Tesla Nicola

Nicola tesla

Nicola Tesla Günümüzde elektrik kullanmayan kişi yoktur. Eğer kullanmıyorsa büyük ihtimalle elektrikler gitmiştir. Peki,  elektriğin bu denli kullanılması kimin sayesindedir? Nicola Tesla kimdir? Elektriği o mu bulmuştur? Edison elektriğin mucidi değil midir?

Nicola Tesla Nereli ve Nerede Okudu?

Dönemin Avusturya İmparatorluğu’nda Sırp kökenli bir ailenin beş çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası papaz, annesi ev hanımı, annesinin babası da papazdı. Tesla’nın da papaz olmasını ailesi çok istiyordu fakat onun başka hayalleri vardı.

Tesla’nın annesi ev hanımıydı fakat ev ve kendi yaşamı için gerekli bir sürü basit alet icat etmişti. Annesinin bu yönleri ünlü mucidin gelişmesine katkı sağladı. Belki de biyolojik bir bağlantı da vardı.

Lisede kafadan integral hesapları yapabiliyordu. Öğretmenleri buna inanmıyordu fakat o zekası sayesinde liseden 1 yıl erken mezun oldu. O dönemki lise eğitimini günümüz ile kıyaslar isek yüksek lisans derecesine eş değer diyebiliriz.

Okulu bitirdikten sonra askerlik eğitimini tamamlamak istemedi ve bir süre Avusturya sınırındaki dağlarda kaçak yaşadı. Sonrasında bir üniversiteye kayıt olan Tesla üniversitede de zekasıyla ön plana çıkıyordu. Gece 3 de uyanıp 23’e kadar durmadan çalışan mucidin öğretmenleri ailesine sürekli mektup gönderip Tesla’nın çok çalıştığını, bu çalışmanın kendine zarar verdiğini ve okula devam ederse ölebileceğini anlatıyorlardı. Babası öldüğünde bu mektupları bir sandık dolusu olarak buldu.

İlk iki yıl üniversitede üstün başarı elde etti. Fakat babasının zamansız ve sebebi belirsiz vefatından sonra okul ile ilgisi zayıfladı. Kumara alışan mucit bu alışkanlığı yüzünden bursunu kaybetti. Daha sonra ailesi öğrenim giderleri için yüklü bir miktar para gönderdi. Fakat bu para da kumar masalarında heba oldu. Sonraları okul borcunu ve ailesinin gönderdiği parayı da kumar masalarında kazanıp geri ödedi.

Nicola Tesla ve Edison

Ünlü mucit elektrik üzerine yoğun çalışmalar yapıyordu. Bu çalışmalarından kaynaklı Edison’un şirket gruplarına bağlı bir firmada çalışmaya başladı. Girdiği firmada kısa sürede yönetici pozisyonuna geçen mucit, Edison’un da dikkatini çekmeye başladı.

Bir süre sonra firmanın Amerika’da bulunan işletmelerinde görev verildi. Görev aldığı yerlerde yüzlerce kişinin sorumlusu oldu. Sadece yönetici pozisyonunda başarılı değildi. Yukarıda biraz bahsettiğimiz gibi oldukça zeki biriydi. Bu zekâsını kullanmaktan da çekinmiyordu.

Yaptığı çalışmaları altındaki kişilere inşa ettirdi. Bu çalışmalar firmanın oldukça hoşuna gitti. Firma bünyesinde çalışırken onlarca icat geliştirdi. Bir gün Edison kendisine bir icat yapmasını istedi ve karşılığında 50.000 dolar para vereceğini söyledi. 50.000 dolar bugünkü koşullarda 12.000.000 dolar değerinde bir alım gücüne sahipti. Tesla bu söylem üzerine istenilen icadı eksiksiz bir biçimde yaptı. Fakat vaat edilen parayı hiçbir zaman alamadı. Üstüne üstlük bir de bu konu ile işveren tarafından alayla maruz kaldı.

Uzunca bir süre böyle bir şeyin olmadığı var sayıldı. Fakat yıllar sonra Edison kendisinin böyle bir şey söylediğini itiraf etti. İcat için o parayı teklif etmiş, icat yapılmış ve ödeme zamanı geldiğinde şaka yaptığını söylemişti. Her iki tarafın kendi ağzından verdiği beyanlar bu yöndeydi.

Bundan kaynaklıdır ki günümüzde birçok insan bu iki kişi arasında bir taraf tutmaktadır. Nicola Tesla için mucit, Thomas Edison içinse hak yiyen zengin tanımlaması yoğun olarak kullanılan argümanlardandır.

Tesla’nın Şirketten Ayrılması ve Ölümü

Vaat edilen hiçbir ödemeyi almayan ve birçok icadını şirkete kazandıran mucit bir süre sonra istifa eder. Uzun yıllar sonra şirketin gençlik heyecanından faydalandığından bahsedecektir. Velhasıl istifadan sonra bazı icatları için patent alma çabasına girdi. Fakat neredeyse hiçbir icadına patent alamadı.

Patenti kendisine ait olan bazı icatları vardı. Fakat buldukları icatlara oranla oldukça azının patenti kendisindeydi. Daha öncekileri şirket kendi bünyesine almış ve Nicola Tesla’dan bahsetmemişti.

Patentini alabildiği en büyük icadı Tesla Bobini oldu. Bu icat sayesinde Amerika vatandaşlığını da alan mucit ölene kadar Amerika topraklarında yaşadı.

Bu denli şey icat eden ve icat ettiği şeyler dünya teknolojisine günümüzde bile yön verirken kedisi gününü geçirebilecek parayı zor kazanıyordu. Uzun yıllar otel odalarında yaşamına devam eden mucit, yine bir otel odasında tek başına ve parasız bir şekilde ölü bulundu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap