Pasif Gelir Nedir? 2020’nin Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

Pasif Gelir Nedir? 2020'nin Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

Pasif gelir kavramını günümüzde gelişen internet çağı ve iş hayatı ile beraber birçok yatırımcı ve girişimciden sıkça duymaktayız.

Günümüzde birçok insan gelirlerini farklı yol ve yöntemler aracılığıyla kazanmaya gayret ediyor. Kimileri eğitimlerini bitirdikten sonra lisans yaptıkları alanda işe başlayarak gelir yaratırken, kimileriyse lise eğitimlerini bitirdikten sonra direkt olarak kariyer basamaklarını tırmanmaya başlayarak para kazanmaya çalışıyor.

Aynı zamanda bütün bu emek verilen işlerin arasında da hisse takibi yapan, çeşitli yatırım imkânlarını değerlendiren, farklı farklı girişimlerle para kazanmak isteyen binlerce insan bulunmakta. Bütün bu gelir yöntemlerinin ortak noktasıysa ciddi manada emek istemesi şeklinde özetlenebilir.

Aktif gelir olarak adlandırılan bu para kazanma yöntemlerinde ya kas gücünüzü ya da beyin gücünüzü kullanarak nakit kazanmak zorundasınız. Bu yöntemlerle para kazanmak için ciddi bir emek sarf etmeniz gerekiyor.

Pasif Gelir Nedir ve Pasif Gelir Örnekleri Nelerdir?

Bahsettiğimiz kazanç kavramındaysa durum tamamen farklı, aktif gelir kazanan bir kişi para elde etmek için sürekli olarak emek vermeye çabalarken bahsedeceğimiz şekilde para elde eden kimselerin büyük çabalar sarf etmesine gerek yoktur. Bu gelir modeli kendi kendine cüzdanda toplanan, herhangi bir emek harcamadan kazanılan parayı temsil eder.

Örnek vermek gerekirse bir öğretmen para kazanmak için her sabah uyanmalı, giyinmeli, okuluna gitmeli, okuldaki öğrencilerine ders vermeli, öğrencilerin eğitimi için gerekli olan bütün şartları sağlamalı, sınavlar hazırlamalı, bu sınavları okumalı ve notlandırma yapmalı. Daha birçok görevi bulunan öğretmenimizin para kazanmak için iş hayatında aktif olarak çalıştığını ve hem kas hem de beyin gücünü kullandığını fark etmişsinizdir, işte buna aktif gelir denir.

Bir başka örneğimizde de herhangi bir yatırımcının A hissesinden yüklü miktarda lot alımı gerçekleştirdiğini farz edelim. Muhakkak ki bu yatırımcı ilgili hissenin ilerleyen süreçlerde daha da değerleneceğini düşünerek satın alım işlemini gerçekleştirmiş olmalı. Satın alımdan belirli bir süre geçtikten sonra A hissesinin gerçekten de ciddi bir değer kazandığını düşünürsek, bu durumda yatırımcımız sürekli olarak beyin ve kas gücünü kullanmadan para kazanmış olacak. İşte bu duruma pasif gelir denir.

Aktif Gelir ile Pasif Gelir Arasındaki Fark Nedir?

Pasif gelir ile aktif gelir arasındaki en önemli fark ortaya koyulan çabada gizlidir. Aktif gelir kazanabilmek için sürekli ve disiplinli bir emek harcamanız gerekirken, aksi durumdaysa sadece bir kere yapacağınız girişimle kısa ya da uzun vadede para kazanmaya başlayabilirsiniz. Sürekli olarak işe gidip gelinilen ya da online bir şekilde hazırlanan disiplin isteyen işler aktif gelir kısmını oluştururken aksi durumdaki para kazançlarıysa pasif geliri oluşturur.

Bu şekilde anlatıldığında böyle bir gelir modeli elde etmek kulağa çok kolay gelebilir, ancak elbette ki para kazanmak hiçbir zaman kolay gerçekleşen bir olgu olmamıştır. Özellikle az emek harcayarak para kazanmak ülkemiz şartlarında son derece zordur. Bu tarz paralar kazanan insanların genellikle çok büyük risklere girdiklerini ya da gelir kapılarını hazırlamak için hummalı bir çalışma yaptıklarını görüyoruz. Bu bağlamda herhangi bir emek vermeden para kazanmanız aslında imkânsızdır, ancak asıl kazancı sağlayan sadece bir kere verilen emeğin uzun vadede gelirler sağlamasıdır.

Pasif Gelir Elde Etmenin En Kolay 5 Yolu Nedir?

Bu tarz bir gelir sistemi oluşturmanın birçok yöntemi bulunuyor, girişimciler genellikle sektörde bulundukları konuma göre kendi pasif gelir yöntemlerini analiz ediyor ve uygulamaya geçiriyorlar. Birçok pasif gelir kazancı sağlayan yatırımcının da gelir yöntemlerini açıklamadığını biliyoruz, çünkü bir pasif gelir yöntemi eğer çok fazla kişi tarafından bilinirse uzun vadede iyi bir kâr getirisi sağlayamayacaktır.

Şimdi sizlere fazla efor harcamadan gelir elde etmenin en çok bilinen ve en başarılı olunan 5 yolunu anlatacağız. Siz de bu yollar aracılığıyla pasif gelir imkânları yaratabilirsiniz, ancak unutmayın ki gireceğiniz her işte hem yüksek hem de düşük risk değerleri bulunmaktadır. Eğer sağlam bir analiz, planlama ve yol haritası çizmezseniz büyük paralar kazanmak adına girişeceğiniz bu işlemler size ciddi zararlar verebilirler.

Her türlü girişiminizde ve yatırımınızda kendi analiz yöntemlerinizi geliştirmenizi tavsiye ediyor, söyleyeceğimiz iş modellerini sadece öneri olarak almanızı öneriyoruz. Sonuç olarak günün sonunda risk alarak pasif gelir modeli oluşturmaya çalışan ve para kazanacak olan kişiler sizler olacaksınız, o halde gelin bu tarz bir gelir modelini elde etmenin 5 kolay yoluna göz atalım.

  • Fotoğrafçılık
  • Reklam İzleme Siteleri
  • Çevrimiçi Pasif Gelir Yöntemleri
  • Para Birimleri ve Kripto Paralar
  • Borsa
Fotoğrafçılık
Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Shutterstock, Adobe Stock Photos, Freepik ve benzeri birçok platformun fotoğraf satışı gerçekleştirdiğini biliyoruz. Bu tip platformlardan kullanıcılar YouTube, Instagram, Twitter ve benzeri sosyal mecralarda paylaşım yapabilmek için görsel satın alımı gerçekleştiriyorlar.

Birçok kişi görsel satın alımına gerek olmadığını, basit bir Google aramasıyla binlerce görsel içerisinden istenilenin seçilebileceğini düşünür. Oysaki bu bakış açısı son derece yanlıştır, çünkü Google’dan izinsiz olarak aldığınız görseller size paylaştığınız sosyal medya platformlarının kurallarına göre ciddi telif hakkı sorunları çıkartabilirler. Birçok YouTube, Twitter ya da Instagram hesabının bu nedenden ötürü kapatıldığını ya da ciddi para cezalarına çarptırıldığını biliyoruz.

Dolayısıyla içerik üreticileri genellikle adını verdiğimiz stok görsel mağazalarından belirli bir meblağda ücret ödeyerek fotoğraf satın almayı tercih ediyorlar. Böylelikle satın aldıkları fotoğraflar sayesinde ilerleyen süreçlerde herhangi bir telif hakkı problemi ile karşılaşmıyorlar.

Siz de pasif gelir elde etmek istiyorsanız çektiğiniz kaliteli fotoğrafları bu tarz yerlere yükleyerek işe koyulabilirsiniz. Eğer gerçekten düzgün ve başarılı fotoğraflarınız varsa kullanıcılar tarafından görselleriniz satın alınabilir ve nakit olarak sizlere geri dönebilir. Bu yöntemle birlikte uzun vadede ciddi paralar kazanan insanlar olduğunu da hatırlatalım.

Reklam İzleme Siteleri

Reklam izleme siteleri aracılığıyla pasif gelir elde etmek de bir diğer para kazanma yöntemlerinden bir tanesi. Birçok reklam sitesinin sadece önünüze sunulan içerikleri izlemeniz ya da o içeriklere tıklamanız karşılığında ciddi miktarlarda ödeme yaptığını biliyoruz. Bu yöntem sayesinde hem reklam izlediğiniz siteye para kazandırmış oluyor hem de kendinize gelir yaratmış bulunuyorsunuz. Reklam izleme hizmetleri aracılığıyla kolaylıkla para kazançları elde edebilirsiniz.

Çevrimiçi Pasif Gelir Elde Etmenin En İyi Yolu Nedir?

Blog siteleri aracılığıyla da çevirmiçi olarak güzel kazançlar elde etmeniz mümkün. En sık tercih edilen pasif gelir yöntemlerinden çevrimiçi para kazanma taktiğiyle siz de gayet yeterli düzeylerde para kazanabilirsiniz. Üstelik bu işi başlatmanız için de izlemeniz gereken adımlar oldukça kolay.

Öncelikle bir web sitesi oluşturun, sonrasındaysa bu web sitelerini kendi yazacağınız ya da dışarıdan satın alacağınız içeriklerle zenginleştirin. Uzun süreli bir yatırım olan blog işlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli husus sabırlı olmaktır. Sitenizin kullanıcılara ulaşmasını ve yüksek miktarlarda hit almasını beklemeniz gerekmekte.

Belirli bir hit seviyesine ulaştıktan sonra da Google AdSense yardımıyla site içi reklamları aktifleştirebilirsiniz. Böylece sitenize giren kullanıcılara ve hitlerinize göre reklam ücreti almaya başlayacaksınız. Ayrıca sitenize sadece Google ile reklam almak zorunda da değilsiniz, birçok farklı markanın konseptini ve tıklanma oranlarını beğendikleri sitelere ücretli reklam verdiğini de biliyoruz. Bu imkânlardan da kolaylıkla yararlanarak kendinize blog siteniz aracılığıyla güzel bir kazanç oluşturabilirsiniz.

Pasif Gelir Nedir? 2020'nin Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?
Pasif Gelir Nedir? 2020’nin Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

Pasif Gelir Elde Etmek İçin En İyi Yatırımlar Nelerdir?

Para kazanmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de yatırım araçlarıdır. Değerleneceğine inanacağınız birimleri önceden satın alarak ve sonrasındaysa değerlenmelerini bekleyerek ciddi miktarda paralar kazanabilirsiniz. Birçok yatırımcının bu sayede büyük pasif gelir kaynakları elde ettiğini bilmekteyiz.

Para Birimleri ve Kripto Paralar

İlerleyen süreçlerde değerleneceğine inanacağınız dolar, euro, sterlin ve benzeri para birimleri aracılığıyla kendinize ciddi kazançlar oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde Bitcoin, XRP, Ethereum gibi kripto paralar aracılığıyla da ciddi oranda kazançlar elde etmeniz mümkün. Ancak bu alanlarda yatırım yapmadan önce piyasa analinizi iyi bir şekilde gerçekleştirmeniz ve yapacağınız analizlere göre yatırım yapmanız çok önemli. Bahsettiğimiz hiçbir para biriminin yatırım tavsiyesi olmadığını, kendi analizleriniz sonucunda yatırımlar gerçekleştirmeniz gerektiğini önemle vurgulamak isteriz.

Borsa

Bir diğer pasif gelir elde etme yöntemi de borsa olarak önce çıkıyor. Borsada değerleneceğine inandığınız hisseleri satın alarak siz de küçük ya da büyük meblağlardaki birikimlerinizi hızla katlayabilirsiniz. Birçok yatırımcı tamamen borsa analizleri ve al sat yöntemiyle aylık olarak oldukça yüksek gelirler elde etmekte. Tıpkı para birimleri ve kripto paralar maddesinde bahsettiğimiz gibi borsada da yatırım yaparken muhakkak hisse analizi ve hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirmeyi unutmayın.

Sonuç olarak yapacağınız bütün yatırımlarda her zaman tek başınıza olacaksınız, eğer farklı insanların tavsiyelerine ya da önerilerine göre hisse alım satışı yaparsanız uzun vadede ciddi zararlar elde edebilirsiniz. Analizlerinizi, tahminlerinizi ve öngörülerinizi dinleyerek sadece kendi hür iradenizle yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Pasif gelir elde etmeyle ilgili daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız Instagram’dan Para Kazanmak yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap