Outlook.com Mail Adresi Oluşturma Nasıl Olur?

Outlook.com Mail Adresi Oluşturma Nasıl Olur? Dünyanın en popüler elektronik posta adresi yani E-mail sağlayıcı firması tartışmasız Outlook’tur. Hemen herkesin bir Outlook ya da eski adıyla Hotmail hesabı vardır. Fakat hesabı olmayan kişiler Outlook.com mail adresi oluşturma işlemlerini nasıl yapacakları konusunda kaygılanıyorlar. Sürekli değişen teknoloji ve kişilerdeki görsel arayış web sitelerinin sayfalarını da etkiliyor. Kullanıcıların talepleri doğrultusunda değişikliğe giden web siteleri Outlook.com mail adresi oluşturma işlemlerini de doğal olarak değiştiriyor. Siz kullanıcılar için değişen sayfalarda nasıl mail adresi oluşturacağınızı ayrıntılarıyla anlatacağız.

Outlook.com Mail Adresi Oluşturma ve Outlook Sitesi Hakkında

Yukarıda da biraz bahsettiğimiz gibi Outlook dünyada oldukça popüler bir elektronik posta adresi sunucusu. Şimdilerde Outlook olarak bilinen adres, aslında hepimizin geçten aşina olduğu Hotmail’dir. Sebebini tam bilmediğimiz bir değişim ile Outlook ismi Hotmail yerini almış ve Hotmail’den daha fazla kullanıcıya ulaşmıştır. İyi bir ticari atılım olan bu değişim Microsoft’un ilerleyişinde önemli bir yer tutar.

Outlook’un Hotmail olarak bilindiği ve kullanıldığı dönemlerde mail adresleri bugünkü amacı ile kullanılmıyordu. Özünde yine bir mail adresiydi. Fakat mail gönderip mail almak yerine o dönem popüler bir mesajlaşma uygulaması olan MSN için kullanılıyordu.

MSN, Hotmail, Outlook ve Microsoft

MSN uygulamasını yaşı gereği herkes bilemeyebilir. 90’lı yıllılarda ve 80’li yılların sonlarına doğru doğan kişiler bu uygulamaya oldukça aşinadır. MSN kısaca günümüzün Whatsapp uygulaması gibi kullanılıyordu. Whatsapp’tan tek farkı telefon ile değil, bilgisayar ile kullanılıyor olmasıydı. Bunun da temel sebebi o dönemin telefonlarında günümüzdeki kadar teknolojik donanım yoktu.

MSN uygulamasını zamanında aktif kullanan bireyler, MSN kullanıldığı dönem ile günümüzü karşılaştırdığında MSN uygulamasının bugünkü uygulamaların toplamı olduğunu göreceklerdir.  Günümüzde Whatsapp, Skype, Zoom, İnstagram gibi uygulamalarda yapılan faaliyetlerin hepsi MSN uygulaması kapsamındaydı. Kişiler durumlarında dinlediği müziği paylaşıyor, profil resimlerini sürekli değiştiriyor, birbirleri ile görüntülü ve sesli konuşup aynı zamanda mesajlaşabiliyordu.

Bu faaliyetleri kullanmak yani MSN uygulamasına giriş yapmak için Hotmail uzantılı bir elektronik posta yani e mail adresine sahip olmanız gerekiyordu. Uygulamanın popülerliği Hotmail kullanıcısını da doğru orantıda arttırdı. Günümüzde bu uygulamanın bir benzeri olarak Skype örnek olarak gösterilebilir.

Hotmail, Outlook, MSN, Skype uygulamalarının hepsi Microsoft bünyesinde olan uygulamalardır. Bilindiği üzere Microsoft özellikle bilgisayar işletim sistemleri olmak üzere bilişim, teknoloji ve bazı elektronik ürünlerin sektörlerinde ki bir numaralı üreticidir. Genel olarak Microsoft’un ürettiği ürünler daha sonra bezer bir şekilde muadil firmalar tarafından üretilir. Yani satılacak teknolojiyi ve ürünü Microsoft belirler ve pazardaki diğer satıcılar Microsoft’u takip eder.

Outlook.com Mail Adresi Oluşturmadan Eski Mail Adresini Kurtarma

Yeni Outlook mail hesabının nasıl alınacağını ayrıntılı olarak anlatacağız. Fakat öncesinde Outlook bünyesinde kullanmadığınız veya şifresini unuttuğunuz bir mail hesabınız var ise onu kurtarmanızın öneminden bahsedelim.

Eğer eski bir Hotmail ya da Outlook uzantılı hesabınız var ise bu hesabı kurtarmak öncelikli hedefiniz olmalı. Günümüzde bilgisayar korsanları eski mail adreslerini ele geçirip, kişinin o dönem etkileşimde olduğu arkadaşlarını dolandırıyor ya da kişinin mail adresinde unuttuğu fotoğraf, yazı gibi belgeleri kullanabiliyor.

Eski mail adresinizin ele geçirilmesi sadece bu riskler ile sınırlı değildir. Eski mail adresiniz ile birçok siteye üye olup web sitelerine ya da kişilere ekonomik zarar verebilirler. Bu durumda bu faaliyet sizin tarafından yapıldığı düşünüldüğünden sorumlu olarak ortada kalabilirsiniz.

Bu ve buna benzer birçok sebepten kaynaklı eski mail adresinizi ya kurtarmanızı ya da tamamen kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

Outlook.com Mail Adresi Oluşturma İşlemlerinin Ayrıntılı Anlatımı

Öncelikle Outlook.com adresinizi tarayıcınıza yazınız. Çıkan sayfada büyük bir görsel göreceksiniz. Aynı sayfada sağ üst köşede “oturum açın”, “premium’u deneyin” yazıları göreceksiniz. Sağ alt kısımda ise “Ücretsiz Hesap Oluşturun” yazan bir yazı karşınıza çıkacak. Bu yazının üzerine fareniz ile tıklayın.

Açılan sayfada kullanacağınız mail adresini oluşturmanız için bir ekran gelecek. O kısma almak istediğiniz mail adresini yazın. Eğer daha önce alınmamış bir isim ise size ileri tuşuna basın. Sonrasında açılan sayfada şifre oluşturun ve tekrar ileri tuşuna basın.

Sonrasında kişisel bilgilerinizi de doldurduğunuzda mail adresiniz kullanıma hazır olacaktır.