Osteoartrit ve Romatoid Artrit Nedir? Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Osteoartrit ve Romatoid Artrit Nedir? Romatoid Artrit Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Osteoartrit ve Romatoid Artrit olarak bilinen hastalıklar eklem ağrıları kategorisine girmektedirler. Yoğunlukla diz eklemlerinde görülen bu hastalıkların halk arasındaki adı kireçlenme ve dizde enfeksiyon oluşumu şeklindedir. Bu hastalıklar son derece kroniktir ve genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkarlar.

Osteoartrit ve Romatoid Artrit oldukça ciddi hastalıklardır. Yeri geldiğinde bu hastalıklar kalp, damar, akciğer, karaciğer ve benzeri organlara da zarar verebilirler. Vücudun çalışma mekaniğini ciddi oranda olumsuz etkileyebilen bu hastalıkların tedavisi muhakkak gerçekleştirilmelidir.

Bu hastalıklar kendi içerisinde iki kola ayrılırlar. Osteoartrit hastalığı eklem yapısının bozularak kıkırdakların işlevini kaybetmesi sonucunda oluşur, bu sonucun nedeni olarak da genellikle kireçlenme gibi durumlar gösterilmektedir. Romatoid Artrit ise eklem bölgelerinde iltihaplanma ortaya çıkmasıyla oluşur, Romatoid Artrit oldukça ciddi bir hastalıktır.

Osteoartrit ve Romatoid Artrit Nedir?

Genellikle Osteoartrit’in yaşlanmaya ve sağlıksız yaşamaya bağlı olarak geliştiğini görürüz. Türkiye’de ve dünyada yaşlılıkla birlikte en sık yaşanan hastalıkların başında Osteoartrit gelir. Osteoartrit sonucunda eklemler işlevlerini yerine getiremezler ve bu eklem hasarını kıkırdak kaybı gibi süreçler takip eder.

Romatoid Artrit ise daha çok içsel bir hastalıktır. Osteoartrit gibi eklemlerde ağrı ve kıkırdak kaybıyla da sonuçlanabilen bu hastalıkta, vücut bağışıklık sisteminin iltihap oluşturarak kıkırdaklara zarar verdiği görülür. Bazı durumlarda son derece ileri düzeyde görülen bu hastalıkta kişilerin yürüme sorunları yaşadığı da bilinmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalıkların belirtileri iki kola ayrılmaktadır. Kireçlenme adı verilen Osteoartrit’te belirtiler oldukça stabilken Romatoid Artrit’te ise son derece şiddetlidir. Sırasıyla Osteoartrit ve Romatoid Artrit belirtileri şu şekildedir;

Osteoartrit

 • Eklemlerde ağrı hissi.
 • Eklemlerde sertlik hissi.
 • Günlük işlevleri yerine getirirken yüksek şiddetli eklem ağrıları.
 • Eklemlerde şişlik.

Romatoid Artrit

 • Eklemlerde ağrı.
 • Eklemlerde sertleşme.
 • Eklemlerde büyük şişlik
 • Günlük rutin süreçlerde yüksek şiddetli eklem ağrıları.
 • Eklemlerde sıcaklık hissi, hassaslaşma.
 • Kilo kaybı.
 • Akciğer, böbrek, kalp ve damar bazlı hastalıkların baş göstermesi.

Görüldüğü üzere Osteoartrit daha stabil bir şekilde kendisini belli ederken, Romatoid faktör ise iltihap oluşumu yarattığı için vücudun farklı noktalarına da yansıma gerçekleştirebiliyor.

Osteoartrit ve Romatoid Artrit Nedir? Osteoartrit Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Osteoartrit ve Romatoid Artrit Nedir? Osteoartrit Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Osteoartrit ve Romatoid Artrit Neden Oluşur?

Yüksek kilo, sürekli ağır kaldırışlar, duruş bozukluğu, yüksek şiddetli spor, yüksek şiddetli hareketsizlik ve ırki sebepler Osteoartrit hastalığına neden olabilmektedir. Ancak Romatoid Artrit daha çok içsel bir hastalık olduğu için nedenleri tam olarak bilinememekte.

Romatoid Artrit nedenleri konusunda uzman hekimler ciddi çalışmalar yürütmeye devam ediyorlar. Vücudun bağışıklık sistemi kendi kıkırdaklarına saldırdığı için, bu hastalığın muhtemelen kalıtsal ya da dışsal faktörler sonucunda tetiklenen bir tür olduğu tahmin ediliyor.

Siz de bu hastalıklardan korunmak istiyorsanız vücudunuzun taşıyamayacağı kadar yüksek kilolar almamalı, fazla hareketsizlikten ve hareketlilikten sakınmalı, belinize ve eklemlerinize yüksek ağırlıklar bindirmekten uzak durmalısınız. Gençliğinize güvenerek yapacağınız bu hareketler yaşlılığınızda sizi gerçekten pişman edebilirler.

Osteoartrit ve Romatoid Artrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İki hastalığın da tedavisi uzman hekimler tarafınca gerçekleştirilmelidir. Alınan kan testleri ışığında bireyin hangi hastalıkla karşı karşıya olduğu tespit edilir ve buna göre tedavi süreci başlar. Osteoartrit ve Romatoid Artrit tedavisinde kullanılan yöntemler şu şekildedir;

 • İlaçlar.
 • Fizik tedavi.
 • Sürekli yapılan egzersiz.
 • Koruyucu önlemler, gerekirse alet kullanımı.
 • Yüksek şiddetli durumlarda cerrahi işlem.

Ayrıca iki hastalıktan mustarip olan insanların bu duruma göre yaşamaları da beklenir. Yani yüksek şiddetli ağırlık kaldırma, sürekli eğilip kalkma, fazla kilolu olma, hareketsizlik ya da fazla hareketlilik gibi durumlar tavsiye edilmemektedir. Bütün bu şartlara uygun yaşayan ve uzman cerrahların tavsiyelerine uyan bireylerde uzun vadede iyileşmeler görülebilmekte.

Ancak bu hastalıkların bazı durumlarda ömür boyu sürebildiği bile gözlemlenebiliyor. Bu bağlamda, hastalıkların ilerleyiş sürecine göre, kişilerin adeta hastaymışçasına yaşamlarını sürdürerek günlük rutin şeklinde hayatlarına devam etmeleri çok önemli. Hastalığın bittiğine inanarak tedavi sürecini bırakan, hastayken uyması gereken kurallara uymayan kişilerde tekrarlama durumları söz konusu olabilir.

Osteoartrit ve Romatoid Artrit nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir yazımızın sonuna geldik. Umarız bahsi geçen hastalıklar hakkında sizleri detaylıca bilgilendirebilmiş ve aklınıza takılan bütün soruları cevaplayabilmişizdir. Daha fazlası için Sağlık Bakanlığı‘nın internet sitesi ile Eklem Ağrıları ve Kurtulma Yolları yazımıza göz atmayı unutmayın, hoşça kalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap