Ödem Söktürücü Bitki Çayları Hangileridir?

Ödem neden oluşur. Ödem her insanda oluşabilecek su toplanması yada yağ toplanması anlamına gelen vücutta ki şişliklere verilen addır. Ödem ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedik. Ödem neden oluşur ve Ödem Söktürücü Bitki Çayları Hangileridir? adlı yazımızın işinize yarayacağını düşünüyoruz. Buyurun başlayalım.

  

 

Ödem Oluşumu

Ödem oluşumu pek çok kişinin hayatının bir döneminde ya da devamlı olarak başına gelebilen sıkıntılı bir fiziksel durumdur. Ödem vücudun su tutması olarak ifade edilmektedir ve kişinin olduğundan daha şişkin görünmesine sebep olmaktadır. Peki, ödem neden oluşur ve ödem söktürücü bitki çayları hangileridir?

Ödem Neden Oluşur?

Hamilelik döneminde çok sık rastlanılan ödem sürecin oldukça zor geçmesine sebep olmaktadır. Hamilelik dışında pek çok olumsuz beslenme ve yaşam tarzı ödem oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Özellikle aşırı kafein içeriği olan kahve ve kola tüketimi, trans yağ içeriği gıdalar, çok az su tüketimi ve çok tuz tüketimi, alkole düşkünlük bu kötü beslenme tarzının başında gelmektedir. Hareketsiz bir yaşamı seçmek de ödem oluşumu açısından riski arttırmaktadır.

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Hangileridir?

Vücutta tutulan fazla suyun atılması, hücre içi ve dışındak sıvı dengesinin sağlanabilmesi çok önemlidir. İdrar söktürücü bitki çayları bu süreci rahatlıkla atlatmanıza yardımcı olacaktır. Ancak bu süre zarfında fazla tuzlu yiyeceklerden uzak durmak, sindirim ve boşaltım sisteminin ödemi vücuttan atmak için randımanlı çalışması adına midemize ne aldığımıza dikkat etmek çok önemlidir.

Kiraz Sapı:

Ödem söktürücü bitki çayları denildiğinde akla ilk gelen bitki şüphesiz ki kiraz sapıdır. Hem idrar yolu enfeksiyonlarını gidermede, hem de idrar söktürmede her yerde adını duyurmuştur. Damarlardaki kanı sulandırma özelliği de vardır. Bu özelliği ile dolaşım problemlerini düzenlediğinden vücuttaki hem ödem hem de diğer fonksiyonel bozuklukları gidermede yardımcıdır. Ayrıca hazırlanışı da çok kolaydır. Yaklaşık 10-15 kurutulmuş kiraz sapı 5 dakika kaynatıldıktan sonra içilebilmektedir.

Maydanoz Çayı:

İdrar söktürücü özelliği ile tanınan bir diğer bitki maydanoz olmaktadır. Kolesterol dengeleyici ve antioksidan özellikleri de, ödem oluşumunu gidermek için size yardımcı olacaktır. Ancak tansiyon problemi olanların maydanoz çayını limon ile tüketmelerinde fayda vardır.

Yeşil Çay:

Yeşil çay, günde iki kupa bardağı geçmemek kaydı ile neredeyse her uzmanın önerdiği bir çaydır. Damarların dostu olan yeşil çay, tüm vücut fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardım etmektedir. Bu nedenle düzenli yeşil çay tüketimiyle ödem oluşumlarının son bulması da kaçınılmaz olacaktır.

Bir önceki konu başlığımız olan Acurun Faydaları ve Zararları Nelerdir? makalemizi de incelemenizde fayda var. Cevabını merak ettiğiniz için diğer sorular için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.