Sağlık Raporu Nerelerde Kullanılır?

Sağlık Raporu nerelerde kullanılır? Sağlık ocaklarından veya hastanelerden aldığımız sağlık raporlarını nerelerde kullanabiliriz? Ehliyet yenileme sağlık raporu nereden alınır? Üniversite için sağlık raporu nereden alınır? Askerlik için sağlık raporu nasıl alınır? Bu ve buna benzer bir çok sorunuzun cevabı yazımızda.

 

 

 

Sağlık Raporu Nerelerde Kullanılır?

Sağlık Raporu Nerelerde Kullanılır? Sorusu özellikle işe girişlerde veya üniversite kayıtları yapıldığında kişilerin en çok cevabını aradığı sorudur. Bizde sizler için detaylı araştırma ve çalışmalar yaparak en doğru şekilde bu konuyu sizlere aktarmak istedik. Bu yüzden bu yazı içerisinde 3 doktorlu heyet raporu, Özel hastane heyet raporu, 3 aylık heyet raporu nasıl alınır, Sağlık kurulu raporu ile heyet raporu arasındaki fark, Üniversite için sağlık raporu, Randevusuz heyet raporu veren hastaneler, Engelli heyet raporu, Tam teşekküllü sağlık raporu örneği gibi konuları detaylıca inceleyeceğiz.

Sağlık Raporunu Nerede Kullanabilirim?

Sağlık raporu birçok yerde kullanılmaktadır. Ancak genel olarak özellikle istenen birkaç yer bulunmaktadır. Sizlerden sağlık raporu isteyen kişi veya kurumların tek amacı vardır. O da yapacağınız iş veya başvurduğunuz pozisyon ne ise bu işleri yapabilmenize engel olacak herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığının belgelendirilmesi durumudur.

Sağlık raporu nerelerde kullanılır:

 • Askerlik işlemlerinde,
 • İş başvurularında veya işe girişlerde,
 • Evlilik,
 • Üniversite kaydı yaptırma,
 • Ehliyet kaydı yaptırırken,
 • Pasaport işlemlerinde
 • Sağlık raporları istenmektedir. Bu gibi durumlarda sağlık raporunun istenmesini asıl nedenleri de şöyledir.

Askerlik yapacağınız zamanda askerlik yapmanıza engel olabilecek herhangi bir hastalığınızın olup olmadığına bakmaktır. Birçok insanın karıştırdığı şey olan sağlık raporu ve askerliğe elverişli değildir raporu aynı şey değildir. Sağlık raporu kişinin genel sağlık tedavilerini, aktif hastalıklarının olup olmadığını belgeleyen bir belge iken askerliğe elverişli değildir raporu askerlik için özel oluşturulmuş bir heyet raporu şeklindedir. İş başvurularındaki sağlık raporu istenmesinin asıl amacı ise yapacağınız işlerde sağlık sorunu yaşayıp yaşamayacağınız veya aktif hastalığınızın işi engelleyip engellemeyeceği konusunda bir öngörü oluşturmak için istenmektedir. Evlilik öncesi sağlık raporu ise evlendirme dairesine başvurunuzu yaptığınız esnada istenir. Çünkü aktif hastalıklarınız veya bulaşıcı hastalıklarınızın olup olmadığı ile ilgili öngörü oluşturmak içindir. Ehliyet kaydı yaptırırken sağlık raporu yanında herhangi bir hastaneden alınacak sağlık raporu yeterli olacaktır. Araç kullanımına herhangi bir engel olup olmadığı açısından istenilen belgedir.

Üniversite İçin Sağlık Raporu

Birçok üniversite genel öğrenci sağlığını korumak ve üniversite derslerinin işlenmesine engel olabilecek olası hastalıkları tespit etmek adına öğrencilerden sağlık raporu almaktadır. Her ne kadar üniversiteler bunu prosedür olarak istiyorlar da olsa denetimler esnasında gerekli belgeler arasındadır.

Üniversite öğrencisinde herhangi bir bulaşıcı hastalıkların olup olmadığı özellikle incelenmektedir. Çünkü bir öğrencide olan bulaşıcı hastalık tüm üniversite öğrencilerini etkileyebilir. Hal böyle olunca da bütün eğitim ve öğretim kesintiye uğrar. Bu riski göze almak istemeyen üniversiteler sağlık raporu talep edebilmektedirler.

Özel Hastane Heyet Raporu

Heyete raporu sadece bir rapor değildir. Heyet raporunun çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Heyet raporunun çeşitlerine baktığımızda:

 • İstirahat ve iş göremezlik raporu,
 • Spor lisansı için sağlık raporu,
 • Akli meleke raporu,
 • Sürücü olur raporu,
 • İşe giriş raporu,
 • Engelli heyet raporu,
 • Silah alma sağlık raporu,
 • Adli tıp raporları,
 • Evlilik öncesi heyet sağlık raporu,
 • Askerliğe elverişlilik heyet raporu,

Gibi daha birçok heyet raporu bulunmaktadır. Bu heyet raporların her biri farklı amaca hizmet etmektedir. Genel olarak birçok doktor görüş bildirdiği için heyet raporlarına tanınan imkanlar çok daha fazladır. Bu heyet raporları özel hastanelerde olabildiği gibi devlet hastaneleri tarafından da verilmektedir. Ancak en önemli sorun heyetin toplandığı günün ne zaman olduğunu bilmektir. Çünkü heyet her daim toplanmaz ve haftanın sadece belli günlerinde toplanıp karar verirler. Heyetin toplanacağı günü hastane belirler.

Özel Hastane Heyet Rapor Ücreti

Özel hastaneden heyet rapor alacaksanız ücreti devlet hastanesi heyet rapor ücretinden fazla olacaktır. Heyet rapor ücretleri hastaneye göre değişmekle birlikte genel olarak 200 – 500 TL arasında değişkenlik gösterir. Özel hastane heyet raporu ücreti 2020 yılında bu şekilde iken 2021 yılında’ da 250 -600 TL arasında olacağı ön görülmektedir.

Devlet Hastanesi Heyet Rapor Ücreti

Devlet hastanesinden alınacak heyet raporu sizi biraz daha uğraştırır ancak ben uğraşırım diyorsanız Devlet hastanesi heyet rapor ücreti 2020 yılı içinde hastaneye göre değişmekle birlikte ortalama 100-300 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Devlet hastanesi heyet rapor ücreti 2021 yılı ücretlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacağı ön görülmektedir.

Bekçilik başvurusu yaparken de sağlık raporu gerekmekte. Bazı hastalıklar bekçilik yapmaya engel olduğu için sağlık raporu istenmesi şart. Bekçilik Sağlıkta Nelere Bakılıyor? yazımızı inceleyerek bekçilik için gereken sağlık şartları ve nasıl bir sağlık raporu olması gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer soruların cevabı için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.