Okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılıyor bakanlık ne açıkladı ? 2020

Okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılıyor bakanlık ne açıkladı ?

Öğrencilerin ve velilerin beklediği okullar açılacak mı sorusuna 12 Ağustosta düzenlenen Bilim kurulu toplantısı sonrası yeni eğitim öğretim yılının nasıl olacağı hakkında bilgileri veren Bakan Ziya Selçuk , okulların geç açılacağını öğrencilerin kayıp yaşamaması için 31 Ağustosta online eğitim olarak başlayacağını söyledi.

Okullar açılacak mı
Okullar açılacak mı?

Okullar açılacak mı?

 

Milli eğitim bakanlığının yayımladığı genelgede okulların açılış tarihi olarak 31 Ağustos 2020 tarihi belirlenmişti. Okulların kapanış tarihi ise 18 Haziran 2021 olarak duyurulmuştu.

 

Birinci dönemin ara tatili 16-20 kasım 2020 ve yarıyıl tatili ise 25 ocak 5 şubat 2021 tarihlerinde gerçekleşirken ikinci dönemin ara tatili ise 12-16 nisan 2021 de yapılacak.

 

Okullarda eğitim nasıl olacak ?

 

Milli eğitim bakanı Ziya SELÇUK açıklamasında 31 Ağustos 2020 de uzaktan eğitim olarak başlayacak olan eğitim öğretim dönemi 21 Eylülde ise bilim kurulu tarafından tavsiyelere uyularak belirtilen sınıflarda yüz yüze eğitime başlanacaktır. Hangi yaş gurubun okula ne zaman gideceğini ilerleyen aşamalarda duyurulacağını belirtti.

 

Açıklamalara göre okullar 21 eylülde açılacak mı ?

 

Milli eğitim bakanlığının açıklamalarına göre 21 eylülde okulların seyreltilmiş sınıflar ve belli gruplara açılacağı ön görülmekte , derslerin azaltılması okulda ders saatlerin ve sınıfta kalma sürelerin azaltılmasını ön görmekteyiz. Amaç çocukları okuldan uzakta kalmasını engellemek ve oluşabilecek korona virüs tedbirlerini sağlam bir şekilde alarak öğrencilerin zarar görmesini engellemektir. Ancak 21 eylülde okulların açılmasına iyi hazırlık yapılmış olsa bile bazı sıkıntılar mevcuttur.

 

Yazın tatile gidenlerin korona virüs etkileri ne olacak ?

 

Yazın tatilde bir çok insan şehir değişikliği ve tedbirsizliklerle birlikte tatillere giderek virüsün yayılmasına davetiye çıkardı. Şuanda korona virüsün 2.dalga olabileceği konuşulmaktayken tatilcilerin bu tabloya etkilerini henüz daha göremedik. Tatil dönüşü vakaların artacağını düşünen sağlık bakanlığı da şuan için uzaktan eğitim daha doğru olduğunu söylemişti. Peki 21 Eylüle kadar bu korona virüs sayısı azalacak mı ?

 

Korona virüs aşısı bulunmadan okullara gitmek doğru mu ?

 

Gençlerin bir biriyle aktivite içindeyken sosyal mesafe kurallarına uymaları biraz zor olacağı gözlemlenmektedir. Korona virüsün henüz kanıtlanmış bir aşısı bulunmamaktadır. Bu sebeple okulda oluşacak korona virüs yayılması bir çok insan etkileyebileceği gibi virüsün daha hızlı yayılmasını sağlayabilir.

 

Uzaktan eğitimi öğrenciler neden istemiyor?

 

Uzaktan eğitimi lise ve ilkokul öğrencileri istemiyorlar çünkü okuldaki aktivite ve arkadaşlarıyla geçirdikleri zamanı özlüyorlar , öğrenciler dersleri değil okulda öğrendikleri sosyal hayatı ve sosyal yaşımı özledikleri için okulların bir an önce açılmasını istiyorlar. Online eğitimdeki dersler sıkıcı ve onlara çok yapay geliyor derslerdeki sıcaklığı aradıklarını gözlemlenmektedir.

 

Sağlık bakanlığı okulların açılması hakkında neler söylüyor ?

 

Okulların açılması kararıyla ilgili Sağlık bakanı Fahrettin Koca , Yüz yüze eğitimin en azından önümüzdeki bir ay boyunca ertelenmesini isteyen koca , gerekiyorsa uzaktan eğitim ile açığın kapanmasını kademeli bir şekilde yüz yüze eğitime geçilmesini öneride bulunmuştu.

 

Okullar 21 ekimde açılırsa veliler tedirgin bir şekilde okula göndermek istemeyebilir mi ?

 

21 Ekimde yüz yüze eğitime geçildiğinde bazı veliler doğal olarak tedirgin olabilir. Çocuğunu okula göndermek istemeyebilir bu nedenle okulların seyreltilmiş açılmalı en azından okula gitmeyen çocuklar için yoklamada yok yazılması önlenmeli , isteyen öğrenciler dersleri evinden takip edebilmeli gibi yollarında arandığını bilmenizi isterim.

 

Virüs tedbirlerini çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?

 

Lise öğrencileri durumun farkındayken , ilkokul ve anaokuluna gidecek miniklerimiz için durum biraz daha zor olabiliyor ancak gençlerimize süreci anlatmalıyız , arkadaşlarıyla eskisi kadar yakın olmaması gerektiğini ve bu durum bitene kadar arkadaşlarıyla arasına mesafe koymasını temkinlerinde bulunmalı ve bu söylemleri okula her gideceği gün tekrarlamalıyız.

 

Beslenme çantası yanına dezenfektan koymayı unutmamalıyız !

 

Artık gençler okula beslenme çantası yanında dezenfektan ve ekstra maskeler koymayı unutmamalı ve sık sık kendi temizliğine dikkat etmesi konunda onları uyarmalıyız, okullar açıldığında öğretmenleri onlara zaten gerekli uyarıyı yapacaktır ancak ailesi olarak gençlerimize bu uyarları bizde yapmalıyız.Arkadaşlarıyla her temasa geçtiklerinde dezenfektanı kullanmalı ve maske konusunda sık sık uyarmalıyız unutmamalıyız ki gençler aktivide sırasında kuralları çok uymaları gerektiğini unutacaklar ve ihmaller ortaya çıkacaktır.

 

Okulların açıldıktan sonra korona virüs artışa geçerse ?

 

Korona virüs okullar açıldıktan sonra artışa geçer ve pandemi önlemleri artmaya başlarsa okulların tekrar uzaktan eğitime geçilmek zorunda kalınabileceğini unutmamak gerekir , bakanlık bu durumun yaşanmaması ve pandeminin koşullarının zorlaşmaması için okulların açılışını geciktirmekte ve önlemler almaktadır. Okulların açılışı şuan için 21 ekim olarak gözükmekte olsa da tatil dönüşünün korona virüs etkisine göre okulların açılış süresi uzayabilir veya bu eğitim öğretim dönemi de uzaktan eğitim ile gerçekleşme ihtimalleri olduğu görülmektedir.