Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük Nasıl Geçer? evet bugün kü konumuz Öksürüyorsunuz ve geçmesini istiyorsunuz. Bir çok yol denediniz ama bir türlü öksürüğünüz geçmiyor. Yapacaklarınız aşağıda sıraladık. Umarız bir önce öksürüğünüz geçer.

 

Öksürük Nasıl Geçer?

 

Öksürük sorunu oldukça can sıkıcı bir durumdur. Vücutta bulunan enfeksiyonu büyük ölçüde temizler ancak beraberinde de çok rahatsız edici bir his oluşturur. Uygulanan öksürük tedavileri çoğu zaman işe yarasa da bu durum öksürüğün nedenleri ile de ilişkilidir. En basitinden alerjiden, reflü hastalığına kadar pek çok şey öksürük sebebi haline gelebilir. Günümüzde öksürüğü engellemek amacı ile pek çok doğal madde tercih edilmektedir. Fakat bu doğal ürünler tercih edilirken aynı zamanda kaliteli olduğundan da emin olunmalıdır. Aynı zamanda bazı doğal maddeler bir takım yan etkiler oluşturabilir, bundan dolayı uzmanlardan onay alınarak kullanılması gerekir.

 

 

 

6 Adet Doğal Öksürük İlacı

 

Öksürüğü geçirmek için birçok doğal madde tercih edilir. Bu maddeler ise şöyledir;

 

 

 

  1. Zencefil

 

İçerisinde bulunan anti enflamatuar sayesinde özellikle astım hastalığında sıklıkla tercih edilir. Sadece öksürüğü değil aynı zamanda öksürüğü de azaltmak için tercih edilir. Zencefilin etkisi üzerine pek çok araştırma yapılmış olup sıcak su içerisine zencefil eklenerek demlemeye tabi tutulmalıdır.

 

 

 

  1. Bal Çayı

 

Bal yapısı gereği ile oldukça faydalı bir besindir. Özellikle boğaz yumuşatma amacı ile sık sık tercih edilir. Özellikle kara bal bu konuda oldukça etkilidir. Bundan dolayı kara balı ılık bir suya ya da bitki çayına koyarak tüketmek iyi gelecektir.

 

 

 

  1. Sıvı İçecekler

 

Vücudun susuz kalması öksürük gibi durumları meydana gelmektedir. Ilık, oda sıcaklığında bulunan içeceklerin öksürük sorununu büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir. Özellikle bu sıvılar et suyu, bitki çayları, siyah çay, meyve suyu ve su şeklindedir.

 

 

 

  1. Buhar

 

Özellikle balgamlı öksürükler buhar ile büyük ölçü de azaltabilmektedir. Bunun için en ideali sıcak bir duş ve buhar olacaktır. Bundan dolayı bir süre buharda kalınmalıdır. Ancak buhar vücudun susuz kalmasına neden olur. Buhar sonrası mutlaka su içilmesi gerekir.

 

 

 

  1. Hatmi Kökü

 

Hatmi çiçeği kökü çok eski zamanlardan beri kullanılan bir tür ilaçtır. Bu kökün içinde müsilaj bulunur. Müsilaj yapışkan bir madde olduğu için boğazda meydana gelen tahrişi hafifletir. Hatmi kökü ile birlikte kekik ve sarmaşık bulunan bir şurup yapılması öksürük için etkili olacaktır. Şurubun tan anlamı ile etki etmesi 2 haftalık bir süreçte gerçekleşir. Ancak hatmi kökü mide rahatsızlığı olan kişiler üzerinde etki etmez.

 

 

 

  1. Kekik

 

Kekik mutfakların vazgeçilmezi olsa da aynı zamanda tıp içinde önemli bir konumda yer alır. Özellikle öksürük ve bronşit hastalıkları için tercih edilir. Kekik bulunan öksürük şurubu almak ya da kekik çayı yapmak bu durum da etkili olacaktır.

 

Dilerseniz bir önceki yazımız olan Alkol zehirlenmesi nedir? adlı makalemizi de okuyabilirsiniz. Farklı sorularınız için saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap