Myomlar Kalıtsal mıdır? Myomların Kalıtsallığı?

Myomlar Kalıtsal mıdır?

Myomlar Kalıtsal mıdır; sorusunun cevabını verdiğimiz bu makalede sizi bilgilendirmek isteriz ki, miyom hastalığı her 4 kadından birinde vardır. Lütfen endişe etmeyin ve yazımızın devamını okuyun. İyi okumalar.

Myomlar Kalıtsal mıdır?

Çoğunlukla rahim duvarında myometrium isminde bir kas tabakası bulunmaktadır. Bu kasın üzerinde meydana gelen kitlelere de myom denmektedir. Ayrıca myomlar iyi huylu, yani kanserleşme olasılığı olmayan kitlelerdir. Çünkü iyi huylu myomlar olmalarından dolayı sadece büyümelerinden dolayı oluşturdukları etki ile bazı sıkıntılara sebep olmaktadır. Genel olarak myomlar östrojene bağlı bir tümördür. Son zamanlarda myomlar kalıtsal mıdır sorusu da bu yüzden oldukça gündemdedir.

Kadındaki bu östrojen hormonu ne kadar fazla ise mevcut olan myomların büyümesi de buna bağlıdır. Ancak menopoz döneminde kadınlık hormonunun üretilmesi bittiği zaman myomlar küçülmeye başlar. Bu nedenle de myomlar her ay düzenli olarak âdet gören kadınların hastalığı olarak da bilinmektedir. Daha çok myomlar kadınlarda regl kanamalarının fazla olmasına sebep olurken aynı zamanda da adet döneminde iken çok miktarda pıhtılı kanamaya neden olur. Özellikle adet döneminde iken kadında şiddetli ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında ise çok sık olarak idrara çıkılması ve adet dönemi bittikten sonra kadında âdet kanamalarının meydana gelmesi şeklinde belirtiler ve şikâyetler yaratmaktadır. Büyük myomlar çoğunlukla çevresindeki organlara özellikle de bağırsağa baskı uygulaması sonucunda kabızlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Myomlara siyah ırklı kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.

Myomlar Kalıtsallığı

Miyomlar kalıtsal mıdır sorusuna cevap vermek gerekirse; özellikle ailesinde ve birinci derece yakın akrabasında myom var ise görülme olasılıkları çok daha yüksektir. Çünkü genetik olarak da aile içerisindeki bireylerde rastlanma olasılığı yüksek olmaktadır. Myomlar genel olarak kadınların yaklaşık olarak üçte birinde ortaya çıkmaktadır. Ancak kadınlarda myomların kalıtsallığı hala tartışılmaktadır. Eğer aile içinde myomu olan bir hasta var ise görülme sıklıkları diğer myomu olan hastalara göre iki kat daha yüksektir. Bu nedenle aile içindeki myom vakalarının kalıtsal olduğu düşünülebilir. Çünkü genetik olarak da anneden kıza geçiş olasılıkları olabilir.

Hemen her kadında özellikle 30 ve 40 yaşları arasında rahimde myomlara rastlamak mümkündür. Myom için doktora başvurulması kadınlar için çok önemlidir. Çünkü hamilelerde düşük yapma ihtimalini de ortaya çıkaran ve hatta rahmin alınmasına kadar gidebilen durumlar ortaya çıkabilmektedir.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap