Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Plakadan araç sahibi sorgulama

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama yapılır mı? Kimler nasıl yapabilir? Plakadan araç sahibi sorgulama, plakadan araç sorgulama internetten, plakadan araç sahibi öğrenme, araç sahibi sorgulama gibi işlemler özellikle araba alınırken sık olarak merak edilir. Peki bu işlemleri yapmak mümkün müdür? Nasıl yapılır? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Araç Sahibi Sorgulama

Ülkemizde çoğu insanın özel arabası vardır. Bu arabalar bazen sıfır, bazense ikinci el olarak alınmaktadır. Sıfır arabaların fiyatları ülkemiz insanlarının ortalama gelirini aştığından dolayı herkes sıfır araba alamaz. Doğal olarak kısıtlı ekonomi ile araba sahibi olmak isteyenler ya da arabalarını değiştirmek isteyenler ikinci el arabalara yönelmektedir.

İkinci el arabaları alırken birçok sorunla karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır. Çünkü genelde araçlar kurumsal firmalar tarafından satılmazlar. Ya bireyler kendi arabalarını kendileri satar, ya da pekte güven vermeyen ufak galericiler tarafından satışlar yapılır.

Alınan ikinci el arabada daha önce bir kaza oluşma ihtimali yüksektir. Bir kaza oluşmasa bile büyük bir arıza meydana gelmiştir. Araç belki de çalıntı bir araçtır. Bu tarz konular filmlerde bile işlenmiştir. O yüzden kişiler araca ait bilgileri netleştirmek isterler ve plakadan araç sahibi sorgulama işlemi için arayışa girerler.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğim sebeplerden kaynaklı kişilerin böyle bir arayışı vardır. Fakat bu mümkün değildir. Böyle bir şey mümkün olduğu zaman araç alıcıları için kolaylık olacağı aşikârdır. Karşısındaki kişinin aracın gerçek sahibimi, ruhsat sahte mi gibi konuları düşünmezler. Fakat başkaca insanlarda istedikleri zaman araçların sahibini öğrenme hakkına sahip olurlar.

Trafikte birçok kişi sinirlerine hakim olmakta zorlanır. Bazıları ise saldırgan ya da takıntılı olabilmektedir. Haliyle böyle bir durumda karşılarındaki araç sahibinin tüm bilgilerini elde edebileceklerdir.

Çevrede art niyetli insanlar henüz yok olmuş değiller. Yolda yürüyen, dolmuşta evine giden, okulda ders dinleyen, ya da bebeğini aşıya götüren kadınlara sürekli taciz edilmektedir. Hatta tecavüz ve öldürme haberleri de sürekli gündemde yer bulmaktadır. Plakadan araç sahibi sorgulama hakkı tanındığında bu olaylar daha da çoğalacaktır.

Eğer ki araç sahibinden ya da araçtan yana şüpheniz varsa, böyle bir işlem için trafik şube müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

Plakadan Araç Sorgulama

Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan kaynaklı plakadan araç sahibi sorgulama işlemi yapılmamaktadır. Fakat0 satın alınmayı planladığınız araçların herhangi bir kazaya ya da diğer ayrıntılı bilgilerine ulaşma şansınız vardır.

Tabi ki bu sorgulama işlemini de alelade bir yerden yapamazsınız. Plakadan araç sorgulama internet üzerinden e devlet kapısının web sitesine girerek yapılır.

E Devlet Üzerinden Araç Bilgileri Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç satın almayı düşünen kişi, alacağı aracın geçmişini bilmek ister. Bu çok doğal bir durumdur. Birçok kazalı ya da muayenesiz araç satışa sunulmaktadır. Araç almak ise kolay bir durum değildir.

Asgari ücret ile çalışan bir işçi aldığı maaşı 10 ay boyunca harcamaz ise ortalama bir araç sahibi olabilmektedir. Takdir edersiniz ki her insanın belli bir giderleri vardır. Yani aldığı maaşı hiç harcamadan biriktirmesi imkânsızdır.

Araç almak isteyen bir kişi ortalama olarak birkaç yıl para biriktirmektedir. Bir birikim yapmasa bile bankalar aracılığı ile kredi alıp yıllarca bu krediyi ödemektedir. Bu kadar emeği ve emek karşısında birçok şeyden kısarak biriktirdiği parasını bilinmez bir araca bağlamak istemez.

Bu sebeplerin haklılığından kaynaklı araç almak isteyen kullanıcılılara, alacakları araçların hasar kaydı ve gerekli diğer bilgilerini sorgulamaları için hak tanınmıştır. Fakat bu hak araç sahibi sorgulamalarını kapsamaz. Sadece araç ile ilgili gerekli teknik bilgiler mevcuttur.

Hasar kaydı sorgulama işlemi için tablet, telefon, laptop ya da masaüstü bilgisayarlarınızdan e devlet sitesine giriş yapmanız gerekir. Eğer e devlet kapısı uygulamasına sahipseniz buradan da kolaylıkla yapabilirsiniz.

Uygulamaya sahip olmadığınız varsayarak yapacağınız işlemleri anlatacağım. Tablet, telefon ya da bilgisayarınızın tarayıcısına e devlet kapısı yazmalısınız. Karşınıza çıkan gov(.)tr uzantılı e-devlet sitesine tıklayıp şifrenizle giriş yapmanız gerekir. Ardından sitenin arama ekranına hasar kaydı sorgulama yazdığınızda gerekli ekrana ulaşacaksınız. Eğer e devlet şifreniz yok ise en yakın PTT’den temin edebilirsiniz. Bu ve buna benzer birçok işlemi yapmanızda kolaylık sağlayacaktır.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap