Puva Tedavisi nedir? Nasıl yapılır 2020

puva tedavisi nedir

Sayfa İçeriği

Deri Hastalıklarına Karşı Puva Tedavisi

Puva tedavisi, ilk kez 1948 yılında uygulanan, sedef hastalığı başta olmak üzere, egzama, kaşıntı ve bazı deri kanseri türlerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Puva tedavisinde, güneş ışığını tam olarak alamayan yarı ölü derinin üzerine ultraviyole ışınları verilerek, hastalıklı derinin içerisine ışığın daha kolay girmesi sağlanır.

Semptoma Yönelik Tedavi

Her hastalık türünde, bütün rahatsızlıkları 0 giderme garantisi yoktur, ancak söz konusu hastalığın semptomlarını ortadan kaldırır ve yeni bulgular ortaya çıkmasına engel olarak, hastalığı kontrol altına almayı hedefler. Hedefe ulaşıldığında genelde tedavi bitirilir. Eğer sürekli nükseden bir hastalık söz konusu ise, tedaviye başka seanslar da eklenebilir. Tedavi ortalama olarak 3 ay sürer, seanslar belli aralıklarla yapılır.

puva tedavisi nasıl yapılır
puva tedavisi nasıl yapılır

  Ultraviyole Işınları ile Puva Tedavisinin Uygulanışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi zamanlarında, seansa başlanmadan birkaç saat önce, doktorun önceden vermiş olduğu ilaçlar içilir. Kapalı bir kabine girilir. Burada kişiye verilen ultraviyole ışınları, kademe kademe ilerleyecek şekilde yavaşça arttırılır. Seans sonralarında, adet yoğunlaştırılmış güneş ışığı alan cilt kuruyabileceğinden, kremler ile nemlendirilmesi gerekir. Ancak bu nemlendiriciler aromalı ya da kokulu olmamalı, hatta sadece doktorun önerdiği kremler kullanılmalıdır. Ayrıca seans aralarında, nemlendirici krem ve bölgeyi fazladan güneş ışığı almaktan korumak amacıyla sürülen 50 faktörlü güneş kremi haricinde, tedavi gören bölgeye kozmetik ürünler dahil hiçbir şey sürülmemelidir. Ultraviyole ışınlarının göze zarar vererek katarakt riskini yükseltmesine önlem olarak, tedavi gören kişi mutlaka korumalı güneş gözlüğü kullanmalıdır.

  Puva Tedavisinin Olası Yan Etkileri

Puva tedavisi ten rengini bir miktar koyulaştırabilir, ancak bu durum, tedavi bittikten sonra zamanla düzelir. Tedavi sırasında ciltte kaşıntı ve kızarıklıklar meydana gelirse, mutlaka doktora bildirilmelidir. Bu etkilerin şiddetine göre tedaviye ara verilebilir. Bu gibi bazı yan etki olasılıkları olmasına rağmen, Puva tedavisi, özellikle sedef hastaları için en ideal tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap