Mide Hastalıklarına Kim Bakar?

mide hastalıkları

Sayfa İçeriği

Mide Hastalıklarına Kim Bakar?

Mide hastalıklarına kim bakar? sorusu birçok insan tarafından merak edilen bir konudur. Mide hastalıkları nelerdir? Bu yazımızda sizlere katkı sağlayacak bir çalışma yapmak istedik. Bu çalışmamızda Mide ülserine hangi bölüm bakar, Mide yanması için hangi bölüme gidilir, Mide bulantısına hangi bölüm bakar, Mide ağrısına doktor ne yapar, Karın ağrısına hangi bölüm bakar, Karın şişliğine hangi doktor bakar? Ve benzeri soruların cevaplarını vereceğiz.

 

 

 

Mide Hastalıkları Nelerdir?

Mide hastalıklarının sadece bir tek hastalığı bulunmamaktadır. Bu hastalıklar içerisinde birden çok hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklardan en çok görülenlere baktığımızda:

 • Gastrit: Midenin iş yüzeyinin tahriş edilmesi ve tahriş olması sonucunda oluşur.
 • Ülser: Ülser gastritin daha ileri bir halidir. Mide iş yüzeyi iyileşemediği için yara oluşur.
 • Mide Fıtığı: Yemek borusu ile mide karın içinde birleşir. Ancak bu birleşim Göğüs bölgesine kayması durumunda ortaya çıkar.
 • Mide Reflüsü: İki şekilde oluşur. Mide sıvısı oniki parmak bağırdağından mideye tekrar döner. Midenin asitli sıvıları yemek borusuna doğru gönderir. Bu da göğüs bölgesin yanmaya neden olur.
 • Mide Kanseri: Kötü kanser türlerinden biridir. Genellikle hastalığın ilerleyen aşamalarında tespit edilebiliyor.

Olmak üzere mide hastalıkları bulunmaktadır. Bu hastalıkların her biri farklı sebeplerle meydana gelmektedir. Kimi düzensiz beslenemeden kimi oluşan ufak hasarların önemsenmemesinden ya da sigara ve kahve gibi içeceklerin mide kaslarını kapatması sebebiyle de oluşabilmektedirler. Her iki durumda da mide ile ilgili ufak bir sıkıntınız dahi olsa hemen doktorunuza başvurun ve şikayetinizi dile getirin. Aksi takdirde daha büyük sorunlara ve hastalıklara davetiye çıkarabilirsiniz.

Mide Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Bu hastalıkların birçok farklı nedenleri vardır. Bu yüzdendir ki doğru neden tespit edilip ona göre bir bölüme gitmek her daim daha sağlıklı olacaktır. Çünkü mide hastalıklarının nedenleri:

 • Stres
 • Hazımsızlık
 • Bağırsak sendromları

Gibi nedenler olabilir. Bu nedenlere baktığımızda her bir neden için gideceğiniz bölüm farklıdır. Mideniz ağrıyorsa gitmeniz gereken bölüm iç hastalıkları dahiliye ve gastroenterolojiye gidebilirsiniz.

Bu bölümde:

 • Ağız kuruluğu,
 • Karın ağrısı,
 • Mide ağrısı ve mide yanması,
 • Mide ekşimesi,
 • Sık idrara çıkma,
 • Göğüs ağrıları,
 • Gastrit,
 • Tansiyon,
 • Terleme,
 • Kabızlık ve İshal

Gibi şikayetlerinizde de aynı bölüme gidebilirsiniz.

Bu şikayetler haricinde mide hastalığınız bağırsaklarla ilgili ise bu gibi durumlarda Gastroenteroloji yeni Hepatoloji bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Eğer gitmiş olduğunuz hastanede Gastroenteroloji bölümü yok ise o halde Genel Cerrahi bölümüne gidebilirsiniz. Ancak zaman zaman mide hastalıklarında Gastroenteroloji uzmanı ile iç hastalıkları dahiliye uzmanı birlikte çalışabilirler. Bağırsak sorunlarının olduğu yerde Gastroenteroloji uzmanı mide ile ilgili alanlarda ise iç hastalıkları dahiliye uzmanları çalışır. Böylece hasta en iyi şekilde tedavi edilmiş olur.

Stres Mide Ağrıları

Bazen stres yüzünden de mide ağrıları olabilmektedir. Bu gibi durumlarda stres ile ilgili alanlara gitmeniz gerekmektedir. Bunun içinde psikiyatri bölümüne gidebilirsiniz. İnsanlar sinirlendiklerinde veya stres olduklarında bu ruh hali zaman zaman kişinin midesine vurabilmektedir. Bu gibi durumlarda mideniz yanmaya veya ağrımaya başlar.

Bu gibi durumlarda mide üzerinde herhangi bir sorun veya tahrişe rastlanılmaz. Herhangi bir bulguda olmayacağından mide ağrısına psikolojik bir olayın etki ettiği düşünülür. Böylece bu gibi durumlarda psikiyatri bölümüne gönderilirsiniz. Psikiyatri bölümünde ise mideniz etki eden olay üzerinde çalışmalar yapılır ve gerekli görüldüğü takdirde de ilaç tedavisine başlanır.

Karın Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Karın ağrıları çok farklı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Bu yüzden ilk olarak aile hekimine başvurmanız gerekmektedir. Eğer aile hekiminiz olayı çözemez ise veya tereddütte kalanız durumunda hasta olan kişi eğer çocuk ise çocuk hastalıklar bölümüne yetişkin ise genel cerrahi uzmanına muayene olması gerekir. Bu muayene sonucunda ortaya çıkan bulgu ve belirtilere göre ilk müdahaleyi ya genel cerrahi yapar ya da hastalı başka bir bölüm yönlendirir.

Eğer sorun midede ise hasta iç hastalıkları dahiliye uzmanı görmesi için iç hastalıkları dahiliye bölümüne sevk edilir. Ancak sorun bağırsaklarda ise o halde Gastroenteroloji bölümüne gönderilir.

Görüldüğü üzere gerek mide hastalıkları gerek karın ağırlarının sebeplerini sadece bir olay veya bir neden üzerine oturtamayız. Bu tamamıyla değişken olup birden çok nedeni olduğu açıkça anlaşılmıştır.

Bir önceki makalemizde kas hastalıklarının belirtilerinden, tedavisinden ve Kas Hastalıklarına Kim Bakar? konularından bahsettik, isterseniz bir göz atabilirsiniz. Diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap