Pilot Nasıl Olunur ve Olma Şartları Nelerdir? Pilot Eğitimi Nasıl Alınır?

Pilot Nasıl Olunur ve Olma Şartları Nelerdir? Pilot Eğitimi Nasıl Alınır?

Pilot nasıl olunur ve olma şartları nelerdir? Eğer siz de hayatınızın işini pilotluk olarak görüyorsanız bu mesleği sizlere anlatacağız.

Günümüzde ilgili mesleği icra etmek isteyen birçok insan bulunmakta. Gerek uçak sürmenin vermiş olduğu özgüven, gerekse iyi çalışma ve maaş şartlarından dolayı bu meslek sıkça tercih edilir oldu. Ülkemizde THY, Pegasus, Anadolu Jet, SunExpress ve benzeri birçok uçuş firması mevcut. Bu firmaların uçaklarını uçurmanız, onlarla çalışmanız da elbette ki mümkün.

İlgili görevi icra etmek için birçok koşul bulunuyor. Bu koşullar genellikle mesleğe adımınızı atarken şahsınızı test eden hocalar tarafından değerlendiriliyor. Eğer koşullara uyum sağlarsanız uçuş hayatınıza da başlayabiliyorsunuz. Ancak bu koşullara uyum sağlamanın son derece zor olduğunu belirtelim. Eğer kolay olsaydı da günümüzde binlerce pilot olduğunu görürdük. Öyle ki bu mesleğe eleman yetiştirmenin şartları firmalar tarafından da gün geçtikçe zorlaştırılmakta. Sonuç olarak bir uçağı taşıyan kişi yüzün üzerinden fazla hayatın da sorumlusudur. Dolayısıyla mesleğe alımdaki zorlukları anlayışla karşılamak gerekli.

Sayfa İçeriği

Pilot Nasıl Olunur

İlgili mesleğe başlamak için öncelikle bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekir. Bu eğitim sürecinin sonundaysa meslek belgenizi almış olursunuz. Ancak belgenin kolayca verilmediğini de belirtelim, bireysel olarak bir uçağın yöneticisi olabilmek için doldurmanız gereken bazı istatistiksel şartlar var. Yani sadece uçak uçurmayı bilmekle bu görevi icra edemezsiniz. Belirli bir saat aralığında uçmuş, birkaç defa uçuşlarda bulunmuş ve en önemlisiyse uçak uçurmak için yetkinlik sahibi olmanız gerekmekte.

Eğitim

Pilot olabilmek için eğitim almanızın şart olduğunu söylemiştik. Bu eğitimi alabilmenizin birkaç yönetimi bulunuyor. İlgili yöntemler sayesinde siz de bu süreci tamamlayarak uçak kullanmayı öğrenebilirsiniz. Uçak kullanmayı öğrendikten sonra da sıra iş bulmaya ve belgenizi alabilmek için gerekli istatistiksel şartları doldurmaya gelecek.

İlgili eğitimi almak için lise mezunu olmanız gerektiğini hatırlatalım. Ancak üniversite mezunu olan kimseler genellikle lise mezunlarına göre işe alımlarda çok daha fazla öne çıkmaktalar. Ayrıca dil bilgisi olarak da İngilizceye akıcı bir şekilde hakim olmanız şart. Eğitim alabileceğiniz kurumlar sırasıyla şu şekilde;

  • Askeriyeden eğitim alabilirsiniz. Bunun için lise bazında ya da Milli Savunma Üniversitesi aracılığıyla askeri eğitime başlamanız gerekiyor.
  • Sivil havacılık okullarından eğitim alabilirsiniz. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde bulunan bu yüksekokullar sizleri bu mesleğe hazırlayacaktır.
  • Ücretli pilotluk kurslarından faydalanabilirsiniz. Ancak ücretli kurslardan pilot alımının son derece zor olduğunu da en baştan belirtelim.

18 ile 24 ay arasında bir eğitim aldıktan sonra şahsi lisansınızı kazanmış olacaksınız. Ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafınca düzenlenen sınavlardan %75 başarı sağlarsanız ATPL Frozen sertifikası kazanmış olursunuz. Bu sertifika ile simülatör ve tip eğitimlerinizi tamamlarsınız. Sonrasındaysa üçüncü pilot olarak kabine girer, 1500 saat uçuştan sonra ikinci ve 5000 saat uçuştan sonra da as olarak görevinizi sürdürürsünüz.

Pilot Eğitimi
Pilot Eğitimi

Hususi Çalışan Olmak İçin

Hava nakliyelerinde çalışmak istiyorsanız eğitim lisansınızı aldıktan sonra bu alanda yapılan sınavlara girebilirsiniz. Bu sınavları başarıyla verirseniz 830 saatlik yer dersi almanız gerekmekte. Sonrasındaysa 160 saat uçuş gerçekleştirdikten sonra hava nakliye şirketlerinde çalışabilirsiniz.

Cessna tipi tek motorlu uçaklar için de durum benzer. Eğitim sertifikanızı aldıktan sonra 165 saat yer dersi almalı ve 40 saat uçuş gerçekleştirmelisiniz. Sonrasındaysa kontrol uçuşu sınavına girmeniz ve bu sınavı başarıyla vermeniz gerekiyor. Ardından bu tip uçaklara hususi görev yapmanız mümkün olacak.

Pilot Olma Şartları Nelerdir?

Eğitim ve İngilizcenin şart olduğunu belirtmiştik. Ancak bütün bu şartların yanı sıra farklı yetkinliklere de sahip olmalısınız. Eğer bu yetkinlikleri eksiksiz bir şekilde yerine getirebilirseniz ilgili mesleği icra etmeniz adına önünüzde hiçbir engel kalmayacak.

  • En az 165 (kadınlarda 160) ve en çok 190 boyunuzun olması gerekmekte. Kilonuz ise boyunuzun son iki rakamından en çok 7 ve en fazla 15 eksik olmalıdır. Ayrıca bu şartların şirketlere ve okullara göre değişiklik gösterdiğini belirtelim, fakat genel geçer kabul bu şekildedir.
  • Uçuşu engelleyecek herhangi bir sağlık probleminiz olmamalı. Göz problemi, panik atak problemleri, astım problemleri ve benzeri sorunlar bu tip durumlara örnektirler.
  • Eğitim ve lisans süreçlerini tamamlamak için ciddi meblağlarda paraya ihtiyacınız olabilir. Günümüz şartlarıyla bunların toplamda 90.000 – 100.000 Euro’ya kadar çıkabildiğini belirtelim. Birçok aday bu ücretleri karşılayabilmek için kredi benzeri borçlanmalara girmekte. Fakat biz süreci iyi analiz etmeden bu tip borçlara girmemenizi öneriyoruz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap