OneDrive Nasıl Kullanılır Nasıl Kurulur?

OneDrive nasıl kullanılır nasıl kurulur

OneDrive Nasıl Kullanılır Nasıl Kurulur? Bilgisayar, telefon ve tabletlerimiz ile yaşadığımız en büyük sıkıntı hafızasının düşük olmasıdır. Günlük hayatta birçok resim ve belge biriktirdiğimiz cihazlarımız, bir süre sonra gerekli güncellemeleri alacak hafızası kalmaz ve kullanılamaz hale gelir. Bu yüzden OneDrive nasıl kullanılır nasıl kurulur konusu merak edilen ve araştırılan bir konudur. Cihazlarımızı günlük kullanımız da doğal olarak belge ve bilgi kaynaklı bir hafıza biriktiğini söylemiştik. Bu hafızayı OneDrive nasıl kullanılır nasıl kurulur dosyası kapsamında sanal depolamadan bahsedeceğiz. Bu bilgiler doğrultusunda siz de, cihazlarının hafızası da oldukça rahatlayacaktır. Yazının devamında ayrıntılar ile konuyu birlikte inceleyelim.

OneDrive Nasıl Kullanılır Nasıl Kurulur?

Yukarıda kabaca bahsettiğimiz gibi bu uygulama kişilere özel sanal bir depolama alanıdır. Bulut ya da harici hard disk gibi de ele alınabilir. Bilgisayarınıza, tabletinize ya da cep telefonunuza indirerek, cihazınız içinde bulunan ve düzenli olarak kullanmadığınız dosyaları OneDrive’a yükleyebilirsiniz. Bu sayede cihazda fazlasıyla bir depolama alanı açılacaktır.

Online bir bulut sistemine yani OneDrive’a yükleyeceğiniz belgeler sayesinde sadece bilgisayarınız ya da telefonunuzda hafıza açılması olmayacak. Aynı zamanda cihazınızın dolu hafıza ile çalıştığından kaynaklı işletim sistemine olan yüklenme ortadan kalkacak. Peki, bu ne anlama geliyor diye sorabilirsiniz. Kısaca anlatacak olursak, telefonunuzun ya da bilgisayarınızın hafızası ne kadar dolu ise işlemcinin o kadar işlem yapması gerekir. Hafızadaki dosyaları o an aktif olarak kullanmasanız dahi, cihazınızın arka planında bu dosyalar aktif olabilir ya da işlemciniz bir işlemi yaparken bütün bu dosyaları tarayacağından yapacağı işlemde zorlanır. Bu durum cihazınızın yavaş çalışmasını hatta ilerleyen süreçlerde işlemcinizin bozulmasına bile yok açabilir. O yüzden cihaz hafızanızı sanal bir depolama alanında tutmanız cihazınızın sağlığı için oldukça önemlidir.

OneDrive’ın Faydaları Nelerdir?

Bulut sistemi yani OneDrive, sadece cihazınızın sağlığına iyi gelmez. Aynı zamanda cihazınızda açılan hafıza sayesinde daha fazla işlem yapabilme ve daha fazla veri kaydedebilme olanağı elde edersiniz. Özellikle cep telefonlarında bu olanak çok önemlidir. Fotoğraf ya da video kayıt etmek gerektiğinde hafızanız yetersiz ise o anda neyi sileceğinize karar vermek güç bir durum oluşturur. Siz cihazınızın hafızasında yer açana kadar çekeceğiniz görüntü kaybolabilir.

OneDrive Nasıl Kullanılır Nasıl Kurulur ve Diğer Bulut Sistemlerinden Farkı Nedir?

Günümüzde bulut sistemlerini neredeyse bütün elektronik mail sağlayıcısı firmalar kullanıcılarına sunmuştur. Hatta bu firmalar dışında sadece bulut hizmeti veren şirketler de vardır. Peki, bu şirketler arasından hangisi daha kullanışlı ve uygun fiyatlıdır?

İlk olarak Google bünyesinde Google Drive adlı bir bulut program vardır. Bu programı herhangi bir mail adresiniz ile giriş yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk başta her kullanıcıya 5 GB ücretsiz bir depolama alanı temin eder. Ardından kullanımınıza uygun alan satın almanız için size farklı paketler sunar.

İkinci uygulama Yandex disk olarak bilinir. Yandex Amerika merkezli bir oluşumdur. Mail adresi kullanıcılarına ücretsiz ve sınırsız mail depolama alanı imkanı sunar. Fakat bulut sistemi için bir ücret talep eder. Bu firmanın en önemli dezavantajı geçtiğimiz süreçlerde Avrupa’da hizmet veren bir firmasının tüm kullanıcılarına gönderdiği güncellemenin içinden virüs çıkmasıdır. Hala bunu telafi etmek için çabalamaktadır.

OneDrive ise 2007 yılında SkyDrive adı ile kullanıcılara sunulmuştur. SkyDrive adının değiştirilme nedeni ise bir isim davasıdır. SKY adlı televizyon kanalı “SKY” isminin kendilerine ait olduğunu iddia edip Microsoft’a bir dava açar. Bir süre sonra davayı kaybeden Microsoft SKY ismini One olarak değiştirir.

İlk başlarda 25 GB ücretsiz depolama alanını kullanıcılarına sunan Microsoft, şimdilerde kullanıcılarına ücretsiz olarak 5 GB depolama alanı temin etmektedir. Harici kullanımlar için kullanıcılarına uygun fiyatlı yüksek depolama alanı hizmeti sunar.

Bu uygulamaya giriş yapmak için Outlook ya da Hotmail uzantılı bir elektronik posta adresiniz olması gerekir.

OneDrive Nasıl Kullanılır Nasıl Kurulur Ayrıntılı Anlatım

Bilgisayarınız ile OneDrive kullanmak istiyorsanız, öncelikle bilgisayarınızın arama çubuğuna OneDrive yazın. Birçok bilgisayar bu uygulama ile birlikte gelmektedir. Eğer uygulama bilgisayarınızda yok ise OneDrive’ın internet sitesinden ücretsiz olarak indirin. İndirme işleminden sonra Hotmail veya Outlook hesabınız ile giriş yapıp kullanabilirsiniz.

Telefonunuzdan OneDrive kullanmak istiyorsanız, cihazınızda kullandığınız store programına girin ve OneDrive’ı indirin. Ardından Hotmail ya da Outlook uzantılı mail adresiniz ile giriş yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap