Mobbing Ne Demek ve Nasıl Yapılır? Doxing Yöntemleri Nelerdir?

Mobbing Ne Demek ve Nasıl Yapılır? Doxing Yöntemleri Nelerdir?

Mobbing ne demek ve nasıl yapılır? Mobbing tam olarak ne anlama gelmektedir? Siz de son zamanlarda iş hayatında sıkça duyulan bu kelimenin anlamını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz, bu yazımızda sizlere bütün ayrıntılarıyla mobbingin ne demek olduğunu açıklayacağız.

Yeni dünya düzeninde artık iş ve işçi kavramı büyük bir değişikliğe uğradı. Eskiye nazaran artık kas gücünün yerini makineleşme, makineleşmenin üstünü de masa başı işler aldı. Kişiler patronlarının, müdürlerinin, müdür yardımcılarının, şeflerinin ve kendi üstlerinin oluşturduğu hiyerarşik düzende iş yapmaya çalışmaktalar; eğer yaptıkları işte verimli olurlarsa da terfi alarak daha fazla maaş, daha fazla yetki ve daha fazla sorumlulukla kariyerlerini sürdürmekteler.

Mobbing konusuna değinirken sizlere modern iş hayatını anlatarak bir girizgâh yapmak istedik, çünkü bu kelimenin çıkış noktası aslında iş hayatından gerçekleştirmiştir. İş hayatında astlarının çalışma tarzını beğenmeyen ya da astlarını genel olarak yadırgayan yetkili kişilerin farklı yöntemlerle onları yıldırmaya çalıştığını görürüz. Aynı şekilde bu durum sadece ast üst ilişkisinde değil, aynı mevkideki farklı insanların sosyal yaşamında da geçerlidir.

Gerek okulda, gerek sokakta, gerek evde, gerekse iş hayatında bazı kişilerin sizinle ters düştüğünü fark edebilir ve onların sizin aleyhinize kötü davranışlarda bulunduklarını görebilirsiniz. Bu davranışlar yüz yüze aşağılama, kötü propaganda, yetkili kişilere şikâyet ve benzeri durumlarla ortaya çıkabilir, aslında bu tip kötü niyetli davranışlarda bulunan kişilerin amacı sizi yıldırmaktır.

Peki Mobbing Ne Anlama Geliyor?

İşte mobbingin anlamı da tam olarak budur. Mobbing, kelime kökü olarak yıldırma manasına gelmektedir. Kişiler düşmanı oldukları ya da rakibi olarak gördükleri insanlara yıldırma uygulayarak onları yıldırmaya, saf dışı bırakmaya çalışırlar. Eğer üst paragrafta bahsettiğimiz davranışlara siz de bazen maruz kalıyorsanız çok ciddi bir yıldırma ile karşı karşıyasınız demektir.

Mobbing öğrencilik hayatınızda, mesleki hayatınızda ve ailevi hayatınızda sık sık karşı karşıya kalabileceğiniz bir olgudur. İnsanlar her zaman bazı kişileri diğerlerine göre daha az severler ve daha az sevdikleri kişiler ekarte etmek isterler. Bu bağlamda, eğer yıldırmaya uğruyorsanız, yılmayarak güçlü kalmalı ve karşınızdaki kişiye istediği şeyi vermemelisiniz.

Ancak mobbing yapan kimseler bazen çok ileri giderek hedef aldığı insanların özel hayatlarını ifşalayabiliyor ve onların kişilik haklarına saygısızlık yapabiliyorlar. Bu gibi durumlarda artık maruz kalınan davranış mobbing olmaktan çıkarak doxinge dönüşür. Doxing, mobbingden çok daha kötü ve saldırgan bir ekarte etme biçimidir.

Mobbing Ne Demek ve Nasıl Yapılır? Doxing Yöntemleri Nelerdir?
Mobbing Ne Demek ve Nasıl Yapılır? Doxing Yöntemleri Nelerdir?

Doxing Ne Demek?

Doxing, kişilerin özel bilgilerinin ifşalanarak onların aleyhinde kullanılmasına denir. Özel bir fotoğrafınız, arkadaşınıza attığınız bir mesaj, bilgisayarınızda bulunan gizli bir dosya ve benzeri bilgiler kötü niyetli bir kişi tarafından ele geçirilerek iş ya da sosyal yaşantınızda hasar almanız için kullanılabilir, işte bu doxingtir.

Mobbing yapmak doxinge nazaran çok daha masumane bir davranıştır. Yıldırma yapan kişilerin genellikle iş ahlakı sınırları içerisinde bulunan olumsuz argümanları kullandığını ya da sözlü tacizlerde bulunduğunu görürüz, ancak doxingte özel hayatın da konuya dahil edilmesi işi çok çirkinleştirmektedir.

Doxing Yöntemleri

Doxingin ilk olarak bilgisayar korsanları tarafından yapıldığını bilmekteyiz. Rakip hackerları sektörde bitirmek isteyen korsanlar onların e-postalarına, banka hesaplarına, fotoğraflarına, dosyalarına ve mesajlaşmalarına erişerek yaptıkları işleri ifşalamak yoluna gitmişlerdi. Böylelikle ifşalanan kişiler tutuklanmış, sektörden silinmeye mahkûm olmuşlardı.

Sonrasındaysa çeşitli hacker gruplarının bu yöntemi farklı durumlara karşı kullandığını da gördük. Örnek vermek gerekirse; ABD’de faşist propagandalar yapan bir siyasetçinin özel bilgilerini yayınlayan Anonymous hacker grubu, bu yolla beraber o insanın yaptığı kötülükleri ifşalayarak kahraman ilan edilmişti.

İş ya da özel hayatınızda size doxing uygulamak isteyenlerin ilk hedefi genellikle özel verilerinize erişmek olacaktır. Bu özel veriler fotoğraflarınız, mesajlaşmalarınız, dosyalarınız ve benzeri bilgileriniz olabilir. Dolayısıyla insanlarla konuşma yaparken muhakkak dikkatli olmanızı, özel verilerinizi doğru bir şekilde muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızda sizlere mobbing ve doxxing konuları hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Umarız aklınızdaki soru işaretlerine cevap olabilmiş ve ilgili konularla ilgili sorularınızı yanıtlayabilmişizdir. Daha fazlası için Zengin Olmanızı Sağlayacak İş Fikirleri yazımıza da göz atabilir ve bizi takipte kalabilirsiniz, ayrıca konu hakkında daha fazla görüş için de Wikipedia‘ya bakmanızı tavsiye ediyoruz, hoşça kalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap