Moderna’nın koronavirüs aşısı, Pfizer-BioNTech’den daha çok yan etkiye sebep oluyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan ve JAMA adlı online dergide yayımlanan araştırmada, 14 Aralık 2020- 28 Şubat 2021 …

Moderna koronavirüs aşısı; Pfizer-BioNTech’den daha çok yan etkiye neden oluyor ;ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi tarafınca meydana getirilen ve JAMA adlı online dergide piyasaya çıkan araştırmada, 14 Aralık 2020- 28 Şubat 2021 içinde Kovid-19 aşısı olan kişilerde görülen yan etkisinde bırakır incelendi.

MODERNA’NIN KORONAVİRÜS AŞISI’NIN YAN ETKİ ORANI DAHA FAZLA

İlk dozdan sonrasında Moderna aşısını olanların yüzde 74’ü yan tesir görüldüğünü raporlarken, Pfizer/BioNTech aşısını olanların yüzde 65,4’ü yan tesir görüldüğünü söylemiş oldu.

2. DOZDA YAN ETKİLER ARTIYOR

İkinci dozun peşinden ise Moderna aşısı olanların yüzde 82’si, Pfizer/BioNTech aşısı olanların ise yüzde 68,6’sı yan tesir görüldüğü bildirdi.

KOLDA AĞRI, ATEŞ VE ÜŞÜME

Öte taraftan aşı olan kişilerin bildirdiği yan etkilerin çoğunluğunun kolda ağrı şeklinde hafifçe yan etkisinde bırakır bulunduğunun da altı çizildi.

Ek olarak aşıların ikinci dozunun peşinden ateş ve üşüme şeklinde yan etkilerin de daha sık görüldüğü kaydedildi.

 

Koronavirüs aşısı olarak imal edilen Moderna aşıları son zamanlarda yan etkileri ile ön plana çıkıp korku yaratmakta. Umarız en kısa zamanda bu duruma bir çare bulunur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap