Pilavcı Nasıl Açılır? Pilavcı Açarken Bütün Bilinmesi Gerekenler

Pilavcı Nasıl Açılır? Pilavcı Açarken Bütün Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere pilavcı nasıl açılır sorusunu cevaplayacak ve konu hakkında bütün bilinmesi gereken detayları anlatacağız.

Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen yemek çeşidi pilav şeklinde öne çıkmakta. Pilavın hem ekonomik olarak her bütçeye uygun olması, hem lezzetli olması, hem de son derece besleyici olması bu durumun en büyük sebeplerinden bir tanesi.

Masa başı işlerde çalışan beyaz yakalılardan tutun işçilere, öğrencilerden tutun da öğretmenlere kadar hemen hemen her kesim dışarıdan pilav yemeyi çok seviyor. Özellikle tavuk ya da kavurma ile sunulan pilavların müşteriler tarafından daha çok tercih edildiği ve sıklıkla tüketildiği de bilinen bir gerçek.

Türkiye’de birçok yeni restoran açmak isteyen girişimci pilavcı konseptini sunmak niyetinde, çünkü toplum üzerinde alışılmış olan pilavcı dükkanı portresi genellikle mütevazi ve fazla lüks olmayan restoranlarla bilinir. Dolayısıyla işletmesine fazla masraf yapmadan restoran açmak isteyen kişiler pilavcı dükkanı konseptini son derece mantıklı buluyorlar.

Elbette ki pilavcı nasıl açılır sorusunun sıklıkla sorulmasına neden olan bir diğer cevaplardan birisiyse pilav yapımının son derece ekonomik olması. Hem tavuklu, hem etli, hem de sade pilavların son derece ekonomik koşullarla basit bir şekilde yapılması ve aynı zamanda da müşteriye ekonomik bir şekilde sunulması büyük avantaj. Bu avantaj sayesinde işletmeciler sürümden daha fazla para kazanabiliyor ve daha az emek harcayarak restoran işletmeciliği yapabiliyor.

Pilavcı Nasıl Açılır?

Türkiye’de genellikle en çok işletilen iki adet pilav dükkanı modeli bulunmaktadır. Pilav dükkanı açmak için öncelikle bu iki modelden hangisini seçeceğinize karar vermeli ya da daha yaratıcı konsept fikirleriniz varsa bu fikirlerin verimliliğini en ince ayrıntılarına kadar değerlendirmelisiniz. Çevremizde sıkça gördüğümüz iki adet pilavcı konsepti şu şekildedir;

Mini Pilavcı

Mini pilavcılar genellikle seyyar olarak ya da küçük bir dükkanda bulunarak hizmet verirler. Yaptıkları pilavları hızlı bir şekilde müşterilerine ileten mini pilavcılarda servis hizmeti bulunmaz. Bu tarz işletmeler genellikle plastik servis araçlarıyla birlikte yemeği müşteriye iletirler ve bu müşteriler de ayaküstü olarak yemeklerini istedikleri yerde yerler.

Hem servis ihtiyacının bulunmaması hem de mini olduğu için çalışan ihtiyacının az olması bu konseptteki pilavcı dükkanlarını son derece cazip kılmaktadır. Siz de küçük çaplı bir dükkan açmak istiyor, pilavcı nasıl açılır sorusunun cevabını arıyorsanız mini pilavcı konseptini tercih edebilirsiniz.

Servisli Pilav Dükkanı

Genellikle en sık karşılaşılan konsept olan servisli pilav dükkanları kurulum aşamasında mini pilavcıya göre çok daha masraflı olacaktır, ancak kaliteli hizmet verirseniz getirisi de bir o kadar iyi olur. Pilavcı dükkanı açmak için iyi bir pilav hizmeti vermenizin yanı sıra iyi bir servis hizmeti de sunmalısınız. Müşterilerinizin tabaklarını ve çatallarını temizlemeli, onların siparişlerini almalı, servis yapmalı ve masalarınızı sürekli olarak dezenfekte etmelisiniz.

Servis hizmeti haliyle daha çok çalışan almanız ve daha büyük bir alanda iş yapmanız gerektiği anlamına da gelmektedir, bu durum da masraflarınızı arttırır. En sık karşılaştığımız iş fikirleri arasında olan pilavcı dükkanı, her ne kadar maliyetleri yüksek olsa da, başarılı olunması takdirinde son derece kârlı bir işe dönüşür. Pilavcı nasıl açılır sorusunun cevabını arıyorsanız muhakkak bu iş fikrini de gözden geçirin.

Pilavcı Nasıl Açılır? Pilavcı Açarken Bütün Bilinmesi Gerekenler
Pilavcı Nasıl Açılır? Pilavcı Açarken Bütün Bilinmesi Gerekenler

Pilavcı Nasıl Açılır? Pilavcı Açmak İçin Gereken Konular Nelerdir?

Eğer pilavcı konseptinize karar verdiyseniz ilgilenmeniz gereken bir sonraki konu rakip analizi olacaktır. Unutmayın ki iş fikirleri başlangıçta gerçekten heyecan yaratabilir, ancak üzerine ciddi olarak düşünüldüğü zaman bulduğunuz fikrin pek de kâr getirmeyeceğini anlayabilirsiniz. İşinizi sağlama almak istiyorsanız ve girişiminizi doğru adımlarla yönlendirmek niyetindeyseniz rakip analizi muhakkak yapmalısınız. Rakip analizi yaparken şu konulara dikkat edin;

 • Bulunduğunuz konumda insanlar nereden hazır yemek yiyorlar?
 • İnsanların hazır yemek yediği yerler sizinle aynı ürün skalasına sahipler mi? Örnek vermek gerekirse ev yemekleri yapan bir yer de muhakkak pilav sunacaktır.
 • Varsa, bu rakiplerinizin ürün fiyatları neler?
 • Rakiplerinizin ürün fiyatlarından daha ucuza hizmet verebilecek misiniz?
 • Rakiplerinizden daha kaliteli hizmet verebilecek misiniz?
 • İnsanların alışkanlıklarını değiştirerek sizi tercih etmelerini sağlayabilecek misiniz?
 • Rakiplerinizden, üründen başka, farkınız ne olacak?

Bütün bu soruları analiz ettikten ve cevapladıktan sonra hâlâ yapacağınız işin kâr getireceğine inanıyorsanız o halde doğru yoldasınız demektir. Böylelikle pilavcı nasıl açılır sorusuna devlet tarafından istenen işletme belgeleriyle de noktayı koyabiliriz.

 • Belediyeden izin alınması gerekli.
 • Kira ya da sahiplik kontratı gerekli.
 • Vergi levhası gerekli.
 • İş yeri ruhsatı gerekli.
 • Ticari sicil kaydı gerekli.
 • İtfaiye uygunluk kontrolü gerekli.
 • Esnaf ya da ticaret odası kayıt belgesi gerekli.
 • Adli sicil kaydı gerekli.
 • SGK bildirimi gerekli.
 • Yangın tüpü faturası ve kullanılabilirlik formu gerekli.

Devlet tarafından istenen bütün bu belgeleri gerekli mecralara ilettikten sonra rahatlıkla pilavcı açabilirsiniz. Açacağınız pilavcıda alacağınız masa, sandalye, tezgah, dolap, kazan ve benzeri ekipmanları her zaman orta ya da birinci sınıf kalitede tercih etmenizi tavsiye ediyoruz, çünkü açacağınız işletme uzun süreli bir girişim olacağı için ilerleyen safhalarda maliyetlerden kısarak aldığınız kalitesiz malzemeler size ciddi problemler yaratabilir. Ayrıca alacağınız temel malzeme tedariki için de (meşrubat, tavuk, et, meze, ekmek, pilav ve benzeri) şehrinizin toptancılarında fiyat analizi yapmayı, en uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirmeyi unutmayın.

Daha fazla iş fikri için Market açmak kârlı mı? Maliyeti ve Kazancı Nedir? adlı içeriğimize de göz atın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap