Özel Okul Fiyatları

2020-2021 özel okul fiyatları

Özel Okul Fiyatları nelerdir? İllere göre değişir mi? İnsanlar bu fiyatlar hakkında insanlar bilgi edinmeye çalışıyor. Pandemi döneminde eğitimin uzaktan olmasıyla öğrencilerde düşen verim, velileri böyle bir arayışa etti. Özel okul fiyatları hakkında detaylı bilgilere gelin birlikte bakalım.

2020-2021 Özel Okul Fiyatları

Pandemi süreci herkesi farklı yönleriyle etkiledi. Hepimiz için unutulmayacak tecrübeler yaşatan bu süreç, asıl sıkıntılı deneyimlerini çocuklar üzerinde bıraktı.

Eğitim süreci herkes için yaşam yolundaki temellerini oluşturacak deneyimleri ve bilgileri içerir. Özel okul fiyatları bu deneyimi değiştirmez. Bu deneyimlerin ışığında öğrenciler hem kendi geleceklerini hem de bulundukları toplumun geleceğini çizerler. Bundan kaynaklı eğitimin önemi yadırganmayacak derecede büyüktür.

Hastalıktan kaynaklı hepimiz evlerimize ya da gitmekle zorunlu olduğumuz alanlara kapandık. Neredeyse hiçbir sosyal faaliyetimiz kalmadı. Fakat en önemli problemlerinden biri olarak eğitim çağındaki bireyleri evlere kapattı.

Çocuklarımızın geleceği için yıllardır endişe duyuyorduk. Özel okul fiyatları da bu endişeye dahil oluyor. Gelecekte nasıl biri olacak, ne iş yapacak, acaba hangi mesleğe daha yatkın gibi birçok soru ile boğuşuyorduk. Bazen de bu sorular ile dolaylı olarak çocuklarımızı boğuyorduk. Bu soruları sormamıza birçok olaya ya da durum neden oluyordu. En önemli nedenlerinden biri ise alacağı eğitime olan kaygımızdı. Şu an kaygılandığımız o eğitimi ufacık ekranlardan almak zorunda kalıyorlar. Haliyle kaygımız artık gerçeklik ile iç içe girmiş durumdadır.

Bu süreçte imkanı olan birçok kişi çocuğuna daha kaliteli bir eğitim vermek adına özel okullar aramaya başladı. İmkanı olmayanlar bile imkan yaratma çabasına girdi. Peki, bu özel okulların ayrıcalığı nedir? Fiyatları nelerdir?

İstanbul Özel Okul Fiyatları

Özel okullara olan yönelimin en büyük sebebi kaygıdır. Bu yönelim doğrultusunda devlet okullarında kalitesiz bir eğitim olduğu kanısına varılamaz. Günümüze değin başarıları ile tanınmış birçok kişi devlet okulları mezunudur. Bunu unutmamak gerekir.

Peki, bu kaygının sebebi nedir? En önemli sebebi denetleyemediğimiz ve kontrol edemediğimiz bir sistem olmasıdır. Devlet okullarında bulunan müfredata herhangi bir ekleme, çıkarma gibi olanağımız yoktur. Aynı zamanda öğrencinin olası başarısızlığından sorumlu tutabileceğimiz ya da özel olarak ilgilenmesini talep edeceğimiz bir kişi ya da kurum da yoktur.

Özel okullarda özel okul fiyatları ödeyerek herkes eğitim alır. Elbette burslu olarak okuyan öğrencilerde vardır. Fakat öğrencilerin büyük çoğunluğu okula bir ödeme yapmaktadır. Doğal olarak veliler ücretini ödediği hizmetin kusurları için daha fazla revize isteyebilmektedir. Gerekirse ödediği miktardaki oynamalar ile eğitim kurumunu buna teşvik edebilir.

Devlet kurumlarında başarısız bir öğrenci ile ilgilenilmiyor gibi bir anlam çıkarmamak gerekir. Elbette başarı oranı düşük öğrencileri farklı sınıflar ve farklı eğitim metotları ile geliştiriyorlar. Fakat olası bir aksama ya da eksiklik durumunda bu açığı gidermek zaman alır. Gerekli kurumlara gerekli bildirimler yapılır, olumlu olarak sonuçlanmaz ise bir üst kuruma gidilir. Bu bildirimlerin geri dönüşünün hemen olmama ihtimali de vardır. Bu süreç öğrencinin eğitim yılında kaybedeceği zamana karşılık gelir.

Bunun için imkân sahibi veliler çocuklarını özel okula göndermeyi tercih ederler.

Ankara Özel Okul Fiyatları

Özel okul fiyatları ise çocuklarını özel okula göndermek isteyen velilerin aklını karıştırmaktadır. Otobüslerde, tramvaylarda, sigara paketlerinde ya da belediye büfelerinde sabit fiyat uygulaması vardır. Çünkü verilen hizmet sabittir. Kişiye göre değişkenlik göstermez.

Özel okullarda ise öğrenciye özel eğitim verilir. Verilen bu eğitimin detayına, kalitesine ve daha birçok ayrıntısına göre ödemesi gereken fiyatta değişir.

Bazı özel eğitim kurumları öğrenciyi milli eğitimin müfredatını oldukça iyi kavratmak üzerine kuruludur. Bazı kurumlar ise milli eğitimin müfredatı haricinde ek eğitimler vermektedir. Verilen bu ek eğitimlerin temel amacı öğrenciyi daha da geliştirmek ve ileride karşılaşacağı bilgileri daha iyi kavramasını sağlamaktır. Bu durum özel okul fiyatları konusunda da etkilidir.

Bazı kurumlar öğrenciye bilgi dışında da yetenekler katmayı hedefler. Tabi ki bu yetenekler de bilgiden bağımsız olarak işlenmez. Fakat salt teorik bilgi de içermemektedir.

Örneğin okullarda yüzme dersleri, savunma sporları, okçuluk, dağcılık gibi eğitimler vererek, öğrencinin yönelimini ve kabiliyetini anlamaya çalışır. Yöneliminin olduğu alanda daha da gelişmesi için uygun koşulları sağlayarak halk arasında altın bilezik olarak tanımlanan el yetiler kazandırır.

Kısaca bütün eğitim kurumları sabit fiyatta değildir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap