Parkinson hastalığı Nedir, belirtileri nedir? Tedavisi Nasıldır?

Parkinson hastalığı nedir

Evet bu konumuzda size parkinson hastalığı nedir belirtileri nelerdir bunları anlatmaya çalıştık. Parkinson hastalığını enine boyuna araştırıp nedenlerini belirtilerini sizler için yayınladık. Buyurun yazımızda devam edelim.

 

 

 

Parkinson hastalığı  Nedir, belirtileri nedir? Tedavisi Nasıldır?

Parkinson hastalığı insan beynindeki nöron hücrelerini olumsuz yönde etkileyen yıkıcı bir hastalıktır, bu hastalığın ilerleyici olması da ayrı bir problemdir. Zayıf motor aktiviteleri motor bozuklukları sınırlı hareket dinlenme durumunda kasların hareket etmesi, titremesi ile kendini gösteren Parkinson hastalığı, zihinsel bozuklukların gelişiminde de etkilidir. Hastanın zihinsel yeteneklerinde azalma ve bunun sonucunda depresyon ortaya çıkabilir. Nedeni bir türlü bulunamayan bu hastalığın tedavisi de bulunamamıştır. Ama yine de bazı ilaçlar verilerek hastalığın bazı belirtileri yavaşlatılmaktadır daha ileri vakalarda ve cerrahi müdahale endike olmaktadır.

 

Sadece hastaya ilaçlar verilerek hastalığın belirtilerinin azaltılabileceğini ifade ettik. Doktorlar tarafından hazırlanan reçeteler hasta için daha düzenli bir yaşam tarzı imkanı sağlar. Ayrıca hasta dengeli beslenme, bazı fiziksel egzersiz hareketlerini de yapmalı konuşma terapistine götürülerek konuşma egzersizleri de yapmaya devam etmelidir. Hastalığın aktif bir şekilde ilerlemesine neden olan ana sebep beynimizde Serebral kortekse belirli bir hormon üreten hücrelerin sayısında azalma olmasıdır. Beyin uzuvlarının istek dışı hareketlerini kontrol eden bölümler çalışmamaya başlar. Parkinson hastalığı çeşitli aşamaları ayrılmaktadır her bir aşamada tedavi hastaya özgü olarak karakterize edilmektedir. Bu hastalığın aşamalarının belirlenmesinde Hen-Yaru ölçeği kullanılmaktadır.

Parkinson hastalığının en erken döneminde herhangi bir Patoloji belirtisi olmaz, buna 0 evre adı verilir. Evre 1’de ise ellerde ve parmakların hareketlerinde sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlar daha çok titreme olarak kendini gösterir dinlenme ve uyuma zamanında ortaya çıkar. Hastada uyuşukluk uyku bozuklukları ve depresyon görülür. Parkinson hastalığının ikinci evresinde hareket bozuklukları artmaya başlar, yüz ifadelerinde bozukluklar ter bezlerinin çalışmasında bozukluklar meydana gelir. Kişi günlük işlerini yaparken daha yavaş hareket eder. Parkinson hastalığının 3. aşamasında hastanın yüzü adeta bir maske halini alır, mimikler istenildiği gibi ifade edilemez. Kaslar gerginleşir ve fiziksel aktivite belirli bir şekilde azalmaya başlar. 4 evrede yürüme esnasında hareketlerin koordinasyonu bozulur dengeyi sağlamak gittikçe zor olmaya başlar. başkalarından yardım almadan yürümek bir sorun haline gelir. 5. evrede sinir sistemi açıkça ihlal edilir ki bunun belirtileri arasında hastanın yemek yiyememesi idrarını kontrol edememesi hareket edememesi gibi sorunlar ortaya çıkar.

Parkinson Hastalığının Belirtileri nedir?

Yukarıda saydığımız evrelerde çeşitli belirtiler vardır. Bunlara ek olarak sinir hücrelerinin yavaş yavaş deforme olmasını önlemek için 0 veya 1. evredeki belirtiler görülür görülmez doktora gitmekte fayda vardır. Hastalığın Her yeni aşaması sinir sisteminde geri dönülemez hasarlara yol açar. Hastalığın her evresinde sinir sisteminin daha çok bozulduğunu gösteren yeni işaretler ortaya çıkar, en sık görülen belirtiler arasında hareketlerin yavaşlaması hastanın ellerini hissetmeyebileceği şekilde istemsiz olarak titretmesi, çeşitli mide sorunları, metabolizma sorunları uyku bozuklukları ve depresyon en belirgin işaretlerdir. Parkinson hastalığına kesin olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle beraber vücudun fizyolojik olarak yaşlanması ve buna bağlı olarak dopamin üretiminden sorumlu nöronların azalması bana neden olarak gösteriliyor. D vitamin eksikliği de yine Parkinson hastalığının nedenleri arasında gösteriliyor, beyin yaralanmaları ve tümörler Parkinson hastalığının sebepleri arasında gösterilmektedir.

Parkinson Hastalığı Nasıl Önlenebilir

Hastalığın önüne geçilebilmesi için enfeksiyonlara bağlı hasarlar ve kazalar sonucu ortaya çıkabilecek olan hasarların, beynin vasküler patolojilerinin zaman kaybetmeden tedavi ettirilmesi gerekiyor. Hastalık belirtilerinde erken dönemde doktora başvurmak gerekiyor. Stresli durumdan kaçınmak fiziksel egzersizleri yapabildiğimiz ölçüde yapmak sigara alkolü terk etmek, B vitamini ve lif yönünden zengin besinler tüketmek kahve içmeyi azaltmak, manganez ve karbonmonoksit gibi gazlarla temastan kaçınmak tavsiye edilen önlemlerdir.

Parkinson hastasıysanız ve doktorunuz ara ara kontrol muayenesi olacağınızı söylemişse ve bunun ne olduğunu merak ediyorsanız Kontrol Muayenesi Nedir ve Kimler Tabidir adlı makalemizi inceleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Farklı sorularınız içinse saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap