Osteoporoz Nedir? Erkeklerde Kemik Erimesi Neden olur?

Osteoporoz nedir ? Belirtileri neler?

Osteoporoz Nedir? ; Erkeklerde Kemik Erimesi Neden olur? Osteoporoz Erkeklerde Kemik Erimesi Genellikle yaş ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık, kırılgan yapısıyla maalesef kişilerin büyük korkulu rüyası. Erkeklere göre kadınlarda daha sık rastlanır. Bu yazımızda kemik erimesi belirtileri, kemik erimesi neden olur, kemik erimesine iyi gelen besinler ve kemik erimesi nasıl geçer gibi soruların cevaplarını vereceğim.

Osteoporoz nedir ? Kemik Erimesi Nedir ?

Düşük kemik kütlesi ve kemik mikro iskeletinin bozulması ile kemik kırılganlığının ortaya çıkmasına kemik erimesi adı verilir. Diğer adı Osteoporoz dur. Kemik hastalıkları arasında çok sık görülen kemik erimesi vakası yaygın görülmekle birlikte maliyetli bir hastalıktır. Günümüzde ise kemik erimesine karşı basit tedavi yöntemleri ve girişimleri ile hastalık tedavi edilebilir.

Kemik erimesi daha çok kadınlarda, ileri yaş seviyesindeki kişilerde, erken menopoza giren kadınlarda, yetersiz alınan D vitamini ve kalsiyum eksikliği olanlarda, sigara ve alkol kullananlarda ve kortizon, heparin gibi ilaç kullanan kişilerde sıkça rastlanır.

Osteoporoz Kemik erimesi belirtileri

Bu hastalığın başlıca belirtileri sırt ağrıları, kamburluk oluşumu, boyun kısalması, ağırlık kayıpları yani kilo kaybı ve sık sık omurga, el bileği veya kalçada oluşan kırıklar gösterilebilir.

Osteoporoz Kemik erimesine iyi gelen besinler

Her hastalığın mutlaka bir şifası da bulunur. Doğal besinlerle birçok hastalığı yenmek mümkün ayrıca yenecek doğal ve sağlıklı besinler vücut içinde büyük yarar sağlayacaktır.

Tohumlar; Keten tohumu, susam tohumu, ayçiçeği tohumu.

Kuruyemişler; Badem, fındık, ceviz, fıstık.

Rafine edilmiş tahıllar; Yulaf, arpa, çavdar, buğday, mısır, darı, karabuğday.

Taze meyveler; Elma, muz, kivi, portakal, çilek.

Kuru meyveler; Hurma, incir, erik, kayısı, üzüm.

Sebzeler; Koyu yeşil yapraklı olanları brokoli, ıspanak, roka, kereviz, rezene.

Baklagiller; Soya fasulyesi, soya ürünleri, mercimek, kuru fasulye, nohut.

Otlar; Sarımsak, zencefil, maydanoz, yeşil biber, adaçayı, ısırgan otu.

Bal; Yaban çiçeklerinden yapılmış olan bal türü, arı poleni.

Bu sıralanan besinlerden günün her anı tüketebilirsiniz. Vücut için büyük yarar sağlayan bu besinler sizi kemik erimesinden yani Osteoporoz’dan koruyacaktır. Fakat bu besinlerden bazılarının içerdiğini maddelere karşı bir hassasiyetiniz varsa veya başka kalıcı rahatsızlıklarınız varsa mutlaka tüketmeden önce doktorunuza danışınız.  Ayrıca fiziksel aktiviteler, egzersizler, yürüyüşler gibi sportif faaliyetlerde sizi kemik erimesine karşı korur.