Mutfakta Hayatımızı Kolaylaştıracak küçük ve pratik Bilgiler 2020

pratik bilgiler

Sayfa İçeriği

pratik Bilgiler 2020

Günlük hayatta evde, mutfakta, iş yerinde, dışarıda ve daha çok bir yerde karşılaştığımız zor durumlar vardır. Biz de bu zor durumlara karşı keşfedilen pratik bilgileri sınıflar halinde ayırarak başlayalım.

Mutfakta Hayatımızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler 2020

 • Domatesler çabuk çürüyen sebzelerden birisidir. Bunu önlemek için koparılan kısmı aşağıda, yani zemine temas edecek şekilde bırakmanız gerekir. Bu sayede domatesin koparılan yerinden hava girişi engellenir. Ayrıca domatesleri dolap yerine oda sıcaklığında muhafaza ederseniz domatesleriniz daha uzun süre dayanır.

Mutfakta Hayatımızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler
Mutfakta Hayatımızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

 • Tavuk, fasulye ve nohut gibi ürünler kaynarken taşma riski olan ürünlerdir ve bu sebeple tencerenin başında bekleyerek pişirdiğimiz ürünlerdir. Bazen tencerenin başında beklemek istemediğimiz zamanlarda bir tahta kaşık yardımıyla bu durumu çözebiliriz. Tahta kaşık tencerenin üzerine yatay ve köprü olacak şekilde yerleştirilir ve bu sayede taşmayı önleyebiliriz.

pratik bilgiler 2020
Mutfakta Hayatımızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

 Kavanoz Kapaklarını nasıl kolaylıkla açarız?

 • Marketten aldığımız ya da kış zamanı hazırladığımız domates kavanozları olsun, bizleri kapaklarını açarken epey zorluyor. Bunun için iki yöntem var. Birincisi: kavanozun kapağının kenarını yere hafifçe vurarak, sızıntı gelene kadar bu işlemi sürdürmek. Bir diğer yöntem ise kavanoz kapağını sıcak suya tutarak genleşmesini sağlarız ve bu yöntemler sayesinde kavanoz kapaklarını açmakta kolaylık sağlamış oluruz.

Pratik Bilgiler
Pratik Bilgiler

 Meyveleri Nasıl olgunlaştırabilirsiniz

 • Bazen mevsiminden önce satılan ve olgunlaşmamış meyve sebzeler alırız. Birkaç meyve ve sebze üzerinden örnekler vererek evde nasıl olgun hâle getirebileceğimizi anlatacağım. Öncelikle kırmızı almak istediğimiz fakat üzerinde epey beyaz yerleri olan domatesleri 2-3 gün güneşte bekleterek olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Yahut yeşil yani olgunlaşmamış bir muzu sarıya, çok sert bir şeftaliyi biraz da olsa yumuşak hâle getirmek için kâğıt bir torbaya koymanız yeterli olacaktır. Meyveler kâğıt torba içerisinde saklandığında etilen gazı ile tepkimeye girer ve daha hızlı olgunlaşır.

Mutfakta Hayatımızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler
Mutfakta Hayatımızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler
Mutfakta Hayatımızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler
Mutfakta Hayatımızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

 

 

Burun Tıkanıklığını nasıl açarız?

 • Uyurken, hastayken ya da herhangi bir zaman diliminde burnumuzun tıkanması epey sinir bozucu olmakla beraber nefes almamızı da zorlaştırır. Burun spreylerini ise kullanmak bir dahaki sefere daha kötü hale getirdiği için pek de tercihimiz olmuyor. Bunun için doğal bir yöntemimiz var. Bir kaba ılık su koyun ve içine biraz tuz dökün. Bu tuzlu suyu hafifçe burnunuza çekip, daha sonrasında ise bırakın. Tuzlu su burundaki damarları rahatlatacak ve burnunuz açılacaktır. Bu sayede daha rahat nefes alabileceksiniz.

Günlük Yaşamımızda Hayatımızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

 • Oyun oynarken, bir işe uğraşırken ya da bir kaza sonrası başımıza gelen parmak burkulmaları veya çatlaması gibi bir durumda hastaneye gidene kadar kendinize bir lastik ve kürdan yardımıyla ilk yardım uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken kürdanı parmağınızın altına dikey bir şekilde 3 yerleştirmek ve lastikle kürdanı parmağınıza sabitlemektir. O an kürdan yoksa kalemi ikiye bölüp, ya da başka bir çubuk yardımıyla da kendinize atel sistemini uygulayabilirsiniz.

 • Elektrikler kesildiğinde, karanlık bir sokakta veya kamptayken fenerlerimiz yeterince geniş bir alanı aydınlatmıyor olabilir. Bu durumu çözmek için boş ve beyaz bir plastikteki bidonun etrafına ışığın operatörünü bağlayınız. Boş bidonun hacmiyle ışık daha fazla yayılır ve böylece görüş alanınız daha çok artar.

  

Süet ayakkabı nasıl temizlenir?

 • Bazı ayakkabılar vardır ki: hem çabuk leke tutar, hem de bezle veya ayakkabı parlatıcısıyla sildiğimizde bir türlü kiri atmaz. Bu ayakkabı türlerinden biri de süet ayakkabıdır. Süet ayakkabılardaki lekeleri tırnak törpüsü yardımıyla temizleyebiliriz. Yapmamız gereken kirli olan yerlere törpüyü fazla bastırmadan sürtmek. Böylece pratik bir şekilde ayakkabınız temizlenmiş olur. 

 • Çalışma masalarımızda, ofislerimizde, özellikle ekipmanlarımızın çok olduğu odalarda kabloların birbirine karışması kaçınılmazdır. Bu duruma klips ile çözüm getirebilirsiniz. Yapmanız gereken klipsleri çalışma masanıza tutturmak ve klipslerine metal kısmından kabloları geçirmek olacaktır. Böylelikle hem kabloların dolaşmasından, hem çirkin bir görüntüden kurtulmuş olmakla beraber, masanızda hoş bir dekorasyon yakalamış olacaksınız.

 • Zaman zaman evimize misafirler geldiğinde onları pasta veya kek gibi tatlılarla karşılarız. Fakat pasta ya da keki eşit ve güzel kesmekte zorlanıyoruz. Bu duruma da diş ipi ile çözüm getirebilirsiniz. Pastanızı ya da kekinizi uçtan uca ipi tutarak önce artık, sonra çapraz şekilde kesiniz. Bu sayede hem hijyenik hem de muntazam dilimlemiş olursunuz.

 • Havuza ya da denize tatil yapmaya gidildiğinde genellikle yaşanan bir sorunumuz var. Grup ya da aile olarak gidildiğinde hep birlikte denize ya da havuza girme imkânı olmaz çünkü eşyalarımızın çalınmasından endişe duyarız. Bu duruma güneş kremi kutusu veya şampuan kutusuyla çözüm getirebilirsiniz. Temizlenmiş güneş kremi kutusunun içerisinde değerli eşyalarınızı koyarak kasa gibi kullanmış olursunuz. Dışarıdan sadece güneş kremi kutusu gibi gözükmesiyle endişemiz son bulur.

Pratik bilgiler 2020 adlı makalemiz ile oldukça güzel pratik bilgiler aldığınızı umuyoruz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap