Nasıl Kilo Alınır? kilo almak kolay mı?

nasıl kilo alınır

Nasıl kilo alınır ? sorumuz bu Birçok kişi, nasıl kilo alacağını araştırıyor. Bu soruyla alakalı sayısız cevap var fakat ne yazık ki her cevap doğru olmuyor. Bugün sizlere kilo almaya dair her şeyi detaylarıyla açıklıyor olacağız. O halde lafı daha fazla uzatmadan başlayalım!Kilo Nasıl Alınır?

Kilo almak isteyen kişilerde ilk olarak protein ihtiyacının net olarak karşılandığından emin olmak gerekir. Yeteri kadar protein alımı sonucunda yağ kütlesiyle beraber kas kütlesi de artmalıdır. Kilo almak, ancak bu şekilde sağlıklı biçimde gerçekleşebilir. Günlük yaşama entegre edilmiş bir egzersiz programı, bu duruma uyum sağlanarak kas kütlesinin desteklenebilmesi bakımından son derece yararlıdır. Tokluk hissinin oluşması, midede yer alan doluluk ile aynı seviyededir. Kilo almak isteyen her kişi, ufak hacimde yüksek enerji vadedebilen, sağlıklı gıda çeşitlerine diyetleri içerisinde sık sık yer vermelidir.

Tahin, kuru meyveler, pekmez, süt kreması, bal ve kuru yemiş gibi besinler, bu tür gıdalara örnek teşkil etmektedir.

 
Kişi, kilo alacağı yolun ilk adımında öğün sayısını arttırmak zorundadır. Ne kadar çok öğün, o kadar çok kilo mantığında olmak gerekir. Ana öğünlerde zengin bir sofra oluşturulmalı, ara öğünler de kilo yapan yiyeceklerle bezenmelidir. Su içmek, tokluk hissini arttırır. Bu yüzden yemek öncesi ve yemek sırasında su tüketilmemesi gerekir. Salatalara ise çok az doğal zeytinyağı ilave edilebilir. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak da büyük önem taşır. Uyku her zaman düzenli olmalıdır.

nasıl kilo alınır

Düzensiz uyku çoğu zaman kilo vermeye neden olarak kilo alımının önüne geçer. Paketli yiyecek ve içecekler kolay kilo aldırsa da sağlığa zararlıdır. Bu yüzde kızartmalar, kekler, cipsler ve gazlı içecekler asla tüketilmemelidir. Çünkü kilo almanın çok daha sağlıklı yolları vardır. Daha doğal alternatiflerden yararlanmakta fayda olacaktır. Bölgesel yağlanma sorunu yaşamamak için beslenme programına ilave olarak kesinlikle fiziksel bir aktivite programı yaratılmalıdır. Hafif yapıdaki egzersiz aktiviteleri ve düzenli yürüyüşler de yapılmalıdır. Günde en az 10.000 adım atmak herkes için önemli olmaktadır.

Kişi, ideal kilosuna ulaştığında daha fazla kilo almaması için yüksek enerji içeren besin kullanımının kontrol altına alınması gerekir. Tabii bu bilgileri okuduktan sonra muhakkak bir doktora danışmanız gerekecek. Çünkü herkesin bünyesi farklı olduğu için size vereceği tavsiyelerle başka bir hastasına vereceği tavsiyeler aynı olmayacaktır. Bu yüzden emin adımlarla ilerlemekte fayda var. Doktor tavsiyesi almanız gerek çünkü bazı kronik hastalıklar, özellikle tiroid ile alakalı olan hastalıklar, kilo alımının önünde pürüz olarak ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle gereken kan testlerinin hepsini yaptırmalısınız.


Herhangi bir sorunun teşhis edilmesi durumunda ise beslenme planına ilave olarak bu duruma yönelik bir tedavi başlatılır. Sağlıklı olan kişilerdeyse diyetisyen kontrolü dahilinde kilo almaya yardımcı olan bir beslenme rutini meydana getirilerek kişinin durumu düzenli olarak takip edilmek zorundadır. İdeal olan kiloya ulaşıldığı zaman hem daha düzgün bir fiziğe hem de daha sağlıklı bir hayata sahip olmak mümkündür. Bunların hiçbirisi de imkansız değildir. Kendinize inanın ve güvenin. Bunu başaracağınıza dair cümleler kurun. Bu cümleleri sesli bir şekilde kurun. Motive olun.

Yüzden Nasıl Kilo Alınır?

Yüzden Nasıl Kilo Alınır

Elbette bölgesel kilo almak diye bir şey var. Örneğin bazı kişiler sadece yüz bölgelerine kilo almak isteyebiliyor. Bu tamamen tercih meselesi olarak karşımıza çıkıyor. Bir kişinin sağlıklı olacak şekilde kilo alması için, kalori alımının yükselmesi gerekmektedir. Ne kadar çok kalori alırsanız o kadar kilo da alırsınız.

Bazı beslenme rutinleri ve egzersiz hareketleri ile kilo alımını daha kısa bir zaman zarfında gerçekleştirmek mümkün hale gelmektedir. Kilo alma konusunda her zaman için yüksek derecede tesirli olmasıyla bilinen ekmek, patates, makarna ve pirinç gibi karbonhidrat açısından zengin bir içeriğe sahip olan besinleri daha sık tüketmek; fındık, zeytin ya da tereyağı gibi yağları tercih etmek de yüzden kilo alma konusunda etkilir. Yüz egzersizleri de yapabilirsiniz. Yüz egzersizlerinin büyük bir kısmı daha dolgun bir surata sahip olmanızı sağlamasıyla dikkat çekiyor.Gün içerisinde müsait olduğunuz anlarda ağzınızın iç kısmına hava alarak şişirin. Ardından 20 saniye kadar bu biçimde durun. Sonrasında ise nefesinizi azar azar bırakmaya başlayın. Yüzden kilo alma konusu, egzersiz hareketleri ve beslenme rutini ile zaman alacaktır fakat önünde sonunda etkisini görmeye başlayacaksınız. Beslenme rutininize düzenli olarak uyduğunuz halde kilo alamıyorsanız, besin takviyeleri ile mevcut olan kilonuzu arttırabilirsiniz. Vitaminler; karbonhidrat ya da protein tozu gibi ürünler ara öğünler süresince tüketilebilir. Tabii bu tür takviyeleri bir uzmana danışmadan asla satın almamalısınız.

Kuru meyvelerle aranız umarız iyidir. Çünkü kilo alma konusunda kuru meyveler de size son derece yardımcı olacak önemli besin kaynakları olmaktadır. Her gün, hiçbir şekilde es geçmeden birkaç tane kuru meyve tüketmeniz gerekiyor. Kuru meyveler, kan değerlerinize iyi gelirken kilo alma ihtimalinizi de arttırmış oluyor. Yani daha sağlıklı bir şekilde kilo almaya başlıyorsunuz. Buna ek olarak badem, ceviz ve fındık gibi tamamen katkısız ve doğal yağ içeren sağlıklı kuru yemişlerden de tüketmeyi ihmal etmeyin.Bu şekilde her zaman için sağlıklı kalori almış olacaksınız. Beslenme nedeniyle alınan fazla kiloların sadece yüzünüze tesir sağlamasını istiyorsanız, vücut için yapılan egzersizleri de uygulamalısınız. Vücudunuzu hareket ettirdiğiniz takdirde yüzünüz de bu durumdan etkilenecektir, bunu unutmayın. Bu süreç içerisinde günde en az 2 ila 3 litre de su tüketmelisiniz. Ancak bu şekilde büyük bir fayda görmüş olacaksınız. Su, vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcı olacak. Sonuçları hemen göremezsiniz ama en az 1 ayda değişimi fark etmeye başlarsınız. Bu noktada sabırlı olmak gerçekten de büyük önem taşıyor.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım

Birçok kişi nasıl kilo alacağı hakkında sayısız bilgi okuyor fakat bu bilgilerin hepsinin doğruluk payı gitgide düşüyor. Biz sizlere en doğru bilgiyi bu yazıda veriyor olacağız. Kilo almak için yapabileceğiniz birçok etkili yöntem bulunmaktadır. Bunları adım adım anlatacağız. İşte kilo almak için gerekli olan tüm önemli detaylar:

Kilo alma konusunda atacağınız ilk adımınız her zaman için kilo almanıza engel oluşturabilecek herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığını öğrenmektir. Bunu öğrendiğiniz takdirde içiniz daha rahat olacak, bize güvenin. Muhakkak endokrinoloji ya da bir iç hastalıkları doktoruyla görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Asla kendi düşünceleriniz doğrultusunda, hiçbir yardım almadan bu yolda ilerlemeyin. Doktorunuz tıbbi muayeneyi yaptıktan sonra, kilo almanız konusunda engel teşkil eden fizyolojik bir rahatsızlığınızın olup olmadığını size gerekli gördüğü tüm detayları ile açıklar. Bunun asıl nedeni genetik faktörler olabiliyor fakat bağırsak sisteminde yer alan çeşitli bozulmalar, tiroit bezlerinin gereğinden fazla çalışması, yeme bozuklukları, fazla fiziksel aktivite ya da stres gibi durumlar da kişinin kilo almasını engelleyebiliyor.


Aşırı Zayıflık

Aşırı zayıf olma hali de birçok hastalığa neden olabilir. Zayıflık seviyesi, obezite hastalığının teşhis kısmında kullanılmakta olan beden kitle indeksinin hesaplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Cinsiyet ve yaş gibi durumlara göre değişmesi ile beraber 18 yaşın altında olan kişilere göre değerlerin büyük bir kısmı zayıflığı göstermektedir. Yeteri kadar yağ kütlesinin var olmaması, bağışıklık sisteminin güçsüz hale gelmesi, mineral ya da vitamin eksikliğine bağlı şekilde ortaya çıkan hastalıklar, tırnak kırılması, saç dökülmesi, iskelet ve kas sistemi hastalıkları, kadınlarda adet düzensizlikleri de aşırı zayıflığa neden olabilir.

Sakın kilo almak amacıyla mantı, çikolata ya da makarna gibi yiyecekler yiyip uyumayın. Kilo almak için yapılan diyetler, zayıflamak için yapılan diyetlere göre bir tık daha zordur. Bu tür diyetler tamamen kişiye özel bir şekilde oluşturulmaktadır. Yalnızca çok yemek yemek, karbonhidrat tüketimini aşırı derecede arttırmak, çok yağlı yiyecekler tüketmek, uyku öncesinde bol bol yemek tüketmek kilo alma açısından fayda etmeyebilir. Kilo alma konusunda asıl amaç, alacağınız kiloları en sağlıklı şekilde almanızla alakalı olmaktadır.

Güne başlarken 1 çay bardağı kadar sade aromalı kefir tüketin. Hatta uykudan kalkar kalkmaz bunu bir alışkanlık olarak benimseyebilirsiniz.
Kahvaltı öğününü asla atmamalısınız. Kilo almak isteyen her birey, günün en önemli öğünleri arasında ilk sıralarda yer alan kahvaltı öğününü tüketmelidir. Yumurta, peynir ve zeytin gibi temel kahvaltı gıdalarını her gün tüketin. Özellikle kilo almak için domates, zeytin gibi gıdalara nane ve zeytinyağlı sos hazırlayabilirsiniz. Böylece hem iştahınız açılır hem de kilo alımının ilk adımlarından birini atmış olursunuz.

Kilo Almanın Yolları

Kilo almanın sayısız yolu olduğunu söylemiştik. Bu yollardan hangisini seçeceğiniz ise tamamen size kalmış oluyor.

Öncelikle vücudunuza yaktığından daha çok kalori aldırın. Sağlıklı kilo alma konusunda yapabileceğiniz en mühim şey, kalori fazlalığı durumunu ortaya çıkarmakla alakalıdır.
Kalori alabilmeniz için daha fazla kalori tüketmelisiniz. İkisi doğru orantılı olmaktadır.
Bol bol protein tüketmeniz gerekecek. Yüksek proteinli bir diyeti uyguladığınız zaman, yavaş yavaş kilo almaya başladığınızı fark edeceksiniz.
Bol bol karbonhidrat ve sağlıklı yağ da tüketmeniz gerekiyor. Bu yüzden günde en az 3 öğün yemek tüketmelisiniz. Daha az öğün demek, kilo vermek anlamına gelebilir.
Enerji açısından yoğun denebilecek gıdalar tüketmeye çalışın. Yemeklerinizde her zaman sos, baharat ve çeşni gibi malzemelere yer verin.
Nasıl Hızlı Kilo Alınır?

  • Birçok ünlü, canlandıracağı karakter için 20 kilo verip alabiliyor. Peki bunu nasıl gerçekleştirdiklerini hiç düşündünüz mü? O halde bu duruma biraz daha yakından bakmamız gerekecek:
  • Tüketmekte olduğunuz gıdaların bol kalorili olmasına özen göstermeniz gerekiyor.
  • Gün boyunca 5 öğün kadar yemek yiyin. Bol kaloriyi de asla unutmayın.
  • Karbonhidrat ve proteini gün içerisinde sık sık tüketin.
  • Su tüketimini asla azaltmayın, aksine arttırın.
  • Doktorunuzun tavsiye ettiği diyeti harfiyen uygulamaya özen gösterin. Hemen etki göremezseniz telaş yapmayın, diyeti layığıyla sürdürün.
  • Geceleri uykuya dalmadan 2 saat önce yemek yiyin. Hareket etmeyeceğinizden ötürü kalorileriniz çok daha az harcanır ve daha çok kilo alabilirsiniz
  • Bir tık fazla tuz tüketin. Tuz, vücudunuzda suyu tutarak daha kısa sürede kilo almanıza yardımcı olur.
  • Kırmızı et kilo aldırır. Ara sıra kırmızı et tüketin. Ama asla sık sık değil, sadece nadiren.

 

Uzun lafın kısası Kilo nasıl alınır?

Tüm bu maddeleri hayatınıza empoze ederek daha kısa sürede kilo alabilirsiniz. Fakat tüm bunların yanında kas yoğunluğunuzu güçlendirecek spor aktiviteleri uygulamayı sakın aksatmayın. Aksi takdirde etkisini göremeyebilirsiniz. Aminoasit ve protein bakımından zengin olan içecekler tüketin, bu tür içecekler eczanelerde de satılmaktadır. Doktorunuza danışıp tüketebilirsiniz.

Bu konumuzun ardından Ne Kadar Sürede Kilo Verilmeli? adlı yazımızı okuyabilir. Yada wikipedia dan araştırma yapabilirsiniz.


Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.Giriş Yap