Şeker Hastaları Niçin Kilo Kaybeder

Şeker hastaları niçin kilo kaybeder

Şeker hastaları niçin kilo kaybeder? Sorusu şeker hastalığına yakalanmış veya bir yakınının yakalanması sonucu merak edip sürekli araştırılan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizlerde sizlere katkı sağlamak adına bu değerli yazıyı oluşturmak istedik. Bu yazı kapsamında sizler için Şeker hastalarında kilo kaybı neden olur, Tip 1 diyabet hastaları neden kilo verir, Zayıflatan şeker hastalığı, Zayıf insanlarda insülin direnci, Şeker hastaları kilo alır mı verir mi, Şeker hastalığı ne zaman öldürür, Şeker hastalığı zayıflatır mı, Şeker düşüklüğü kilo verdirir mi sorularının cevaplarını veriyor olacağız.

 

 

 

Şeker Hastalarında Kilo Kaybı Neden Olur?

Şeker hastaları niçin kilo kaybeder? Yemek yemeniz veya beslenmeniz aynı olduğu halde sürekli zayıflıyorsanız ve gündelik hayatta yaptığınız spor, aktivite, koşuşturmalarda da herhangi bir değişiklik yok ise ortada bir sorun var demektir. Ancak bu kilo kaybı bir veya iki kilo gibi küçük rakamlar ise bu durum herhangi bir sorun teşkil etmezken kilo kaybınız 5 kilodan fazla olması durumda sorun var demektir. Bu durum genellikle diyabet başlangıcı olarak kabul edilebilir.

Diyabet Neden Kilo Kaybına Sebep Olur?

Vücut içerisinde yer alan insülin vücuda glikozu yani şekeri enerji için yöneten ve kullanan hormonun ta kendisidir. Eğer Tip 2 Diyabet hastalığınız var ise vücudunuzda bulunan bu insülin etkili bir şekilde çalışmaz ve vücut bu durumdan da yeteri kadar verim alamaz. Böylece glikoz vücut hücrelerine ulaşamaz. Bunun yerine şeker kan içerisinde sürekli olarak depolanır. Dolayısıyla vücutta şeker eksikliği olurken kanda da aşırı şeker artışı meydana gelir.

Bu durumda vücut içerisinde birçok şey değişmeye başlar. Mesela:

 • Vücut kıtlıkta olduğunu ve açlıktan öleceğini düşünüp bir çıkış yolu arar,
 • Vücudun çıkış yolu ilk etapta yağlar ve kasları yakarak enerji sağlamaya çalışır,
 • Vücut kasları ve yağları yakarken aynı zamanda vücudun kendi kendini yemesini izleyebilirsiniz.

Bu durumda da açıklanamayan o kilo kayıplarına sebebiyet verir. Böylece bu kısımda Tip 1 diyabet hastaları neden kilo verir? Sorusunun asıl cevabını da almış olmaktayız.

Tabi ki vücut içerisinde sadece bu durum gerçekleşmez bunun dışında da başka sorunlarda meydana gelir. Bu sorunlardan en büyüğü de böbreklerin durumu olarak karşımıza çıkar.

Şeker Hastalığında Böbrekler

Kanda çok miktarda şeker olması sebebiyle böbreklerde de temizlenecek şeker oranı da yükselmeye başlar. Böbrekler bu şekeri ayrıştırmak adına çok fazla çaba sarf etmeye başlar. Bu durumda da böbrekler ekstra enerji kullanmaya başlar ve bu durumda da böbrekler zarar görür. Yani yakın zamanda böbreklerde de sorunların başlaması an meselesidir. İşte bu aşamada çift böbrekli olmak çok daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Diyabet’ in Belirtileri

Diyabetin tek belirtisi açıklanamayan kilo kayıpları değildir. Kilo kayıplarının yanı sıra daha farklı belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler ise şöyledir:

 • Vücut bölgelerinde kaşıntı,
 • Çok sık tuvalete girme ihtiyacı hissetmek,
 • Maya enfeksiyonunun olması,
 • Kesik ve morarmalardın normal iyileşmeye göre çok daha yavaş iyileşmesi,
 • Anormal yorgunlukların baş göstermesi,
 • Boyun bölgesi ve koltukaltındaki derilerin renginde koyulaşma meydana gelmesi,
 • Aşırı susuzluk çekme veya açlık,
 • Ani mod değişikliği ve asabilik durumu,
 • Görme durumunda değişiklik meydana gelmesi.

Gibi diyabet belirtileri bulunmaktadır. Aynı zamanda hatırlatmak isteriz ki ani kola kayıpları sadece diyabetin belirtileri olmaz. Ani kilo kayıpları diyabet belirtisi olduğu gibi aynı zamanda:

 • Kanser veya kanser türlerinden herhangi birinin belirtisi olabilir,
 • Sinir sistemi hastalıklarından herhangi biri,
 • Metabolizma sorunları veya hastalıklarının belirtisi,
 • Tiroit problemlerinin herhangi bir belirtisi olabilir.

Bu yüzden ani kilo kayıpları için derhal doktora başvurunuzu yapın. Aksi takdirde diyabet diye şüphe ederken kanser veya diğer hastalıklardan herhangi birini yaşıyor olabilirsiniz.

Şeker Hastalığı Ne Zaman Öldürür?

Şeker hastalığı ile ilgili bir diğer önemli soru ise Şeker hastalığı ne zaman öldürür? Sorusudur. Bu soru çokça merak edilen sorulardan biridir. Bu sorunun cevabı ise şöyledir.

Yapılan son araştırmalara göre TİP – 1 adı verdiğimiz diyabet hastalığının yaşam süresi hastalık başladıktan sonra ortalama 20 yıldır. Tip – 2 diyabetinin durumu ise biraz daha farklı olup yaklaşık ömürlerinin 10 yıl olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu durum cinsiyet farklılıklarına göre değişebilmektedir. Kadınların vücudu şeker hastalığında daha dayanaklı olduğundan dolayı kadınlarda baş gösteren şeker hastalığının yaşam süresi erkeklerden 4 yıl daha fazladır. Bu durumda şeker hastası olan erkeklerin hayatta kalma süresi 8-12 yıl arasında iken kadınlarda bu oran 14-18 yıl olarak tespit edilmiştir.

Diyabet ve daha birçok hastalık kilo kaybına sebep olabilmektedir. Kilo kaybına sebep olan diğer hastalıklar neler? Zayıflamak Hangi Hastalığın Belirtisi? başlıklı makalemizde bahsettik. Kilo kaybı ile alakalı diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close