Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Sağlıklı Pişirme yapabiliriz?

Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Nelerdir?; Sağlıklı beslenmenin en başındaki kurallarından biriside Sağlıklı Pişirmedir. Et Süt Yumurta gibi temel besin kaynaklarının kendileri kadar pişirme yöntemleride çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere bu yöntemleri anlatmaya çalıştık.

 

Sağlıklı Pişirme Nedir?

Sağlıklı beslenme güncel trend haline geldikçe, sağlıklı beslenmenin lezzetsiz olduğu algısı da yıkıldı. Birçoğumuz kollarımızı sıvadık, sağlıklı konseptleri benimseyen restoran ve kafelerdeki lezzetli ve sağlıklı yemekler hayatımıza geri getirdik. Aslında çok fazla malzeme kullanmadan, ilave tuz ve yağ kullanmadan lezzetli yemekler pişirebilir ve en önemlisi yemeğin besin değerini koruyabilirsiniz.

Haşlama

Haşlama yapmak istiyorsanız (bu çok basit, hızlı ve sağlıklı bir pişirme yöntemidir) o zaman sağlam bir tencere, su ve tuz yeterlidir. Kaynatma basit bir teknik gibi görünse de pişirdiğiniz yemeğin besin değerini korurken çok dikkatli olmanız gerekir. Yüksek sıcaklık ve su, pişmiş yiyeceklerde suda çözünen vitamin ve minerallerin %70’ini kaybetmenize neden olur. Ancak yemek pişirmek için ideal zaman ayarına bağlı kaldığınız sürece endişelenmenize gerek yok.

Buharda Pişirme

Buharlı pişirme, taze sebzelerden balığa kadar çeşitli yiyecekleri kolayca pişirebilen bir tekniktir ve gıdanın doğal durumunu korumanın ideal bir yoludur. Bu pişirme tekniği, besin değerini, rengini, tadını ve dokusunu olabildiğince koruyabilir. Ayrıca fazla yağ, tuz ve baharat kullanmak istemeyenler için de son derece idealdir. Bununla birlikte pişirme işlemi sırasında koku ve duman çıkarmaz ve yağlı tabaklar bırakmaz. Çok pratiktir ve profesyoneller tarafından en temiz pişirme teknolojisi olduğu kanıtlanmıştır.

Poşe

Genellikle haşlama yöntemi ile karıştırılan torbalama yöntemi, su sıcaklığının kaynama noktasının hemen altında olmasını gerektirir. Kaynama süresi daha uzun olan poşe tekniği, gıdanın besin değerini koruması zordur. Ancak yine de balık, yumurta ve meyve gibi hassas yiyecekleri pişirmek için önerilen yollardan biri budur.

Izgara

Mümkün olduğunca besin değerini koruyarak kokulu ve lezzetli yemekler pişirmek istiyorsanız bu sizin için doğru teknik olabilir. Bu pişirme tekniği sadece yemeğin lezzetine uygun olmayıp baharat kullanımına da uygundur. Ayrıca yiyecekleri tazeliğini ve suyunu kaybetmeden pişirmenize de olanak sağlar.

Hızlı Sote

Bu yöntem, az yağlı, yüksek kaliteli tencere veya tava uygulamalarında kolaylıkla kullanılabilir ve özellikle kalın etler, tahıllar (kinoa ve pirinç gibi) ve ince kıyılmış sebzeler için uygundur. Hızlı sote tekniğinde yemek yakmamak veya çok fazla yağ kullanmak bu yöntemin kilit noktalarından biridir.

Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Neden Önemli?

Doğru pişirme tekniklerini kullanmanın faydaları sadece lezzeti artırmakla sınırlı değil. Örneğin, teknik olarak mükemmel olan bu cihazlar aynı zamanda kullanışlıdır çünkü size zaman kazandırabilirler. Öte yandan bu cihazların vitamin ve mineral oranını düşürmeden yemek pişirebilmesi çok önemlidir.

Örneğin yeni üretilmiş bir düdüklü tencerede pişirilen sebzelerin C vitamini içeriği fazla azalmayacaktır. Nişastalı besinlerin glisemik indeksi, yani kan şekerinin artmasının etkisini azaltır. Et, tavuk ve balıktaki B vitamini içeriği hala yüksektir. Bu ve benzeri tekniklerle pişirilen balık ve sebzelerin %25 daha fazla omega-3 yağ asidi içerdiği de kanıtlanmıştır.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap