Saç dökülmesi nedenleri? Saç Dökülmesi Nasıl Olur?

saç dökülmesi nedenleri

Erkeklerin ve Kadınların en büyük kozmetik sorunlarından biridir Saç dökülmesi nedenleri ile sizlere anlatmaya çalıştık. Neden saç dökülür? Saç dökülmesi için şampuan var mı? Saç dökülmesini önlemek gibi bir çok konudan bahsettiğimiz bu yazımızı sizler için yayınlıyoruz. Buyurun başlayalım.

 

 

 

Saç Dökülmesi nasıl olur ?

Sağlıklı bir insanda yaklaşık olarak 100, 000 adet saç bulunduğu söylenir. Bu saçlar her gün belli oranda dökülür. Bu oran yaklaşık olarak 100-150 saç kılı civarındadır. Bu koşullarda dökülen saç normal bir dökülme olarak kabul edilir. Ancak saç dökülmesinin bundan daha fazla olması durumunda kişinin ciddi anlamda saç dökülmesi vardır denilebilir. Normal koşullarda 150-200 tane saç dökülmesi belli bir süre sonra kendiliğinden durur. Belli aralıklarla tekrar başlar bu durum bilinen normal bir süreçtir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Bunların başında beslenme, ilaç kullanımı, aşırı derecede stres, üzüntü, dermatolojik hastalıklar gibi birçok sebep saç dökülmesi nedeni sayılabilir. Ancak saç dökülmesi belli aralıklarla değil de sürekli yaşanması durumunda burada patolojik bir durum olduğu söylenebilir ve bunun için en kısa sürede doktora gitmek ve bir tedavi başlanması gerekir.

Saç dökülmesi nedenleri?

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Mevsim geçişleri, demir eksikliği, hormon bozuklukları, dermatolojik hastalıklar, annemi gibi sebepleri olabilir. Bunun en doğru yöntemi saç dökülmesinin kaynağını bulmaktır.

Saç Dökülmesinin Çeşitleri

Saç dökülmesinin nedeni olduğu gibi birçok da çeşidi vardır. Bunlar erkek tipi saç dökülmesi, saçkıran hastalığına bağlı gelişen bölgesel dökülmeler, tiroit hormonunun yetersiz çalışması, demir eksikliği, D vitamini eksikliği, stres, ağız ve diş hastalıkları gibi birçok sebebe bağlı olarak saç dökülmesi gerçekleşir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi oranı normal ölçülerin üzerinde ise burada bir sorun olduğu ve bu sorunun en kısa sürede ortadan kaldırılması için bir tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Bu tedavi yöntemleri;

  • Saç mezoterapisi
  • PRP saç tedavisi
  • Saç ekimi

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi saç dökülmesi konusunda oldukça etkili yöntemlerden biridir. Saç köküne mikroenjeksiyon yapılarak saç köklerini vitamin-mineral içeren ilaçlarla besleyerek sağlıklı hale getirilmesidir. Saç mezoterapisi tedavisi sonucunda saç dökülmesi geçer ve sağlıklı saçların uzaması sağlanır.

PRP Saç Tedavisi

PRP saç tedavisi sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. PRP tedavisi diğer tedaviler de olduğu gibi kişinin kendi kanından alınarak zengin trombosit elde edilir ve bu elde edilen zengin trombositler hastanın tekrar vücuduna verilmesi ile gerçekleştirilir. PRP tedavisi yalnızca saç dökülmesi için değil birçok hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır.

Saç Ekimi

Saç ekimi saç dökülmelerinde bugüne kadar geliştirilen tedavilerin içinde en somut ve kesin olan tedavi uygulamasıdır. Gerek erkek tipi saç dökülmelerinde gerekse diğer sebeplere bağlı olarak oluşan dökülmelerde saç transplantasyonu yapılarak saç dökülmesi ciddi anlamda önlenir. Ayrıca yeni saçların çıkması, çoğalması ve gürleşmesi sağlanır. Bu yöntem özellikle son yıllarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak ciddi anlamda aşama kaydetmiştir. Kısa sürede saçlı ve dökülmeyen bölgeden alınan saç greftleri seyrek olan veya tamamen dökülen bölgeye transfer edilerek saç dökülme tedavisi gerçekleştirilir.

Bir başka başlığımız olan Tırnak düşmesi neden olur? Tırnak neden düşer? Tedavisi nasıl yapılır? makalemizi de inceleyebilirsiniz. Sağlığınıza dair farklı sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap