Netflix ve Netflix Üyeliği Hakkında Bedava netflix üyeliği nasıl alınır

Netflix ve Netflix Üyeliği Hakkında Günümüzde İran, Suriye, Çin ve Kırım hariç dünyadaki bütün ülkelere video içerik hizmet sunan firma ne zaman ve nerede kuruldu? Netflix tarafından öncülük edilen sanal dizi ve film platformları fikri nasıl ortaya çıktı? Ülkemizde bu sistem nasıl yerleşti? Netflix hakkında bilinenler ve bilinmeyenler üzerine konuşacağımız bu yazının detayları için okumaya devam edin.

Netflix Tarihi

Bu platform iki kişi tarafından oluşturuldu. 1997 yılında kurulan bu firmanın başlardaki hizmeti bu şekilde değildi. İnternet üzerinden DVD satış ve kiralama hizmeti veriyordu. Yaşı yetenlerin hatırlayacağı üzere DVD satışı ve kiralaması bir dönem oldukça popülerdi. Mahalle aralarında bu hizmeti veren işletmeler ya da sokak aralarında seyyar olarak çalışan tezgahlar oldukça fazlaydı. Netflix de bu mantık ile sektöre adım atmıştır. Sokakta satış yapan işportacıdan farklı olarak daha büyük bir sermaye harcamış ve tezgahını internete açarak daha fazla kitleye hitap etmiştir.

Bir süre DVD satışı üzerinden gelir elde eden platform 1 milyonuncu DVD’sini sattıktan sonra tamamen DVD kiralama üzerine çalışmaya başlamıştır. Bu hizmet sayesinde kargo, depo ve bunlara bağlı personel giderleri düşmüş ve aynı içeriği birden fazla kişiye satma olanağı yakalamıştır. Aynı zamanda aylık üyelik paketleri satarak kullanıcılara bünyesindeki diğer içerikleri de izleme olanağı sunmuştur. Bu hizmet sayesinde müşterilerini sabitleştirmeyi başarmış ve farklı bir platform arayışına gitmesini engellemiştir.

Netflix oldukça rağbet gören bu sistemin ardından 2013 yılında kendi firmasının yapımı olan House Of Cards dizisi ile ilk içeriğini üretmiş ve yayınlamıştır. Bu faaliyetin hem sanal video içerik platformları genelinde hem de Netflix’in ticari atılımda önemli bir yeri vardır.

Netflix Üyeliği ve Ücretleri

Bu platform üyelerinin kullanışlarına göre opsiyonluğu hizmet ve fiyat teklifleri sunar. 3 temel üyelik biçimini bünyesinde barındırır. Bunlar şu şekildedir:

  1. Ekonomik Paket

    Bunlardan ilki tek kişi tarafından kullanılan üyeliktir. Bu üyelik tek kullanıcı tarafından SD çözünürlük kalitesinde içeriklere erişim olanağı sağlar. Doğal olarak fiyatı da diğer aboneliklere göre daha uygundur. Bu abonelik içeriklere tek başına erişim sağlayacak, internet kalitesi düşük ya da kısıtlı ekonomiye sahip bireyler için oldukça uygundur. Firmanın bu denli uygun vermesinin sebebi ise düşük kalitede izlenen görüntü ve tek kullanıcı sitenin trafiğinde az yer kaplayacak ve bu sayede sitenin server sistemlerine aşırı yükleme yapmayacak olmasıdır. Fiyatı aylık 17.99 TL’dir.

  2. Standart Paket

    İkinci abonelik seçeneği ise ilk seçeneğe göre biraz daha kullanışlıdır. Fiyatı ilk içerikten yüksek olsa da arada astronomik farklılıklar yoktur. Bu abonelik kullanıcılarına iki farklı cihazdan erişim olanağı sağlar. Kişi kendisi, ailesi ya da sevgilisi ile birlikte kullanabilir. İçerikleri HD kalitesinde izleme olanağı sunan bu aboneliği bir arkadaşınız ile ortak olarak girebilirsiniz. Bu sayede düşük maliyet ile kaliteli içerik izleme olanağına sahip olursunuz. Fiyatı aylık 29.99 TL’dir.

  3. Özel Paket

    Üçüncü opsiyon ise biraz daha maliyetlidir. Fiyatına göre verdiği hizmetler de diğer seçeneklere göre daha kalitelidir. Çözünürlük kalitesi olarak diğer iki seçeneğinde üstüne çıkıp, Full ve Ultra HD kalite sunar. İçeriklere aynı anda erişebilecek kullanıcı sayısını ise 4 olarak belirler. Bu sistem aile için oldukça uygundur. Aynı zamanda öğrenciler ya da ekonomisini daraltmak isteyen bireyler için de oldukça uygundur. Fiyatı aylık 41.99 TL’dir. Ortak kullanım sayesinde hem maliyet düşecek hem de içerik kalitesi artacaktır.

Netflix İçerikleri ve Kullanıcı Yorumları

Bu platform bilindiği üzere internet erişimi ile hizmet vermektedir. Bu teknolojiye İP (İnternet Protokolü) TV teknolojisi de denir. Görüntü ya da ses üzerine içerikler üretenler, bu içeriklerini dijital ortama aktarıp online erişim izni verdiklerinde bu teknoloji dahilinde kullanıma açık olur.

Netflix de sanal üretim ile karasal televizyonlara yapılan denetimlerin uzun süre dışında kalmıştır. Bu sistem henüz yeni olduğunda bir denetim mekanizması gelişmemiştir. Bundan kaynaklı Netflix hemen her konuda içerik üretmiş ve kullanıcılara açmıştır. Fakat platformun popülerliği arttıkça içeriklerin konularına muhalefet de artmış ve bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Ülkemizde de bir dönem çok tartışılmıştır. Bundan kaynaklı bazı içeriklerini kısıtlı olarak hizmete sunmaktadır.