Sağlıkta Kimden Yararlanıyorum?

sağlık güvencesi nasıl sorgulanır

Sağlıkta Kimden Yararlanıyorum? Sorusu çokça sorulan ve araştırılan bir sorudur. Ancak her araştırdığınızda kafa karışıklığına sebep olan birçok bilgi çıkmaktadır. Bizde sizlere katkı sağlamak adına sizin için bu yazıyı oluşturmaya karar verdik. Bu yazımızda SGK, çocuğun SGK’ ya kaydı sorgulama, SGK provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır, SGK müstehaklık belgesi alma, e-devlet SGK aktivasyon nasıl yapılır, Sağlıktan yararlanma sorgulaması nasıl yapılır, Sağlık güvencesi nasıl sorgulanır, eşin sağlık sigortasından nasıl yararlanılır? Gibi soruların cevapların bulmaya çalışacağız.

 

 

 

Eşin Sağlık Sigortasından Nasıl Yararlanılır?

Türkiye’ de 5510 sayılı kanun kapsamında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasası ile birlikte Türk vatandaşlarının hayatına giren Genel Sağlık Sigortası adıyla bilinen GSS, çalışan işçi ve aynı zamanda onun bakmakla sorumlu olduğu kişinin genel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için oluşturulmuş bir güvencedir. Sigortalı çalışan kişinin işvereni tarafından primleri ödenen sigorta sayesinde sağlık hizmetlerinden tamamıyla ücretsiz yararlanırlar. Ayrıca emekli olduğunda ise aranan prim günlerini de çalışarak bu sayede doldurabilir.

Kişi sigortalı olarak bu şekilde çalışıyorsa ve eşi de herhangi bir yerde, işte veya sigortalı olarak çalışmıyorsa ise, ayrıca isteğe bağlı olarak sigorta ödemesi de yapmıyor ise ya da emekli aylığı le ilgili herhangi bir ödeneği bulunmuyor ise bu durumda eşin sigortasını kullanarak sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanılabilir.

Tabi ki bu kanun sadece eş ile sınırlı da değildir. Aynı zamanda aynı şartlarda olan sigortalı çalışanın bakmakla sorumlu olduğu çocukları da bu sigorta kapsamında ebeveynlerinin sahip olduğu sigortasından yararlanabilir.

Okula Devam Eden Kişiler için Sağlık Hizmetleri

Okula devam edenler, Lise mezunu olanlar yani henüz orta öğrenimi tamamlamış kişilerden 20 yaşından yukarı olmayan ve yüksek öğrenimi tamamıyla bitirenlerde ise bu yaş sınırı 20 değil 25 yaş olanlar ebeveynlerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Üniversiteyi bitiren kişiler 25 yaşına kadar bu haklarından yararlanabilirler. Eğer hala okulu bitirememişlerse bu haklarından yararlanamazlar. Ancak 25 yaşından önce okulu bitirenler mezun olduktan 2 yıl sonraya kadar bu haklarından yararlanabilirler. Öğrencilerin bu sağlık yasasından yararlanabilmek için kanuni sınırı doldurmadan 120 gün içerisinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için lise ve dengi diğer okullardan alacağınız mezuniyet belgesi veya diploması Genel Sağlık Sigorta Müdürlükleri’ne evrakları sunmaları gerekmektedir.

Eşinizin kendi sigortanızdan yararlanması için yapmanız gerekenler:

Eşinizin kendi sigortanızdan yararlanmasını istiyorsanız ilk önce SGK müstehaklık belgesi almanız gerekmektedir. Bu belge sayesinde çocuğunuz, eşiniz sizin sağlık sigortanızdan yararlanacaklardır. Bu belge sizin SGK, BAĞ-KUR veya Emekli sandığın güvencelerinden herhangi birine bağlı olduğunuzu kanıtlar.

Bu belgeyi e-devlet üzerinden alabilirsiniz. E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra Sosyal güvenlik kurumu adımına girdikten sonra SPAS Müstehaklık sorgulama alanından sorgulatabilir ve alabilirsiniz.

Sağlık Hizmetlerinde Kimlerde Koşul Aranmaz?

  • Henüz 18 yaşını doldurmamış olan kişiler herhangi bir koşul aranmaz,
  • Tıbben bir başkasının bakımına muhtaç olan kişiler için herhangi bir koşul aranmaz,
  • Trafik kazasının yaşandığı hallerde herhangi bir koşul aranmaz,
  • Ülke veya kişisel olarak Acil hallerde herhangi bir koşul aranmaz,
  • Çalıştığı zamanda iş kazası veya meslek hastalığı hallerinde koşul aranmaz,
  • Bildirimi zorunlu olan bulaşıcı hastalık durumlarında koşul aranmaz,
  • Yetim aylığı alan çocuklarda herhangi bir koşul aranmaksızın tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Bu gibi durumlarda kişinin sağlık hizmeti alabilmesi ile ilgili prosedürler aranmaz ve sorulmaz. Çünkü önce insan diyen her toplumda olması gereken önemli bir koşuldur. Aksi takdirde trafik kazası yapan birine sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı olmadığı için bakılmaması o insanı öldürmekle eşdeğerdir. Bu yüzdendir ki yukarıdaki hallerde sağlık hizmetlerinde herhangi bir koşul aranmamaktadır. Bu durum sadece devlet hastanelerinde değil aynı zamanda özel veya üniversite hastaneleri fark etmeksizin ülke sınırları içerisinde olan tüm hastaneler için geçerli bir yasadır.

Sağlık Güvencesi Nasıl Sorgulanır?

Birçok kişinin merak ettiği bir diğer soru ise sağlık güvencesi nasıl sorgulanır? Sağlık güvencenizi bilmiyorsanız öğrenmek en doğal hakkınızdır. Bunun için Sosyal güvenlik merkezlerine giderek öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda en yakın eczaneye giderek sosyal güvencemi sorgulamak istiyorum diye ilettiğinizde size yardımcı olacaklardır.

Bunların dışında sosyal güvencenizin akıbetini veya devam edip etmediğini sorgulamak istiyorsanız e-devlet hesabınıza giriş yaparak sorgulatabilirsiniz. Sorgulama işlemini yaptıktan sonra devam edip etmediğini görebileceğiniz gibi ne zaman durdurulmuş detaylarını da görebilirsiniz.

Dilerseniz bir diğer başlığımız olan Acil Para Veren Yerler Şirketler Firmalar yazımızı inceleyebilirsiniz. Diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close