Ptt İş Başvurusu

Ptt iş başvurusu

Ptt İş Başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Ptt iş başvurusu nasıl yapılır, Ptt iş başvurusu formu, Ptt iş başvurusu soruları ülkenin en büyük posta ağına işe girmek isteyenlerin kafasında dolaşmaktadır. Peki, nasıl Ptt iş başvurusu yapılır?

Ptt İş Başvurusu Hakkında

Ülkemizde işsizlik olduğu bilinmektedir. Bu işsizliğin sebepleri ile ilgili herkes farklı yorumlar yapmaktadır. Bu yorumlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Bu yorumun sahipleri yeteri kadar istihdam yaratılmadığından dem vurur. Çalışacak niteliklerde nüfus vardır. Fakat çalışacak iş yoktur. Bu işsizliğin sebebi ya yerli sermaye ya da yabancı sermayedir. Yerli sermayenin iş gücünün daha ucuz olduğu yerlerde üretim yapması, yabancı sermayenin ise ülkeye yatırım yapmamasından kaynaklandığı savunulur.
  • Ülkede oluşması gereken istihdamın bir kişi, kurum ya da ülke tarafından bilinçli olarak oluşmasına engel olunduğunu iddia edenler de vardır. Bu fikirde olanlar da kendi içlerinde ayrışırlar. Bazılarına göre ülkede var olan yerli ya da yabancı sermaye başka bir sermayeyi ülkeye sokmak istemez. Çünkü başka sermaye ülkeye yatırım yaptığında, ülkede çalışan işçiler için tercih edilecek yeni bir iş olanağı çıkacaktır. Bu kısaca şu anlama gelir. Eğer ki işçiler çalışma ortamlarından ya da koşullarından rahatsız olurlarsa, dışarıda onların yerini dolduracak bir sürü insan var olacaktır. Bu durumda patronların işçilere istediği ölçüde üretim yaptırarak, bu üretim karşısında düşük ücret ödeyebileceği anlamına gelir. Eğer farklı bir iş olanağı olursa bu şekilde davranamayacaktır.
  • Bir kısım insanlar ise ülke vatandaşlar ile alıp veremediği olan ve ülkenin gelişmesini istemeyen kişi, kurum veya ülkelerin engellemesi olduğunu savunur. Bu düşünce doğrultusunda ülkenin gelişmesi kendi ülkeleri için tehlike arz edeceğini düşünen dış güçler, bilinçli olarak ülkeyi kalkındırmaz.
  • Farklı bir düşünceye göre de iş vardır. Fakat insanlar iş beğenmemektedir. Daha rahat ve daha fazla maaş olanakları olan iş aradıkları için işsizlik vardır. Yani mecburiyetten değil, tercih edildiği için işsizlik oluşur. Bu düşünceye ek olarak vasıflı işçinin yoğunluğundan kaynaklı vasıfsız işlerde çalışacak işçi bulunmamaktadır.

Bu sebeplerden hangisinin işsizliği oluşturduğunun bir netliği yoktur. Fakat işsiz olan kişiler Ptt’de çalışmak için sabırsızlanmaktadır.

Ptt Neden Bu Kadar Tercih Edilir?

Ptt ülkenin en büyük posta, kargo ve telgraf dağıtım ağıdır. Her il ve ilçe merkezlerinde en az bir adet bürosu bulunmaktadır. Aynı zamanda Ptt Türkiye’deki en eski dağıtım firması olduğundan, yaptığı işte de oldukça deneyimlidir. Bu deneyimden kaynaklı birçok işyeri ve birey tarafından tercih edilmektedir.

Ptt para transferi için de oldukça fazla tercih edilir. Katılım bankaları haricindeki bankalar faiz odaklı çalışmaktadır. Dinimizde ise faiz kesinlikle haram kılınmıştır. Faiz usulü ile para gönderilmese bile faizcilere para kazandırmak dolaylı yoldan yine günah işlemek olarak yorumlanır. Ptt ise bir dağıtım ağıdır. Yani bir yerden verilen şeyi başka yere taşır. Bu taşımaya para da dâhildir. Eskiden katılım bankalarının çok bilinmemesinden kaynaklı bu işlemler için Ptt tercih edilirdi. Hem eski alışkanlıktan hem de köklü bir firma olduğundan hala tercih sebebidir.

Ptt’nin Cumhuriyet Tarihindeki Rolü ve Önemi

Ptt’nin ilk çalışanları eski Osmanlı telgrafçılarıdır. Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra Ptt çalışanı olmuşlardır. Fakat ülkemiz için bu kadar yüzeysel bir tarihe sahip değildir.

Osmanlı Devleti, Almanların birinci dünya savaşındaki mağlubiyetinden pay alarak mağlup sayılmıştır. Bu durum ülkeye birçok düşman birliğini girişine vesile olmuştur.

Türk halkı ise Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Kuvâ-yi Milliye cephesinde toplanarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır.

Dönemin teknolojisinde en hızlı haberleşme telgraf üzerinden sağlanmaktadır. Savaş zamanı da telgraf ile haberleşme büyük avantaj olmuştur. Fakat bu haberleşmeleri savaşan bütün taraflar dinleyebilmektedir. Bu yüzden şifreli olarak haberleşme sağlanmıştır.

Ptt’nin ilk kadroları Türk ordusu arasındaki haberleşmeyi oldukça iyi şifrelemişlerdir. Bunun yanında düşman ordusunun haberleşme şifrelerini de kırarak, Türk ordusunun başarıya ulaşmasında büyük rol oynamışlardır.

Ptt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ptt alım yapmadan önce internet sitesinde ilgili haberleri yayınlamaktadır. Sonrasında adaylardan kendi bünyesinde yapacağı sınav için bir başvuru oluşturmasını ister. Başvuru için gerekli detayları da aynı yerde paylaşmaktadır.

Sınavda başarılı olan adaylar KPSS puanlarına göre tekrar gözden geçirilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap