Resepsiyonist Nedir ve Ne İş Yapar? Resepsiyonist Maaşları Ne Kadar?

Resepsiyonist Nedir ve Ne İş Yapar? Resepsiyonist Maaşları Ne Kadar?

Resepsiyonist nedir ve tam olarak ne iş yapar? Resepsiyonist maaşları ne kadardır? Bütün bu soruları ayrıntılarıyla cevaplıyoruz.

Günümüzün en popüler mesleklerinden bir tanesi de resepsiyon görevliliği diyebiliriz. Devlet dairelerinde, otellerde, özel kurumlarda, avukatlık bürolarında ya da mali bürolarında resepsiyon görevlisi olarak çalışmanız mümkün. Üstelik bu iş için gereken çalışma şartları da son derece basit. Aynı zamanda işin gereklilikleri de alternatif mesleklere göre kolay diyebiliriz.

Siz de part time olarak ya da tam zamanlı çalışabilecek bir iş arıyorsanız resepsiyon görevlisi olmayı düşünebilirsiniz. Hastanelerden tutun gazete bürolarına, okullardan tutun da restoranlara kadar hemen hemen her yerde resepsiyon görevlisi ihtiyacı bulunuyor. Bu mesleğin Türkiye genelinde en çok aranan ve yaygın çalışma dallarından bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz.

Resepsiyonist Nedir?

Resepsiyon görevlileri genel olarak marketlerin, iş yerlerinin, büroların, otellerin ve benzeri kurumların girişlerinde görev alan insanlardır. Bu insanların amacı ilgili kuruma gelen kişilere neden geldiklerini sormak, onların sorularını yanıtlamak ve kendilerini doğru bir şekilde yönlendirmektir.

Resepsiyon görevlilerinin çalışacakları kuruma göre farklı görevleri de bulunabilir. Örnek vermek gerekirse restoranda çalışan bir görevli ücret almakla, otelde çalışan bir görevli rezervasyon yapmakla, devlet dairesinde çalışan bir görevli de randevu vermekle yükümlü olabilir. Resepsiyonist kişinin çalışacağı kurum ve kuruluşa göre bütün bu görevler çeşitlilik gösterebilir.

Resepsiyonist Ne İş Yapar?

Resepsiyon görevlisi kişilerin çalıştıkları kuruma gelen insanları karşılamakla yükümlü olduklarını söylemiştik. Aynı şekilde ücret almak, yönlendirme yapmak ya da rezervasyon sunmak gibi farklı görevleri de bulunuyor. Bu mesleği icra eden kişiler ne iş yapar sorusunu etkili bir şekilde cevaplayabilmek için herhangi bir mesleği örnek alabiliriz.

Mesela otel resepsiyonistliğini ele alalım. Otellerin resepsiyon bölümlerinde çalışan bu insanların birçok görevi bulunmakta. Bu görevlerin neredeyse tamamı insan ilişkilerine dayanmaktadır, bu anlamda insan ilişkileri gelişmiş olan insanların resepsiyonist olması gerektiği bilinen bir gerçek. Bir otel görevlisinin ise yerine getirmesi gereken görevleri sırasıyla şu şekilde verilebilir;

  • Gelen müşterilerle ilgilenmek, onlara tanıtım yapmak.
  • Gelen müşterilerden rezervasyon almak.
  • Müşterilere yönlendirme yapmak. Kendilerinin sorularına cevap vermek.
  • Rezervasyon yapan müşterilerden ücret tahsis etmek.
  • Resepsiyon aramalarına cevap vermek. Hem otelden hem de otel dışından aramalar gelebilir.
  • Otel dışından gelen aramalar için otel hakkında bilgi sunmak, rezervasyon almak, ücret almak.
  • Otelden gelen aramlar içinse müşterilerin problemlerini çözmek, sorularını yanıtlamak. Genellikle oda servisi kullanımı amacıyla bu aramalar gerçekleştirilir.

Bir otelde resepsiyonist olarak çalışan kişinin görevleri az çok bu şekildedir. Otelden otele ya da kurumdan kuruma bu görevlerin farklılık gösterebileceğini de hatırlatalım. Part time olarak herhangi bir markette çalışan resepsiyon görevlisi ile otel resepsiyon görevlisinin yerine getirmesi gereken görevler elbette ki aynı olmayacaktır.

Resepsiyon Görevlisi
Resepsiyon Görevlisi

Nasıl Resepsiyon Görevlisi Olunur?

Resepsiyon görevlisi olmak için sabit bir şart bulunmuyor. Kimi kuruluşlar üniversitelerin kendileri ile alakalı olan bölümlerinden mezun olan kişileri resepsiyon görevlisi olarak alırken, kimileri ise herhangi bir diploma arayışına girmiyor. Bu noktada başvuracağınız çalışma yerinin koşullarını ve isteklerini dikkate almanız gerekmekte.

Resepsiyon görevlisi kişilerin sosyal yetenekleri iyi olması gerekir. Bütün işiniz gelen müşterileri karşılamak ve onların sorunlarına çözüm bulmak olacağından, bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz. Aynı zamanda hızlı çözüm üretme ve kavrama kabiliyetlerine de sahip olmanız gerekli. Çünkü çalışacağınız kurumun şartlarını hızla öğrenmeli ve müşterilerin sorunlarına bu doğrultuda hızla çözüm bulmalısınız.

Bütün bunların yanı sıra resepsiyonist olarak çalışan kimselerden ufak temizlik işleri, eşya getir götürü, bilgisayar kullanımı ve benzeri gereklilikler de istenebilmektedir. Bu bağlamda bilgisayar kullanımını iyi derecede bilecek ve en azından basit getir götür işlerini kaldıracak kapasiteye sahip olmalısınız. Bu özellikler görev süreniz boyunca sizlere ciddi oranda yardımcı olacaktır.

Resepsiyonist Maaşları Ne Kadar?

Resepsiyon görevlisi maaşları ilgili kurumun tercihlerine göre değişebilmekte. Kimi kurumlar çalışanları için asgari ücret uygulamasına giderken kimileriyse asgari ücretten daha fazla ödeme yapabiliyor. Dolayısıyla çalışacağınız iş şartlarına ve süresine göre alacağınız maaş da değişiklik gösterecektir.

Pazar günleri hariç olarak haftalık 7.5 saatlik çalışma için belirlenen asgari ücret 2850 liradır. Bu miktar saatlik olarak da 15 liraya tekabül etmektedir. Yani ek mesai yapıyorsanız ya da part time çalışma gerçekleştiriyorsanız alacağınız saatlik ücret 15 lira olmalıdır.

Ayrıca günlük ödemeli işler hakkında bilgi almak istiyorsanız da bu yazımıza göz atın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap