruz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap