Marj Ticareti Nedir, Marj Ticareti Ne Kazandırır?

Marj Ticareti Nedir, Marj Ticareti Ne Kazandırır_

Marj Ticareti Nedir? ; Bir çok insan Kripto Para ile uğraşıyor ve karşısına çıkan Marj Ticareti Nedir , Marj Ticareti Ne Kazandırır? sorularına cevap arıyor . Bizde bu sorulara cevap vermek adına bu yazıyı hazırladık. Buyurun başlayalım.

Marj Ticareti Nedir, Marj Ticareti Ne Kazandırır?

Kripto para piyasasında yatırımcıların ilgisi çeken önemli konulardan biri de marj ticareti konusudur. Marj ticareti, kısa anlatımla, yatırımcıların kendi finansal pozisyonlarını büyütmek amacı ile başka bir aracıdan borç alarak bu borcu borsada değerlendirmek şeklinde açıklanabilir. Böylece marj ticareti yapan girişimci, elindeki az varlıkla daha fazla kazanma şansını arttırabilir. Elbette ki yatırımların akıllıca yapılması gerekiyor. Kaldıraçlı işlemleri yapabilmek adına marj ticareti yapmak, yatırımcıya kazanç sağlayabilir. Ancak bu ticaret tipinde, kar daha fazla olmasına karşın, risk de daha fazladır.

Marj Ticareti Nasıl Yapılmaktadır?

Marj ticareti yapmak isteyen girişimci, riski seven biri olmalıdır, böylece kendi varlığını teminat göstererek borç alır ve bu potansiyeli karlı bir coin para birimine yatırır. Yapılan ilk yatırıma marj adı verilir. Başka bir aracıdan borç alınan varlıkların marja oranı ise kaldıraç olarak tanımlanır. Kaldıraç, x10, x20 veya x50 şeklinde ifade edilir. 10 bin dolarınız varsa ve siz 50 bin dolarlık bir işlem yapmak isterseniz, 10 bin dolarınızı teminat olarak yatırıp, x5 yani 50 bin dolarlık işlem yapabilirsiniz. Aldığınız bu kredi için bir de faiz ödemesi yapmanız gerekir. Aracı borsa, alınan miktara ve ödeme süresine göre, faiz oranını belirler. Bu oran kazanca göre göz ardı edilebilir. Çünkü 10 bin dolar varlığı bulunan kişinin, 5X kaldıraç ile işlem yaparak, 50 bin dolarlık işlem sonucunda yüzde 10 kazanması, ona 5.000 dolar gelir getirecektir.

Bu paranın bir kısmı da faize verilecektir. Bu kişi marj ticareti yapmadan, 10 bin dolarını direkt olarak işleme sokup yüzde 10 gelir elde etse idi, kazancı 1.000 dolar olacaktı. Görüldüğü gibi marj ticareti ile kazandığı para 5.000 dolar iken, bu riske girmeden kazanacağı para 1.000 dolar olacaktır. Elbette ki marj ticareti her zaman kazandırmaz. Bazen de kaybettirebilir. Söz gelimi aynı kişi bu kez yüzde 10 zarar etmiş olursa, kaldıraç kullandığı için 50 bin doların yüzde 10’u olan 5 bin doları kaybedecek ve borç aldığı 40 bin dolar + faizi de vererek, kaybını 5 bin doların üzerine çıkarmış olacak. Bu durumda elindeki ana sermaye olan 10 bin dolar, birden bire 5 bin doların altına düşecektir. Bu riskli ticarete girmemiş olsaydı, yüzde 10 zararla en fazla 1.000 dolar zarar etmiş olacaktı.

Marj Ticareti Riski Seven Girişimciler İçin idealdir

Marj ticareti, risk almaktan ve para kaybetmekten korkmayan ve daha çok kazanmak isteyen girişimciler için ideal bir ticaret türüdür. Az parası olup iyi bir finansal analiz yeteneği ve şansı olanlar için marj ticareti kazanç sağlayıcı olabilir. Ancak az parası olan ve kripto para piyasalarını, güncel gelişmeleri takip etmeyen, şansı az olan insanlara yarardan çok zarar getirebilir. İster kazanç sağlayın ister para kaybedin; her iki durumda kazanan taraf, size sermayeyi sağlayan aracı firma olacaktır.

 

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap