Protez Diş Nedir? Protez Diş Türleri Nelerdir?

Protez Diş Nedir?

Protez diş yaptıracaksanız bu yazımızı dikkatle okumalısınız. Bu yazımızda diş kaybı yaşayan kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemi olan protez dişi anlatacağız. Eğer size de doktorunuz tarafından protez diş önerildiyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

PROTEZ DİŞ NEDİR?

Bir veya birden fazla diş kaybı yaşandığında yerine protez dişler gelerek diş bakımı tamamlanır. Protez dişler kişiye özel olarak yapılır. Kişiye özel olarak yapılan diş protezinin; ağza tam olarak uygun, doğal görünümlü ve kolay kullanım özelliklerine sahip olması gerekir. Diş protezi 1 veya daha fazla dişin yerine kullanıldığı gibi tüm ağız için de uygulanabilir bir yöntemdir. Ancak mümkün olduğu kadar kişinin ağzında olan mevcut dişlerin korunması esas alınır. Konulan yeni protez dişler kişinin kemik rengine uygun seçilir, böylelikle doğal bir görünüm elde edilir. Amaç; kişinin kaybettiği çiğneme yetisini tekrar kazanmasıdır. Bunların yanı sıra; kırık, rengi değişmiş, şekil bozukluğu olan dişler de protez ile tedavi edilerek kişide meydana getirdiği psikolojik olumsuz duygular da ortadan kaldırılır.

Protez Diş Türleri Nelerdir?

Protez diş genel itibariyle hareketli diş protezi ve sabit diş protezi olmak üzere ikiye ayrılır:

Sabit Protez Diş Nedir?

Sabit diş protezi ağız içerisine yapıştırılarak uygulanır. Kişi kendi isteğiyle sabit diş protezini çıkaramaz. Kişinin mevcut dişleri üzerine yapılır. Mevcut diş ölçüsü hassas ölçü ile alınır ve ona uygun bir protez diş oluşturulur. Bu süreçte kişi 4 veya 5 kez diş hekimiyle görüşür, kontrollerini yaptırır. Hasta ile, uygulanılan diş protezinin rengine karar verilir. Bir sonraki seansta protez dişin denemesi yapılır: diğer dişlerle olan teması incelenir, rahatsızlık veren bir durumun olup olmadığı kontrol edilir. Protez dişte herhangi bir sıkıntı görülmez ise protez, diş üzerine sabitlenir. Yapıştırıcının artıkları temizlenir. Hekim tarafından dişin kulanım süresi ve bakımı ile ilgili detaylı bilgi verilir. Sabit diş protezinde 2 tip restorasyon uygulanır:

Zirkonyum restorasyonlar: günümüzde en çok tercih edilen sabit diş protez materyalidir. İstenilen renk tonunda ve ışık geçirgenliğinde uygulanabilir, sağlamlığı ile ön plandadır.
Laminate restorasyonlar: dişlere asıl müdahalesi son derece azdır. Dişin ön yüzüne ince bir tabaka şeklinde porselen yapıştırılarak uygulanır. Dişlerde oluşan renk değişimlerini, mevcut diş arası boşlukları ve diş kırıkları tedavisinde uygulanır.

Haraketli Protez Diş Nedir?

Aparey olarak da isimlendirilen hareketli diş protezleri kişinin kendisi tarafından çıkartılabilir. Mevcut dişlerin olduğu ancak sabit protez için yetersiz kalındığı durumlarda uygulanır. Hareketli protezlerin 4 tipi vardır:

Total protezler: kişinin ağzında hiç diş bulunmadığında tercih edilen protezlerdir. Halk arasında takma diş olarak da bilinir. Kişinin ağız ölçülerine uygun olarak özel yapılır. Total protezlerin ağız yapısına uygunluğu ve dudak ve yanaklardaki doluluk hissi en önemli ölçütlerdendir. Genelde alt protez, üst proteze göre hareket eder. Total protez dişlere alışma süresi 4-6 haftadır.
Parsiyel protezler: halk arasında kancalı diş protezi olarak bilinir. Kişinin kendisi tarafından çıkartılabilir. Bölümlü protez olarak da tanımlanan bu protezler dişlerin bir kısmının olmadığı durumlarda uygulanır. Mevcut dişlere kroşe teller ile tutturulur. Bu tel görünümünün gizlenmesi için hassas bağlantılı estetik parsiyel protezler kullanılır.
İmmediat protezler: geçici protez olarak da bilinir. Dişlerin çekilmesiyle oluşan estetik kaygının giderilmesi gereken durumlarda uygulanır. Dişler ilk olarak çekildikten sonra şişlik meydana gelir. Kalıcı protezler yapılmadan önce bu şişliğin normale dönmesi beklenir. Dokulardaki rahatsızlıkların tamamlanması ile birlikte immediat protezler kişinin ağız yapısına uygun bir şekilde uygulanır.
İmplant üstü protezler: diş kaybının olduğu durumlarda çene kemiğine özel bir alaşımdan üretilen vida benzeri metal bir yapı ile uygulanan protezlerdir. İmplant bu uygulamada diş kökü görevi görür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap