Müslüm Gürses

Müslüm Gürses

Müslüm Gürses 7 Mayıs 1953 yılında Şanlı Urfa’da doğmuştur. Halka arasında daha çok Urfa olarak adlandırılan kentin toprağından, suyundan ya da çekilen acılardan birçok ses sanatçısını doğurmuştur. Gerçek soyadı Akbaş olan Müslüm Gürses hakkında biraz detaylara inelim.

Çocukluğu ve Okul Hayatı

Müslüm Gürses yoksul bir ailenin en büyük çocuğudur. Ailesinin geçim kaygılarından kaynaklı henüz 5 yaşındayken göç etmek zorunda kalmışlar ve Adana’ya yerleşmişlerdir. Adana da şu aralar ismi filmlere çok anılan hürriyet mahallesinde yaşamışlardır. Bu mahallede kendileri gibi geçim sıkıntılarından kaynaklı göç etmiş birçok aile olduğundan çok zorlanmadan uyum sağlamışlardır. Tabi ki ekonomik olarak bir yükselişe geçememişlerdir.

Müslüm Gürses ilkokul çağlarından itibaren çalışmak zorunda kalmıştır. Kendinden küçük iki kardeşi ve alkolik bir babası olan sanatçı hemen hemen ailenin ekonomik yükünü o yaşta üzerine almıştır. Ayakkabıcı ve terzilerin yanında çıraklık yapmış bir yandan da ilkokulu bitirmiştir. Fakat eli erken ekmek tutmaya başlayan sanatçı olgunluğa da erken kavuşmuştur.

Yaşıtlarına göre daha olgun ve ağırbaşlıdır. Belki de acıların verdiği bir yorgunluktur üstündeki. Henüz ilkokul çağlarında hem çalışıp hem okurken, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Halkevinde müzik kursuna yazılır. Bu kursta nota, şan ve sahne adabı üzerine dersler alır. Bu dersler onu aynı dönemde popüler olan sanatçılardan ayrı tutar.

Dönemin arabesk ve halk müziği seslendiren sanatçıları genelde halkın içinden çıkmış alaylı kişilerdir. Örneğin İbrahim Tatlıses için inşaatta şarkı söylerken keşfedildiği iddia edilir. Fakat Gürses öyle değildir. Hem halkın arasından büyük yoksulluk ve acılar yaşayarak çıkmış hem de müzik eğitimi almıştır.

Müslüm Gürses ve Sanat Macerası

Halkevinde aldığı dersler ile başlayan müzik ve sanat serüveni daha sonraları sanatçıyı bir yarışmaya sürükler.

Henüz ilkokulu yeni bitiren Gürses, Adana’da bir çay bahçesinin düzenlediği ses yarışmasında birinciliği kazanır. Bu birincilik onu TRT Çukurova Radyosuna götürür. Uzunca bir süre radyoda canlı olarak türküler okur ve dinleyiciler tarafından büyük beğeni toplar. Bu beğeni üzerine birkaç plak çıkaran Müslüm Gürses asıl çıkışını ve tanınmasını Sevda Yüklü Kervanlar adlı parçası ile gerçekleştirir.

Aynı isim ile piyasaya sürülen plak dönemin satış rekorlarını kırar ve sanatçının artık ulusal olarak tanınmasını sağlar.

Bir süre askerlik için müziğe zorunlu ara verir fakat dönüşünde kaldığı yerden devam eder.

Müslüm Gürses Özel Hayatı

Sanatçının babasının alkolik olduğunu daha önce söylemiştik. Alkolik olmanın yanı sıra babasının lakabı Deli Mehmet olarak bilinir. Alkol alıp delirdiğinde karısını, çocuklarını döver ve işkence eder. Bir süre sonra annesi bu dayaklara dayanamaz ve yaşamını yitirir. Daha sonra kız kardeşini ve erkek kardeşini de yitiren sanatçı mental anlamda büyük bir çöküş yaşar.

Alkolizmin genetik olduğu söylenmektedir. Aslında genler ile geçişinden değil, küçüklükten itibaren alkol alımına ya da alkol ortamına olan alışkanlık ile alakalıdır. Bu alışkanlık bir süre sonra Müslüm Gürses için alkolizmin kapılarını aralar. Tanınmış ve başarılı bir sanatçıdır. Fakat içinde dinmeyen bir acı vardır.

Bir turne esnasında sonradan eşi olacağı Muhterem Nur ile karşılaşır. Muhterem Nur aslında oyuncudur fakat sonraları şarkı da söylemeye başlamıştır. Aynı turne kapsamında çeşitli kentlerde konserler düzenlerler. Bir konser esnasında Muhterem Hanım Müslüm Beyin söyleyeceği şarkıyı seslendirir. Müslüm Gürses aşırı alkolün verdiği yetki ile sahneye atlar ve Muhterem Nur’a tokat atar.

Ayıldığında menajeri tarafından olayı öğrenir. Gidip özür diler ve aşırı alkollü olduğunu anlatır. Bu tatsız vesile ile iki sanatçı tanışmış olurlar. Bu tanışma bir süre sonra evliliğe gider.

Müslüm Gürses ve Son Albümleri

2006 yılından sonra Gürses arabesk tarzın biraz dışına çıkar. Gönül Teknem, Yalan Dünya ve özellikle Sandık albümü ile daha farklı kesimler tarafından beğeni toplar.

Dönemin pop ve rock sanatçıları ile çalışmalar yapar, şarkılarını yorumlar. Birçok insana göre günümüzde yaşamaya ve üretmeye devam etseydi çok daha farklı bir Müslüm Gürses portresi ile karşılaşacaktık.

Müslüm Gürses, bir konserinde hayranı tarafından yumruk yer ve başka konserinde yine bir hayranı tarafından bıçaklanır. Bir defa da trafik kazası geçirir. Fakat en son bir kalp ameliyatı sonrası yaşamını 2013 yılında yitirir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap