Salyangoz Kremi nedir ne işe yarar

Salyangoz Kremi

Sayfa İçeriği

 

Salyangoz Salgısı ile Mucizevi Krem Oluşturma

Yumuşakçalar familyasından olan kabuklu hayvan salyangozlar, kendi hücrelerinin yenilenmesini sağlayan Allantoin adlı bir madde salgılar. Örneğin, kabuğunun kırılması durumunda iç güdüsel olarak hemen Allantoin salgılamaya başlayan salyangozun kabuğu, kısa bir süre içinde yenilenir ve iyileşir. Bu durumu gözden kaçırmayan bilim insanları, zamanla Allantoin maddesini insan vücudunda uygulayabilmenin yollarını bulmuştur.

salyangoz kremi nedir ne işe yarar
salyangoz kremi nedir ne işe yarar

 Salyangoz Kreminin Cilde Faydaları

Salyangoz kremi, ilk bilinen özelliği ile hücre yenilenmesini hızlandırarak cildi güzelleştirir. Kuru olan deriyi nemlendirir, hafif bir ağrı kesici etkisinden de söz edilebilir. Deriyi sıkılaştırıp kırışıklar ve çizgilerin oluşmasının önüne geçer. Sivilcelere ve vücutta çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen çatlaklara karşı bire birdir. Üzerinden zaman geçip iyileşen fakat izlerin vücutta kaldığı yanık, yara ve jilet izlerine sürüldüğünde, salyangoz kremi ölü deriyi dökmeye başlayarak alttaki dokuların yenilenmesini sağlar ve izleri çok büyük ölçüde geçirir. Bu işlem akne, siğil ve sivilce izleri için de geçerlidir. Ancak salyangoz kremini, henüz açık olan bir yaraya kesinlikle sürmemek gerekir, zira açık yaranın enfeksiyon kapma riski yüksektir. Bu gibi başarılı etkileriyle salyangoz yağı, adeta yaşlanmaya karşı üretilmiştir ve duru bir cilt güzelliğini beraberinde getirir.

 

 Salyangoz Kremini Uygularken Bilinmesi Gerekenler

           Salyangoz kremi deriye uygulamadan önce, o bölgenin iyice yıkanıp silinmesi, dezenfekte edilmesi gerekir. Kan dolaşımını arttırmak için masaj yapar gibi sürülebilen krem, aynı zamanda yüz maskesi olarak da kullanılabilir. Ancak yüz maskesi yaparken, göz, ağız ve burun çevrelerinin açıkta bırakılması ve maskenin topak topak olmayacak şekilde ince ince sürülmesi tavsiye edilmektedir.

 

 Salyangoz Kreminin Olası Yan Etkileri

Salyangoz kreminin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak kremi kullanmaya başlamadan önce, alerjik reaksiyon gösterme riskine karşın, mutlaka bir alerji testi yaptırılması önerilir.